جذابیت بازار ایران برای ژرمن‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 392655
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1396 - 17:52
دبیرکل اتاق بازرگانی تهران با اشاره به مشکلات بانکی حل نشده بین ایران و آلمان گفت: متاسفانه موانع زیادی برای جلوگیری از اتصال کامل بانک‌های ایرانی به نظام بانکداری بین­ المللی، وجود دارد.
 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، یک هیات تجاری از ایالت باواریای آلمان، امروز با حضور ۱۶ نفر از مدیران عامل شرکت‌های صنعتی بزرگ در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران حضور داشتند. در راس این هیات برترام بروسارت، رئیس اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا و مارکوس ویتمان، قائم‌ مقام امور بین‌الملل وزیر اقتصاد ایالت باواریا به ایران سفر کرده اند.

همزمان با حضور هیات تجاری باوارایا در تهران، میز این نهاد بخش خصوصی آلمان در اتاق تهران افتتاح شد. دفتر اتاق تهران در اتحادیه صنعت و اقتصاد باوارایا نیز، در بهمن ماه ۹۴ و در جریان حضور هیات اتاق تهران در این ایالت توسط مسعود خوانساری و برترام بروسارت افتتاح شده بود.

به اعتقاد کارشناسان آلمان و ایران و به خصوص تهران و مونیخ، به عنوان دو قطب اقتصادی و صنعتی در دو کشور می توانند روابط اقتصادی، صنعتی و تجاری گسترده ای را داشته باشند که باتوجه به لغو تحریم های اقتصادی و اجرایی شدن برجام و توافق هسته ای، زمینه های لازم برای رسیدن به این مهم فراهم شده است.

بهمن عشقی دبیر کل اتاق بازرگانی تهران با ابراز خرسندی از برقراری مجدد ارتباط تجاری با کشور آلمان گفت: سفرهای متعدد مقامات دو کشور طی دو سال اخیر از جمله سفر نخست وزیر، وزرای امور خارجه، اقتصاد و انرژی، تغذیه و کشاورزی، محیط زیست و ترابری ایالتی و فدرال آلمان به تهران و نیز سفر وزرای امور خارجه، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی ایران به آلمان، جملگی نشان دهنده عزم، اراده و حمایت دو طرفدر برداشتن گام­های موثر برای توسعه همکاری­های سودمند دوجانبه می­باشد.

وی افزود: خوشبختانه با ارتباط خوبی که بین اتاق تهران و اتحادیه صنعت و اقتصاد ایالت باواریا برقرار شده، امروز ما میزبان سومین هیات تجاری از ایالت باواریا هستیم. همچنین ما نیز در سال­های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، دو هیات تجاری متشکل از اعضای اتاق تهران را به این کشور اعزام کردیم که ملاقات­ها و مذاکرات مفیدی بین مقامات و شرکت­های دو طرف صورت پذیرفت.

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: ماحصل ملاقات های رسمی انجام شده و تفاهم نامه های منعقده فی مابین، افتتاح دفتر اتاق تهران در اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در سال گذشته و نیز متقابلا افتتاح دفتر اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریا در ساختمان اتاق تهران در این سفر بوده است که امیدواریم بتوانیم از این طریق خدمات مناسبی را به شرکت ها و فعالان اقتصادی عضو اتاق تهران ارائه دهیم.

وی در ادامه با ارائه آماری از حجم تجارت بین ایران و آلمان اظهار کرد: بررسی عملکرد صادرات و واردات میان ایران و آلمان نشان می دهد که حجم صادرات و واردات بین دو کشور در ۱۲ ماهه پایانی سال گذشته با رشد چشم گیری رو به رو بوده است به صورتی که میزان واردات ایران از آلمان به بیش از ۱.۸ میلیارد دلار و صادرات به این کشور به ۳۲۱ میلیون دلار رسیده است. براساس آمار گمرک در سال گذشته (۹۴) میزان واردات ایران از آلمان ۶۰۸ میلیون و ۸۱۴ هزار و ۴۴۱ کیلوگرم به ارزش یک میلیارد و ۸۲۲ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۶۴۷ دلار بوده است و در مقابل میزان صادرات ایران به این کشور ۳۵ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۱۲۶ کیلوگرم به ارزش ۳۲۱ میلیون و ۹۴۷ هزار و ۴۴۱ دلار بوده است. آمارهای گمرک نشان می دهد که در سال گذشته آلمان  پنجمین کشور از نظر میزان واردات و هفدهمین کشور از نظر صادرات برای ایران بوده است.

به گفته این فعال اقتصادی مجموع حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی، سالانه به طور متوسط ۴/۲ میلیارد یورو بوده و پس از آن نیزبه دنبال برقراری ارتباطات بیشتر از طریق تبادل هیات های تجاری، از ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۶ میلادی صادرات بنگاه­های ایالت باواریا به ایران ۳۳ درصدافزایش پیدا کرده،که این میزان افزایش، بیشترین رشد را از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون نشان می­دهد.

مشکلات شبکه بانکی ایران در آلمان

عشقی با اشاره به مشکلات ارتباط بانکی با آلمان گفت: متاسفانه مشکلات زیادی برای جلوگیری از اتصال کامل بانک‌های ایرانی به نظام بانکداری بین­ المللی وجود دارد. این مسائل عمدتا مربوط به عدم رفع کامل تحریم‌ها و محیط نظارتی اجرای آنها می باشد. انجام عملیات بزرگ مالی نیازمند بانک‌هایی با ظرفیت تأمین مالی کافی است که فقدان این مهم، مانع از تجارت و سرمایه‌گذاری در دوران پسابرجام شده است.

وی ادامه داد: از مدت­ها پیش، انطباق بانک‌های ایران با استانداردهای نظام بانکداری بین‌المللی آغازشده و کماکان در حال انجام است. همچنین سوئیفت برای بانک مرکزی ایران و تعداد زیادی از بانک­های ایرانی برقرار شده و بیش از ۲۰۰ بانک کوچک و متوسط بین­‌المللی، روابط کاری خود را با بانک­های ایرانی آغاز کردهاند که نتیجه آن کاهش هزینه تبادلات و تسریع پرداخت‌ها بوده است.ما انتظار داریم این روند انطباق به زودی طی شده و با حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بانک‌های بزرگ بین‌­المللی نیز با بانک­های ایرانی وارد همکاری شوند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید