Performancing Metrics

فروش نفت ایران به روسیه در گروی تصمیم روس‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 392349
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1396 - 15:07
آمادگی ایران برای فروش نفت به روسیه
اوایل اسفندماه سال گذشته بود که وزیر نفت کشورمان بعد از دیدار با وزیر انرژی روسیه از فروش نفت به این کشور برای مقاصد خارج از روسیه خبر داد . قراردادی که ایران آماده اجرای آن است اما طبق آخرین اظهارات بیژن زنگنه، اجرای آن بستگی به تصمیم روسیه دارد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه پس از دیدار با الکساندر نواک، در سوم اسفندماه ۱۳۹۵ از فروش نفت ایران به روسیه خبر داد و گفت نفت ایران به یک شرکت روسی و برای مقاصد خارج از روسیه فروخته می‌شود که ۵۰ درصد پول فروش نفت به روسیه به صورت نقدی تحویل گرفته می‌شود و ۵۰ درصد دیگر صرف خرید کالا و خدمات از روسیه خواهد شد. همچنین در این جلسه قرار بر این شد که کارگاهی در مسکو یا سنپترزبورگ تشکیل شود و در این کارگاه فروش نفت ایران به روسیه مورد بررسی قرار می‌گیرد.   البته قرارداد فروش نفت ایران به روسیه ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده نهایی می‌شود.

وی تاکید کرده بود قرار است ۵۰ درصد پول فروش از نفت به صورت نقدی تحویل گرفته شود و ۵۰ درصد دیگر صرف خرید کالا و خدمات از روسیه شود؛ البته این به معنی تهاتر نیست. ایران ۱۰۰ هزار بشکه در روز به روسیه و براساس قیمت جهانی، نفت خواهد فروخت. این فروش از بعد از امضای قرارداد آغاز می‌شود. البته ما امشب هم آماده امضای قرارداد بودیم اما طرف روسی عجله داشت و باید به فرودگاه می‌رسید. اما این قرارداد قبل از سفر رئیس‌جمهور به مسکو امضاء خواهد شد.

بر اساس این گزارش بعد از گذشت حدود سه ماه از دیدار مذکور، ایران همچنان آماده فروش نفت و در انتظار روس‌ها نشسته است. به طوریکه وزیر نفت هفته گذشته در یک نشست خبری با اشاره به قرارداد خرید نفت ایران توسط کشور روسیه گفت: این قرارداد امضا شده و روس‌ها نفت ایران را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز به قیمت متعارف می خرند و پول را به یورو پرداخت می کنند. بانک مرکزی پذیرفته ۵۰ درصد از این پول صرف خرید کالا و خدمات از روسیه شود. این که این قرارداد از چه روزی اجرا شود بستگی به تصمیم روس ها دارد.

 

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید