بررسی طرح ویژه بندر کنگ با رویکرد ثبت‌جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 397725
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1396 - 18:20
در کمیته فنی ۳ شورای عالی شهرسازی انجام شد؛
طرح ویژه بندر کنگ در استان هرمزگان در کمیته فنی ۳ شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مورد بررسی قرار گرفت تا نتایج بررسی‌ کمیته، برای تصویب به شورای‌عالی شهرسازی و معماری، ارائه شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، جلسه بررسی طرح ویژه بندر کنگ یکی از بنادر واقع در استان هرمزگان در کمیته تخصصی معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری، تشکیل شد.

بنا بر این گزارش، بندر کنگ که دارای قدمتی بیش از ۳۰۰۰ ساله با بافتی منسجم و یکپارچه و بندری سرزنده و پویاست. بافت کالبدی بندر که ریشه در ایران قبل از اسلام دارد، با آثار تاریخی متعدد در سال ۸۱ بعنوان آثار ملی ثبت شد.

به گفته فرزانه صادق ‌مالواجرد،  دبیر کمیته فنی معماری، طراحی ‌شهری و بافت‌های واجد ارزش، آنچه که این بندر را منحصر به ‌فرد کرده، بافت ارزشمند تاریخی و پایگاه دریانوردی و لنج ‌سازی آن است. علاوه بر ویژگی‌های معماری، این مکان دارای آداب و سوم و ویژگی‌های شاخص فرهنگی است که آن را حائز اهمیت ثبت جهانی می‌کند. نماینده یونسکو در آذر ماه ۹۵ از این مکان بازدید و جهت تهیه پرونده ثبت این بافت در میراث ‌جهانی موافقت کرده است.

پیش از این شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه ۹۶.۲.۲۵بر ضرورت طرح ویژه این شهر تاکید نمود. در همین راستا اهم موارد و موضوعات به منظور تدوین چارچوب شرح خدمات طرح ویژه در کمیته تخصصی و با حضور نمایندگان محلی برگزار شد.

پیرو بررسی‌های اولیه انجام یافته و با رویکرد ثبت‌جهانی و توسعه گردشگری دریایی، ظرفیت‌های بندر کنگ به‌ عنوان یکی از پایگاه‌های دریانوردی و گردشگری جهان مدنظر قرار گرفت. علاوه بر این مقرر شد که طرح ویژه برای کل شهر و نه تنها برای ۱۹۵ هکتار بافت ‌تاریخی آن تهیه شود. به تبع بین‌المللی ‌شدن و تبدیل بندر به یک مکان توریستی، لازم است تمهیدات رفاهی و تفریحی در انطباق با معماری و طراحی‌بومی و حتی‌المقدور در خارج از بافت‌ تاریخی اندیشیده شود  تا به اصالت بافت نیز لطمه‌ای وارد نشود.

توجه به ارتباط بندر لنگه و بندر کنگ و استفاده از این موضوع جهت برنامه ‌ریزی‌های آینده نیز از سایر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود. همچنین، تاکید بر پیاده‌ محوری در معابر داخل بافت نیز از الزامات تعیین ‌شده در این جلسه بود.

مقرر شد شرح خدمات طرح ویژه پس از طی مراحل تصویبی و به سرعت در دستورکار مقامات استانی قرار گیرد. پیش از این شورای‌عالی به پرهیز از تهیه طرح‌های موازی توسط سایر نهادها تاکید کرده بود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید