همکاری های بازرگانی ایران و سوریه گسترش می یابد | اتاق خبر
کد خبر: 398034
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1396 - 19:52
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران:
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با توجه به روند موفقیت های دولت سوریه در مبارزه با تروریست های تکفیری و ثبات نسبی در این کشور امکان افزایش مناسبات تجاری تا سطح مناسب تری وجود دارد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، حسین سلاح ورزی با اعلام این مطلب افزود: در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی جمهوری اسلامی ایران به منظور توسعه همکاری ها و آسیب شناسی مشکلات مبادلات اقتصادی میان ایران و سوریه از ماه گذشته ستاد گسترش همکاری های بازرگانی میان دو کشور در سطح مناسبی تشکیل شده است.

وی اظهارداشت: امیدواریم برای گسترش مبادلات و همکاری های اقتصادی میان دو کشور بتوانیم از ظرفیت اتاق های بازرگانی سراسر کشور نیز استفاده کنیم.

سلاح ورزی اضافه کرد: به رغم سطح بسیارخوب روابط و همکاری های سیاسی ایران و سوریه، سطح مبادلات تجاری دو کشور قابل قبول نیست.

وی بیان کرد: سطح مبادلات تجاری ایران و سوریه در سال گذشته 250 میلیون دلار بوده که رقم بسیار ناچیزی است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بخش عمده ای از پایین بودن سطح تعاملات تجاری، مربوط به مشکلات ناشی از بحران سوریه و حضور تروریست ها، تاثیر بحران بر سیستم حمل و نقل این کشور و از بین رفتن امکان ارسال کالا از مسیرهای زمینی بوده است.

سلاح ورزی با بیان اینکه حمل و نقل دریایی هم با مشکلاتی روبه رو است، اضافه کرد: مسائل و مشکلات بانکی، تبادل پولی و تحریم ها از دیگر عوامل پایین بودن سطح مبادلات بازرگانی میان جمهوری اسلامی ایران و سوریه است.

وی اظهارداشت: در حوزه بازرگانی شرکت های ایرانی در بخش های مختلف می توانند با طرف های سوری همکاری و مبادله داشته باشند و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد و ظرفیت های بسیار خوبی در همه زمینه ها در کشور وجود دارد.

سلاح ورزی افزود: شرکت های خدمات مهندسی، تامین انرژی، تامین زیرساخت ها، بازسازی و احیای واحدهای صنعتی می توانند تجربه های جمهوری اسلامی ایران در مرحله بازسازی در سوریه بکارگیرند.

وی درباره حضور شرکت های ایرانی در پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق نیز گفت: استقبال شرکت های ایرانی با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق بسیار خوب بوده است و فضای کافی و مناسب دراختیار شرکت های ایرانی قرار گرفته است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: بیش از 30 شرکت بزرگ و صاحب نام ایرانی در این نمایشگاه حضور فعال دارند.

سلاح ورزی اضافه کرد: شرکت های ایرانی که دراین نمایشگاه حضور یافته اند نمونه کوچکی از ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران هستند که در فرصت کوتاه و با توجه به محدودیت های موجود در این نمایشگاه شرکت کرده اند.

وی اظهارداشت: استقبال شرکت های ایرانی از این نمایشگاه بسیار بیشتر بوده و در این مرحله امکان حضور بیش از 30 شرکت فراهم شده است.

سلاح ورزی افزود: در ماه های آینده قرار است نمایشگاه های متنوع و تخصصی تری در زمینه بازسازی سوریه و دارویی برگزار شود که پیش بینی می شود شرکت های ایرانی درآن ها حضور گسترده تری داشته باشند.

پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق از روز پنجشنبه 17 تا 26 اوت( 26 مرداد تا 4 شهریورماه) به مدت 10 روز در شهرک نمایشگاهی دمشق برگزار می شود.

این نمایشگاه با حضور شرکت های بخش های دولتی و خصوصی 43 کشور جهان برگزار می شود که 23 کشور به طور رسمی و با هماهنگی سفارت های آن ها و شرکت هایی از 20 کشور دیگر از سراسر جهان برگزار می شود.

آخرین دوره نمایشگاه بین المللی دمشق در سال 2011 برگزار شد و این نمایشگاه در پنج سال گذشته به دلیل مشکلات ناشی از حضور تروریست ها برگزار نشد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید