تکثرگرایی در واحدهای صنعتی موجب هدررفت منابع شده است | اتاق خبر
کد خبر: 393157
تاریخ انتشار: 21 اردیبهشت 1396 - 17:45
رئیس اتاق ایران مطرح کرد؛
رئیس اتاق ایران با بیان اینکه تکثرگرایی در واحدهای صنعتی موجب هدررفت منابع شده است، گفت: ضعف در بسته‌بندی از موانع صادرات است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، رئیس اتاق ایران در نشست بررسی مشکلات صنایع سلولوزی اظهارداشت: کاغذ و نوشتار از سنگ نوشته‌های اولیه تا نوشته‌های الکترونیک کنونی، در سیر تحول فرهنگی و تاریخ تمدن بشر نقش اساسی داشته‌اند در حالی که ما به این جنبه از صنایع سلولزی کم‌تر توجه کرده‌ایم.

غلامحسین شافعی افزود: قابل تصور نیست که اگر کاغذ نبود، در زمینه فرهنگی و اجتماعی چه وضعیتی داشتیم. شافعی همچنین با تأکید بر نقش صنعت کاغذ در بهداشت و سلامت جامعه هم گفت: سیر توسعه این صنعت خوب است اما باید بهتر شود.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش افزود: یکی از ضعف‌های ما در بخش صادرات، ضعف در بسته‌بندی است و اگر قرار است صادرات ما تقویت شود باید در این زمینه پیشرفت کنیم.

شافعی با اشاره به سخنان یکی از حاضران در مورد تجمیع واحدهای کوچکتر برای متمرکز کردن ظرفیت واحدهای تولیدی گفت: این موضوع خیلی دردناک است و فقط مختص حوزه صنایع سلولزی هم نیست، تکثرگرایی در کشور، ما را دچار مصایب بزرگی کرده است. در همه صنایع دچار این درد بزرگ هستیم.   مثلاً در مورد صنعت موتورسیکلت اگر از ترکیه تا ژاپن تعداد کارخانه‌های تولیدی موتورسیکلت را در نظر بگیریم می‌بینیم که تعداد کارخانه‌های ایران از این کشورها بیشتر است.

رئیس اتاق ایران افزود: علی رغم اینکه برای ایجاد واحدهای جدید ظرفیت‌سنجی انجام نشده، همچنان کارخانه‌های جدید ایجاد می‌شوند که این موضوع ناشی از یک نگاه تکثرگرایی است که در همه بخش‌ها حاکم است.

شافعی ضمن تأکید بر توسعه صنایع کوچک و متوسط گفت: تعریف واحدهای کوچک و متوسط در کشور ما با کشورهای دیگر متفاوت است؛ در کشورهای دیگر میان این واحدها تقسیم کار وجود دارد. اما در کشور ما روند ایجاد واحدهای کوچک منابع زیادی را هدر می‌دهد، با توسعه صنعتی هم فاصله زیادی دارد و کمکی به این روند نمی‌کند.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: مواردی مانند بهره بانکی، نرخ مالیات و تعرفه گمرکی همه ابزارهای توسعه هستند، نه هدف اصلی. درحالی‌که ما ابزار را به عنوان هدف گرفته ایم و باید برای تغییر این نگاه اقدامات اساسی انجام دهیم.

همچنین در ادامه این نشست مدیر کل دفتر صنایع سلولزی و شیمیایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد وضعیت فعلی صنایع سلولزی اظهارداشت: بیش از شش هزار واحد در زمینه صنایع سلولزی مجوز فعالیت صنعتی در کشور وجود دارند و اشتغال بیش از ۲۰ هزار نفر  با بیش از ۵ درصد ارزش افزوده کل صنعت هم به صنایع سلولزی اختصاص دارد.

پروین نباتی در مورد عملکرد سال ۹۵ این صنعت گفت: عملکرد کلی این صنعت خوب بوده و در بسیاری زمینه‌ها رشد تولید داشته‌ایم. در تولید انواع کاغذ و ام‌دی‌اف رشد داشته‌ایم اما در زمینه ورق کارتون با کاهش تولید مواجه بوده‌ایم.

مدیر کل دفتر صنایع سلولزی و شیمیایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، میزان صادرات صنایع سلولزی را زیر نیم درصد عنوان کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های زیادی که در این زمینه وجود دارد این میزان صادرات ناچیز است.

نباتی از تدوین برنامه راهبردی صنعت سلولزی در سال گذشته خبر داد و گفت: این برنامه با مشارکت انجمن‌ها و تشکل‌های صنعتی تدوین شده و برای تصویب به مجلس ارایه شده است.

مدیر کل دفتر صنایع سلولزی و شیمیایی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از پیشنهاد این سازمان برای معافیت از مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه خمیر کاغذ خبر داد و گفت: این طرح از  طرف دولت به مجلس ارایه شده است.

وی همچنین از امضای تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارشاد با هدف تسهیل امور مربوط به صنعت چاب و ماشین‌آلات این حوزه خبر داد.

نباتی همچنین تأمین مواد اولیه، توسعه متوازن صنعت و توسعه صادرات محصولات سلولزی را از مهم‌ترین اهداف وزارت صنعت برای تحقق افق ۱۴۰۴ در حوزه صنایع سلولزی عنوان کرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید