Performancing Metrics

قرارداد بازطراحی راکتور اراک امضا شد | اتاق خبر
کد خبر: 392258
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1396 - 19:28
در وین
قرارداد بازطراحی راکتور آب سنگین اراک روز یک‌شنبه در وین با حضور طرف‌های ایرانی و چینی امضا شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی پیش از این از تکمیل شدن مذاکرات مربوط به بازطراحی راکتور اراک خبر داده بود.

بر اساس سند نهایی، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کارفرما و صاحب پروژه و چین به عنوان هماهنگ‌کننده ایران و 1+5 تلقی می‌شود. 

به گفته رییس سازمان انرژی اتمی، قرارداد بازطراحی راکتور اراک حدود 200 صفحه است که جزئیات بسیار فراوانی را دارد و ابعاد مختلف این همکاری را پوشش می‌دهد.

وی گفته است که "ایران مسئولیت طراحی راکتور اراک و طراحی تجهیزات مرتبط را برعهده دارد و در نهایت طراحی های مذکور از سوی 2 کشور آمریکا و چین، مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرد، این موضوع در قرارداد مذکور آمده است که این دو کشور باید در پایان، طراحی‌های ایران را تایید کنند."

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این‌که طراحی جدید راکتور اراک جایگاه ویژه‌ای را برای ایران در صنعت هسته‌ای ایجاد می‌کند، گفته است: پس از طراحی راکتور و تایید آن از سوی کشورهای پیشرفته این صنعت، این راکتور جز تجهیزات پیشرفته و به‌روز در این عرصه محسوب خواهد شد که پس از طراحی و راه‌اندازی راکتور، اگر بخواهیم این تجهیزات را به فروش رسانیم، این تجهیزات دارای استاندارد بین‌المللی هستند که بالاترین امتیاز است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته است: سه کشور ایران، چین و آمریکا به عنوان کشورهایی که در برجام تعیین شده‌اند، بازطراحی راکتور اراک را پیش می‌برند.

بنا بر این گزارش، این قرارداد که روز یک‌شنبه در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین میان سازمان انرژی اتمی کشورمان و شرکت‌های چینی مربوطه منعقد شد، نقطه عطفی در فرآیند بازطراحی و مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک و یک گام مهم در تداوم اجرای برجام است.

بر اساس این قرارداد طرف چینی طراحی جدید رآکتور اراک را که توسط متخصصان ایرانی صورت گرفته، از نظر تطبیق با استانداردهای ایمنی بین‌المللی بازبینی و در نهایت صحه‌گذاری می‌کنند.

گفتنی است مرحله طراحی پایه در اواخر اسفند ماه 95 توسط متخصصان کشورمان اتمام پذیرفته و نسخه‌هایی از اسناد و مدارک تهیه شده توسط طرف ایرانی برای مرحله بعدی که اهمیت بسیاری دارد تحویل طرف چینی خواهد شد.

با توجه به تخصصی بودن موضوع و جزییات فنی بسیار زیاد، در یک‌ سال اخیر مذاکرات فشرده‌ای بین هیات‌های دو کشور در جریان بود که در نهایت حدود دو هفته پیش متن قرارداد در پکن نهایی شده و روز یک‌شنبه به طور رسمی در وین به امضا رسید.

این قرارداد هم‌چنین مقدمه‌ای برای قراردادهای جامع‌تری است که در ادامه برای تکمیل و راه‌اندازی این رآکتور منعقد خواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید