کره شمالی خطر کنونی جهان است | اتاق خبر
کد خبر: 394268
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1396 - 22:42
ماتیس:
وزیر دفاع آمریکا امروز (شنبه) تاکید کرد، کره شمالی به تلاش‌های خود برای دستیابی به یک موشک مجهز به کلاهک اتمی که قادر به تهدید کردن آمریکا و دیگر کشورها باشد، سرعت بخشیده و واشنگتن این مساله را خطری شفاف و فعلی می‌داند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، جیمز ماتیس، وزر دفاع آمریکا در کنفرانس بین‌المللی امنیتی در سنگاپور گفت: دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از تجدید عهد چین برای همکاری با واشنگتن و دیگر کشورها برای خلاص شدن از شر تسلیحات اتمی کره شمالی استقبال کرده است. به نظر من پکن نیز که نزدیک‌ترین متحد پیونگ‌یانگ است در حال حاضر این کشور را مایه دردسر می‌داند.

چین روز جمعه پیشنهاد آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل دال بر اعمال تحریم‌های شدید جدید را رد کرد. با این حال شورای امنیت به اتفاق آرا موافقت کرد که ۱۵ فرد و چهار کمپانی مرتبط با برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی به لیست سیاه تحریم‌های سازمان ملل اضافه شوند.

ماتیس در کنفرانس "گفت‌وگوی شانگری‌لا" که با حمایت موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در سنگاپور برگزار شد تلاش کرد تا تعادلی در بین تعاریف و انتقادهای تندش از چین به وجود بیاورد.

ماتیس درحالی که از چین تعریف می‌کرد، از این کشور به خاطر بی‌توجهی‌هایش نسبت به قوانین بین‌المللی در پی نظامی‌کردن مسلم جزایر مصنوعی در آب‌های مناقشه‌آمیز دریای چین جنوبی به شدت انتقاد کرد.

ماتیس چین را به نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی متهم کرده و هشدار داد که نظامی کردن جزایر دریای جنوبی چین را نخواهد پذیرفت.

وزیر دفاع آمریکا در این نشست گفت ساخت جزایر مصنوعی و آنچه او نظامی کردن آب‌های بین‌المللی توسط چین خواند، ثبات این منطقه را تهدید می‌کند.

در جریان جلسه پرسش و پاسخ ماتیس کره شمالی را یک تهدید نظامی جدی قلمداد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا بدون هشدار قبلی به کره جنوبی ممکن است دست به یک حمله پیشگیرانه به کره شمالی بزند یا خیر گفت: ما برای جلوگیری از رقابت تسلیحات اتمی کره شمالی که نقض تحریم های سازمان ملل است به صورت دیپلماتیک و اقتصادی در ارتباط هستیم و در تلاشیم تا تمامی گزینه‌های جایگزین را به دقت بررسی کنیم. ما می‌خواهیم جلوی این مساله را بگیریم.

وی افزود: تلاش‌های کره شمالی برای دستیابی به تسلیحات اتمی و استفاده از آنها علیه دیگران موضوع جدیدی نیست اما دولت پیونگ‌یانگ سرعت و میزان تلاش های خود را افزایش داده است. در حالی که دولت کره شمالی سابقه دیرینه‌ای در قتل دیپلمات ها، آدم ربایی، کشتار ملوان‌ها و دیگر فعالیت‌های تبهکارانه و جنایی دارد اما برنامه تسلیحات اتمی‌اش به عنوان تهدیدی برای جهان رو به رشد است. آمریکا این تهدید کره شمالی را خطری شفاف و فعلی برای امنیت ملی‌ می‌داند.

ماتیس از نشست "گفت‌و گوی شانگری‌لا" استفاده کرده و بار دیگر خواستار همکاری بین‌المللی علیه گروه‌های افراطگرا از جمله داعش شد که در تلاش است تا در جنوب شرق آسیا پایگاهی بدست آورد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید