تلاش عربستان برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از سفر ترامپ به ریاض | اتاق خبر
کد خبر: 393506
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1396 - 12:45
ریاض پایتخت عربستان طی روزهای 20 و 21 ماه جاری میلادی(30 و31 اردیبهشت) میزبان 3 نشست با حضور رئیس جمهوری آمریکا و رهبران کشورهای عربی و اسلامی خواهد بود و سعودی‌ها تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند تا بتوانند از این نشست‌ها هرچه بیشتر بهره‌برداری کند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، رهبران 55 کشور عربی و اسلامی برای شرکت در نشستی با حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به ریاض می‌روند.

ریاض بیست و یکم ماه می جاری میزبان سه نشت خواهد بود، نشست سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با ترامپ، نشست ترامپ و سلمان بن عبدالعزیز و نشست رهبران کشورهای عربی-اسلامی با ترامپ.

در حاشیه این نشست‌ها سلسله دیدارهای دوجانبه‌ای نیز میان رهبران حاضر در عربستان برگزار می‌شود.

بنا بر اعلام مسئولان سعودی، نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا نیز " به منظور بررسی تحولاتی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند و نیز ایجاد روابط تجاری میان آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس" برگزار می‌شود.

بعد از آن ترامپ نشستی را با رهبران کشورهای اسلامی و عربی با هدف "بررسی راه‌های ایجاد مشارکت سازنده فعال‌تر در مبارزه با تهدیدات بین المللی روزافزون تروریسم و افراط گرایی" برگزار می‌کند.

در جریان این نشست، قرار است مرکز جهانی مبارزه با تفکر افراط گرایی ایجاد و همایش مبارزه با افراط گرایی و مبارزه با تروریسم و برنامه های دیگری انجام شود.

پیش از برگزاری سه نشست سران مذکور، وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز صد وچهل وسومین نشست‌ دوره‌ای خود را در ریاض برگزار می‌کنند و قرار است درخصوص سه نشستی که طی دو روز آینده به میزبانی عربستان برگزار می‌شود، گفتگو کنند.

وزرای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در خصوص مقدمات نشست مشورتی سران کشورهای خلیج فارس و گفتگوهای استراتژیک میان طرف‌ها گفتگو می‌کنند.

این مقامات همچنین در خصوص درگیری‌های منطقه و به ویژه سوریه، عراق، یمن نیز به بحث وتبادل نظر می‌پردازند.

در همین راستا عربستان خطاب به ایران مدعی شده نشست‌ها با ترامپ به "تغییر قوانین بازی" منجر خواهد شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید