رونمایی از «طاهر»و«قدس»؛ ارقام جدید برنج مقاوم به کم آبی و خشکسالی | اتاق خبر
کد خبر: 397785
تاریخ انتشار: 21 مرداد 1396 - 17:42
از سوی سازمان انرژی اتمی
دو رقم جدید برنج مقاوم به کم آبی و خشکسالی موسوم به "طاهر" و "قدس" که دارای منشاء طارم و هاشمی هستند، در روزهای یکشنبه و دوشنبه 23-22 مرداد ماه جاری در شهرهای آستانه، لنگرود و طالش رونمایی می‌شوند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، این پروژه‌ها با تلاش 9 ساله مرکز کشاورزی هسته‌ای کرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران و همکاری مرکز تحقیقات برنج کشور از سال 87 آغاز شده و همه مراحل آزمایشی و ارزیابی‌های لازم مولکولی، بیو شیمیایی و غیره را با موفقیت طی کرده است.

ارقام مذکور از لحاظ کمی و کیفی نسبت به منشاء خود از مزیت‌های خوبی برخوردارند. از جمله طاهر با منشاء طارم دو هفته زودتر می‌رسد و قد آن حدود 30 سانتی‌متر از طارم محلی کوتاه‌تر است.

قدس نیز با منشاء هاشمی صفات منحصر به فرد خود را دارد و مقاوم به خشکسالی و تنش‌های زیستی است. این ارقام بیش از 40 درصد افزایش محصول نسبت به ارقام معمولی دارند، خوش پخت هستند و خوب قد می‌کشند.

برای انجام این کار 6 شالی‌کار نخبه وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شدند و در شرق و غرب استان گیلان این ارقام در 6 مزرعه کشت شده‌اند که از سه مزرعه شامل دو مزرعه رقم طاهر در آستانه و لنگرود و یک مزرعه رقم قدس در طالش رونمایی می‌شود. شالی‌کاران از کشت این ارقام رضایت کامل دارند و تقاضای توسعه آنها را در دیگر مناطق و مزارع دارند.

بنا بر این گزارش معرفی و تولید انبوه این ارقام جهت ثبت رقم به موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور زمستان امسال ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید