کاهش پنج درصدی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی کشور | اتاق خبر
کد خبر: 397297
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1396 - 10:27
مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: در یک وضعیت پایدار هفت ساله شاهد شیب منفی پنج درصدی در استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی هستیم.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، حمیدرضا شهرکی ثانوی عصر چهارشنبه در بازدید از پایانه های مسافربری برون استانی خرم آباد افزود: صنعت حمل و نقل در کشور دچار یک بیماری مزمن است و مردم به هر علتی از مجموعه قهر کرده ‌اند.

وی به خروج 100 میلیون تقاضای صندلی از بخش حمل و نقل جاده‌ای اشاره کرد و گفت: تعداد سفرها برابر آمار ترددشمارهای جاده ‌ای به ‌شدت افزایش یافته است.

وی افزود: بیشترین کاهش استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در سال 94 و کمترین آن در سال 92 به ثبت رسیده که درصد تغییرات آن به طور متوسط پنج درصد منفی است.

شهرکی با تاکید بر اینکه براساس شاخص نفر کیلومتر باید مبدا و مقصد سفر کاملا مشخص باشد، تصریح کرد: در بحث نفر کیلومتر همواره کاهش مشاهده شده که کمترین کاهش این شاخص سال گذشته با 1.2 درصد به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: ایجاد مسیرهای جدید و تقاضای کدگذاری برای مقاصدی که دارای کد نیستند می‌تواند در افزایش نفر کیلومتر موثر باشد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: افزایش ایمنی، ارتقاء کیفیت و ارزیابی خدمات از اهداف اجرای شبکه سیر در ناوگان حمل و نقل کشور می باشند.

وی با تاکید بر لزوم اجرای شبکه سیر در حوزه حمل و نقل مسافر افزود: شبکه سیر بدون ارزیابی خدمات از بین خواهد رفت.

وی اجرای شبکه سیر را گامی برای تامین حقوق شهروندی مسافران عنوان کرد و گفت: از مزایای شبکه سیر، فروش بلیت صندلی خالی در نمایندگی‌ها است به گونه‌ای که فروش بلیت با برنامه‌ریزی، جایگزین توقف در میادین و معطل شدن مسافران خواهد شد.

شهرکی افزود: همه فاکتورهای حمل و نقل، متغیر است و نمی ‌شود پیش بینی دقیقی در این رابطه داشت مگر اینکه یک مدل تحلیلی براساس پردازش اطلاعات ارائه شود.

وی از عقد قرارداد با یک مجموعه استارت‌ آپ برای آسیب شناسی و چاره اندیشی وضعیت حوزه حمل و نقل مسافر خبر داد و گفت: براساس این قرارداد پاسخ این وضعیت را از نخبه‌ های علمی و اجرایی جویا می‌شویم البته این وضعیت مختص ایران نیست و در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز وجود دارد.

شهرکی به ساماندهی سایت‌های فروش اینترنتی بلیت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پیش ‌فروش اینترنتی بلیت توسط 300 سایت مختلف انجام می ‌شود که مطابق دستورالعمل، همه این سایت ‌ها باید مجوز فعالیت بگیرند.

وی گفت: نوسازی ناوگان مینی بوسرانی کشور آغاز شده است که در قالب این طرح، ون، مینی بوس هیوندا و سواری کرایه‌ای از طریق پرداخت تسهیلات با نرخ سود 6درصد و بازپرداخت پنج ساله به متقاضیان واجد شرایط واگذار می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان نیز در این بازدید ضمن تشریح وضعیت حمل و نقل مسافر استان و چالش‌های موجود اظهار کرد: استان لرستان از مراکز مهم کریدور شمال -جنوب کشور با آمار تردد بسیار بالایی است و به‌ طور متوسط در هر 24 ساعت 300تا 650 هزار وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی این استان تردد می‌کنند.

علی زندی‌فر روند کاهشی تصادفات استان در سال‌های اخیر را نتیجه خدمات فعالان حوزه حمل و نقل استان دانست و گفت: در حال حاضر 77شرکت، موسسه و شعبه در حوزه حمل و نقل مسافر استان فعالیت دارند که از این تعداد 38 شرکت در حوزه اتوبوس، 31 شرکت و موسسه در بخش مینی بوس و هشت مورد نیز در زمینه سواری کرایه‌ای فعال هستند همچنین 27 پایانه اختصاصی و 9 پایانه عمومی نیز در استان داریم.

وی در مقایسه آمار سفر و مسافر چهارماهه 95 و 96 گفت: متاسفانه در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 10 درصد کاهش سفر و 2 درصد کاهش مسافر مشاهده می‌شود.

وی افزود: تعداد رانندگان فعال در صنعت حمل و نقل استان در این مدت 5.7 درصد، ناوگان اتوبوسرانی23 درصد و ناوگان سواری کرایه ای 2.1 درصد رشد داشته اند.

وی بیان کرد: سال گذشته با راه اندازی 17 سامانه ثبت تخلف، تصادفات در استان7.8 درصد کاهش یافت.
زندی فر اجرای شبکه سیر در استان را ضروری دانست و افزود: در بحث شبکه سیر در استان خوب عمل شده و نام نویسی شرکت‌ها در سامانه انجام گرفته است و از نظر برون سپاری خدمات نیز اقدامات قابل توجهی داشته‌ایم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید