Performancing Metrics

گران‌فروشی جوجه یک روزه ممنوع است | اتاق خبر
کد خبر: 392090
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1396 - 11:44
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛
پس از اعلام افزایش قیمت جوجه یک روزه به بهانه در پیش بودن ماه مبارک رمضان، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در نامه ای به انجمن جوجه تولیدکنندگان جوجه یک روزه، این افزایش را خلاف مقررات و مصوبات کارگروه تنظیم بازار اعلام کرد.
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، این سازمان حداکثر قیمت هر قطعه جوجه یک‌روزه بر اساس ابلاغیه دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار را 17 هزار ریال (1700 تومان) اعلام و تاکید کرد: با متخلفان برخورد می‌شود.

در بخشی از این نامه آمده است: بر اساس اخبار رسیده، بار دیگر قیمت فروش جوجه یک روزه توسط برخی از واحدهای تولیدی افزایش یافته و این امر نارضایتی مرغداران را در پی داشته است.

بار دیگر تاکید می شود طبق تصمیم های کارگروه تنظیم بازار، سقف قیمت معین شده جوجه یک روزه با بهترین کیفیت هر قطعه 17000 ریال بوده و واحدهای تولید کننده موظف به رعایت این قیمت هستند.

این سازمان از انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه خواسته است ضمن رعایت قیمت مصوب و ارائه فاکتور فروش معتبر به همه واحدهای زیرمجموعه آن تعیین، ابلاغ و نتیجه را به این سازمان اعلام شود.

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده است که در رسیدگی به شکایت مرغداران مبنی بر رعایت نشدن سقف مصوب قیمت جوجه یک روزه با متخلفان طبق قوانین تعزیرات برخورد خواهد شد.

قائم مقام دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه چند روز پیش اعلام کرد: قیمت منطقی جوجه یک روزه 17 هزار ریال است و سایر نرخها غیر واقعی، بنابراین انتظار می رود تا 15 روز آینده قیمت ها کاهش پیدا کند.

«سعید اصغری فرد» افزود: نزدیک شدن ماه مبارک رمضان و افزایش مصرف گوشت مرغ در این دوره، موجب رشد جوجه ریزی و پیامد افزایش نرخ جوجه یک روزه را در بر داشت به طوری که قیمت هر عدد جوجه یک روزه اکنون بین 19 تا 22 هزارو 500 ریال در مراکز مربوطه به فروش می رسد.

وی اظهارداشت: پیش بینی می شود ماه مبارک رمضان، افزایش تقاضا برای گوشت مرغ در بازار وجود داشته باشد.

اصغری فرد تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان انجمن تولید کنندگان جوجه یک روزه و اتحادیه، قیمت فعلی گوشت مرغ گران نیست و این محصول با نرخ متعادل عرضه می شود.

دبیر انجمن ملی طیور ایران ،صعود قیمت جوجه یک روزه را مربوط به آخرین دوره جوجه ریزی سال گذشته دانست و یادآورشد: قیمت هر عدد جوجه یک روزه در آخرین دوره جوجه ریزی سال گذشته 25 تا 26 هزارریال بود، اما با اقدام های صورت گرفته، از جمله کاهش 20 درصدی قیمت جوجه یک روزه با ارایه حواله، قیمت این محصول به 18 هزار ریال رسید.

اصغری فرد افزود: اکنون قیمت جوجه تخم گذار نیز بین هر عدد 25 تا 28 هزار ریال به فروش می رسد که قیمت متعادلی است.

به گفته وی قیمت نهاده های طیور ثابت بوده و تاثیری در افزایش قیمت جوجه یک روزه و مرغ گوشتی نداشته و در آذر و بهمن ماه سال گذشته نرخ سویا دچار نوسان شد که با ثبات قیمت، مشکلی در قیمت نهایی بروز نکرد.

این مقام مسئول علت نوسان قیمت را تولید خطی جوجه یک روزه و تولید فصلی مرغ گوشتی دانست و اظهار داشت: سالیانه بطور میانگین 95 میلیون قطعه جوجه یک روزه تولید و به واحدهای پرورشی عرضه می شود.

سالیانه بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در 24 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه در سطح کشور تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

سالیانه در ایام پرمصرف کشور از جمله اعیاد، نوروز، ماه مبارک رمضان، ماه محرم شرکت پشتیبانی امور دام بخشی از مرغ های خریداری شده خود را به منظور تنظیم بازار عرضه می کند.

براساس اعلام وزارت جهادکشاورزی و به منظور تنظیم بازار در دوره زمانی نزدیک به ماه مبارک رمضان، قرار است مرغ منجمد در نمایشگاه ها، میدان های میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف کارکنان در سراسر کشور عرضه شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید