فاز جدید جنگل‌داری در برنامه ششم | اتاق خبر
کد خبر: 393728
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1396 - 18:22
قائم مقام سازمان جنگل‌ها
قائم مقام سازمان جنگل‌ها با بیان این که در برنامه ششم توسعه جنگل های هیرکانی وارد فاز جدیدی از مدیریت پایدار می شود، گفت: توسعه گردشگری مطالبه اجتماعی است
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، قائم مقام سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری در مراسم بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی با بیان این که  توسعه گردشگری مطالبه اجتماعی است گفت: کشور پتانسیل خوبی برای دست یافتن به گردشگری پایدار دارد بنابراین برای فراهم کردن الزامات آن باید سازمان های حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همکاری تنگاتنگی داشته باشند.

ناصر مقدسی با بیان اینکه امسال روز جهانی تنوع زیستی پیوند میان تنوع زیستی و گردشگری را مطرح کرده است افزود: در اهداف توسعه پایدار به دعوت از کشورها برای تنظیم سیاست ها تاکید شده است همچنین در بندهای هشت، ۱۲ و ۱۴ اجرای برنامه هایی برای توریسم پایدار، پایش کارایی اکوتوریسم و بهره برداری خردمندانه از اقیانوس ها، دریاها و اکوسیستم ها مطرح شده است.

وی ادامه داد: گردشگری پایدار صنعت روبه رشد جهانی است و در برنامه ششم توسعه و برنامه کلان کشور نیز جایگاه ویژه و بارزی دارد. گردشگری پایدار نقطه مقابل گردشگری سنتی است، البته نقطه مقابل هر دو گردشگری منفی است که به تدریج روش های اعتدال و سازگاری با طبیعت جایگزین آن شد.

قائم مقام سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری تاکید کرد: وضعیت تنوع زیستی در جهان مناسب نیست، ۱۲ درصد پرندگان، ۲۵ درصد پستانداران و ۳۰ درصد خزندگان در معرض انقراض هستند، همچنین سالانه حدود پنج میلیون هکتار از جنگل های دنیا که به عنوان ذخایر ژنتیک مطرح هستند، از دست می رود در حالی که یک ثروت جهانی هستند. با توجه به اهمیت موضوع حفظ تنوع زیستی، کنوانسیون تنوع زیستی دستورالعمل راهنمای پیوند تنوع زیستی و گردشگری پایدار را تهیه کرده است.

مقدسی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه جنگل های هیرکانی وارد فاز جدیدی از مدیریت پایدار می شوند، پیش از این هدف فقط بهره برداری از جنگل ها بود اما دولت یازدهم با راهبردی که در پیش گرفت قرار شد فعلا جنگل های هیرکانی به مدت طولانی استراحت کنند اما این به آن معنا نیست که دولتمردان هم استراحت کنند بلکه آنها باید در این مدت مشکلات جنگل را از بین ببرند. در این راستا یکی از جایگزین های اقتصاد چوب در جنگل ها مساله توریسم و اکوتوریسم پایدار است که امیدواریم بتوانیم از جنگلداری کلاسیک عبور و به سمت جنگلداری پایدار حرکت کنیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید