آخرین اخبار از نتیجه مذاکره بین BP و مناطق نفت خیز جنوب | اتاق خبر
کد خبر: 394675
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1396 - 13:47
دبیر کارگروه توسعه میادین نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: BP اعلام کرده در آینده نزدیک نتیجه بررسی پیش نویس مدل مناطق نفت خیز جنوب را ارائه می‌کند و چنانچه شرکت ملی نفت ایران موافق باشد بین BP و مناطق نفت خیز جنوب HOA یا MOU امضاء خواهد شد.

دبیر کارگروه توسعه میادین نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به تداوم مذاکرات بین شرکت BP و مناطق نفت خیز جنوب اظهار کرد: BP اعلام کرده در آینده نزدیک نتیجه بررسی پیش نویس مدل مناطق نفت خیز جنوب را ارائه می‌کند و چنانچه شرکت ملی نفت ایران موافق باشد بین BP و مناطق نفت خیز جنوب HOA یا MOU امضاء خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، احمد محمدی در مورد مذاکرات بین مناطق نفت‌خیز جنوب با شرکت BP، اظهار کرد: قبل از این که قراردادهای جدید نفتی توسط وزارت نفت معرفی شوند شرکت BP با مناطق نفت خیز جنوب برای توسعه میدان اهواز و بنگستان مذاکره داشت و شرکت BP همواره تمایل داشت با مناطق نفت خیز جنوب برای توسعه میادین اهواز همکاری کند.

وی افزود: بعد از این که مدل جدید قراردادهای نفتی معرفی شد، وزارت نفت به مناطق نفت خیز جنوب ماموریت داد تا راسا با BP در کنار شرکت‌های دیگر مذاکره کند. همچنین این علاقه از سوی شرکت BP وجود داشت که راسا با مناطق نفت خیز جنوب وارد مذاکره شود. تاکنون حدود ۱۰ جلسه بین مناطق نفت خیز جنوب و شرکت BP برگزار شده و این شرکت چند بازدید از میدان اهواز داشته است.

دبیر کارگروه توسعه میادین نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب از ارائه‌ پیش نویس مدل مناطق نفت خیز جنوب به شرکت BP در اردیبهشت‌ماه خبر داد و گفت: قبل از عید جلسه‌ای برگزار شد و شرکت BP خواستار پیش نویس مدل مناطق نفت خیز جنوب شد، اما در آن زمان این مدل تکمیل نشده بود سرانجام مناطق نفت خیز جنوب پیش‌نویس مدل را در اردیبهشت ‌ماه برای این شرکت ارسال کرد و این شرکت هفته پیش اعلام کرد در آینده نزدیک نتیجه بررسی پیش بینی مدل و پیشنهادات و نظرات خود را اعلام خواهند کرد.  

محمدی افزود: اگر شرکت BP با مدل پیش نویس مناطق نفت خیز جنوب موافق باشد چنانچه شرکت ملی نفت این اجازه را به مناطق نفت خیز جنوب بدهد بین مناطق نفت خیز جنوب و شرکت BP، HOA امضاء می‌شود. در غیر این صورت بین این دو شرکت MOU امضاء خواهد شد.

وی با تاکید بر این که شرکت BP علاقه دارد انحصارا روی توسعه میدان اهواز کار کند، تصریح کرد: میدان اهواز بزرگ‌ ترین مخزن کشور است. ظرفیت تولید این میدان در شرایط نرمال روزانه یک میلیون بشکه برآورد شده است. در شرایط موجود این میدان ظرفیت تولید ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار بشکه را دارد که ۶۵۰ هزار بشکه از آسماری و ۲۰۰ هزار بشکه از بنگستان تولید می‌شود.

دبیر کارگروه توسعه میادین نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب در مورد هزینه مورد نیاز برای توسعه میدان اهواز، توضیح داد: اگر هزینه تولید هر بشکه را ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در نظر بگیریم و چنانچه بخواهیم ظرفیت تولید از میدان اهواز را به یک میلیون بشکه در روز برسانیم سرمایه مورد نیاز برای توسعه این میدان عدد قابل توجهی می‌شود. از سوی دیگر علاوه بر توسعه میدان بازسازی تاسیسات موجود نیز مدنظر قرار دارد.

محمدی ادامه داد: تا زمانی که طرح توسعه میدان از سوی BP مشخص نشود نمی‌توانیم دقیقا اعلام کنیم این میدان برای توسعه به چه میزان سرمایه نیاز دارد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید