سهم تعاون از اقتصاد بهبود نیافت | اتاق خبر
کد خبر: 392693
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1396 - 15:47
معاون ربیعی مطرح کرد؛
معاون وزیر تعاون با بیان اینکه سهم تعاون از اقتصاد کشور بهبود نیافته، گفت:سهم تعاون تا پایان برنامه ششم باید به ۲۵درصد افزایش یابد که این سهم در برنامه چهارم و پنجم نیز وجود داشت.
 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، حمید کلانتری امروز در نشست خبری تشریح برنامه های بخش تعاون در زمینه اشتغال زایی گفت: برای فقرزدایی عموماً دو رویکرد و راهکار را می توان در نظر گرفت که یک راهکار تزریق پول و پرداخت یارانه نقدی به مردم و راهکار دیگر نیز توانمند سازی مردم از طریق تشکل های اقتصادی است که به تبع آن تولید افزایش و اشتغال نیز ایجاد خواهد شد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بهترین روش برای ایجاد اشتغال، تمرکز بر توانمندسازی مردم و ورود مردم در بخش های مختلف اقتصادی است که یکی از مهمترین این ابزار، تقویت حضور مردم در بخش تعاونی ها است.

کلانتری ادامه داد: راهکار اصولی، اساسی و نه پایه ای برای پرداختن به اشتغال پایدار پیش از هر چیز این است که مزیت های اشتغالزایی مناطق مختلف کشور را شناسایی و مردم را برای توسعه این ظرفیت ها در قالب تعاونی ها سازماندهی کنیم؛ در این راستا یک طرح ویژه با عنوان «هزار روستا در هزار تعاونی» در نظر گرفته شده که هزار تعاونی در هزار روستای شناسایی شده تشکیل می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه سال گذشته، لایحه پرداخت ۱.۵ میلیارد تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در مناطق محروم از طرف دولت به مجلس ارائه شده، قرار است منابع این طرح از این محل تأمین شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: همچنین در تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۶، دولت باید با بهره گیری از ظرفیت های عظیم برای اشتغال زایی جوانان و فارغ التحصیلان نسبت به راهکارهای لازم و برنامه ریزی برای این امر اقدام کند که یکی از این اقدامات سوق دادن سرمایه گذاری ها به سمت بخش خصوصی و تعاونی است. در این زمینه ۲۰ درصد از منابع این تبصره باید صرفاً در اختیار بخش تعاون قرار گیرد.

کلانتری با تأکید بر اینکه در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از جمعیت جویای کار کشور را قشر تحصیل کرده تشکیل می دهد خاطرنشان کرد: بنابراین در این زمینه باید اقدامات ویژه ای با بهره گیری از بخش های مختلف به ویژه بخش تعاون صورت گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: علاوه بر این براساس ماده ۲۴ قانون برنامه ششم توسعه دولت باید با همکاری اتاق بازرگانی و اتاق تعاون تا پایان سال برنامه ششم توسعه (سال ۱۴۰۰) در جهت افزایش سهم تعاون از اقتصاد ایران به ۲۵ درصد اقدام کند که این سهم ۲۵ درصدی در برنامه های چهارم و پنجم توسعه نیز وجود داشت و به برنامه ششم نیز تنفیذ شد که این افزایش سهم باید با توسعه تعاونی های اشتغالزا و کسب و کارهای کوچک محقق شود.

وی با تأکید بر اینکه یکی از سیاست های دولت در جهت ایجاد اشتغال پایدار و همچنین کوچک سازی دولت است گفت:  هرچند در این بخش سازمان خصوصی سازی متأسفانه در واگذاری امور به تعاونی ها به خوبی عمل نکرد اما باید در این موضوع از هم اکنون تأکید ویژه ای شود.

وی ادامه داد: همچنین در راستای جذب مشارکت مردم با همکاری سازمان بسیج سازندگی و طی تفاهم نامه ای در نظر داریم که در جهت توسعه تعاونی های تامین نیاز کوچک اقدام کنیم. در این زمینه سازمان بسیج سازندگی قرار است حمایت های نقطه ای خود را در جهت حمایت های فرآیندی بسط و توسعه دهد. در این زمینه برای توانمند کردن تعاونی ها به لحاظ اقتصادی در نظر داریم سرمایه های تعاونی های تامین نیاز کوچک با یکدیگر تجمیع شوند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت ورزش و جوانان خبر داد و گفت: در این زمینه تعاونی های دانشجویی در دانشگاه ها ایجاد می شوند کمااینکه این طرح به صورت پایلوت از سال گذشته در غرب کشور آغاز شده است.

طرح تعاونی-اشتغال-کارآفرینی

کلانتری در بخش دیگری از اظهاراتش از اجرای طرح «کاج» به عنوان یک طرح اشتغال زا در بخش تعاونی برای سال ۹۶ خبر داد و گفت: با توجه به اینکه تمرکز فعالیت های امسال باید بر مبنای شعار سال به عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باشد برای ایجاد اشتغال با رویکرد توسعه تعاونی های اشتغال‌زا و همچنین تقویت تعاونی های موجود طرح کاج (تعاونی، اشتغال و کارآفرینی) در پنج پروژه مستقل تدوین شده و به ستاد اقتصاد مقاومتی برای تصویب نیز ارائه شده است. در این زمینه با معاون اول رئیس جمهور نیز مذاکراتی انجام شده است.

وی ادامه داد: طرح تعاونی، اشتغال و کارآفرینی طرح بزرگی است که در قالب آن سالانه حدود ۲۰۰ هزار شغل و در سه سال حدود ۷۰۰ هزار شغل در بخش تعاونی ایجاد می شود که امیدواریم از امسال اجرایی شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت های صادراتی بخش صادرات اشاره کرد و افزود: امسال نیز موضوع صادرات جزو سیاست های اولویت دار ماست؛ صادرات در بخش تعاون در سال گذشته به ارزش دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هدف گذاری شده بود که در حال حاضر ۲.۱ میلیارد دلار آن محقق شد. در عین حال عدم تحقق ۴۰۰ میلیون دلار مابقی به دلیل کاهش صادرات تعاونی های مرزنشینان به دلیل مصوبه ای در دولت بود.

کلانتری ادامه داد: میزان صادرات بخش تعاون در سال های ۹۱ و ۹۲ حدود ۹۹۰ میلیون دلار بود که در سال ۹۳ به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، در سال ۹۴ به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار و در سال ۹۵ نیز به دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار افزایش یافت؛ همچنین میزان صادرات تعاونی های متعارف بیش از ۴۰ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد را نشان می دهد.

 وی به افزایش درآمد تعاونی ها و همچنین ارتقا کیفیت و بهره وری در بخش تعاون را دو رویکرد بخش صادرات در حوزه تعاونی ها اشاره کرد و افزود: ضریب نفوذ تعاونی ها در استان های محروم بسیار بیشتر از سایر مناطق کشور بوده است. ضمن اینکه مردم بدانند تعاونی ها بهترین راهکار مردمی کردن اقتصاد است چرا که یکی از مهمترین خروجی های این بخش ایجاد اشتغال خواهد بود که در این زمینه باید گفت ظرفیت اشتغال در بخش تعاونی حدود چهار برابر صنایع بزرگ است به طوری که سرمایه مورد نیاز برای اشتغالزایی هر نفر یک چهارم سرمایه مورد نیاز برای ایجاد شغل در صنایع بزرگ است، بنابراین نقش تعاونی ها در اقتصاد کشور بسیار بااهمیت است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید