کاش نجفی یک توضیح می داد بعد شهردار می شد | اتاق خبر
کد خبر: 398323
تاریخ انتشار: 2 شهریور 1396 - 10:04
کارنامه وبرنامه ستاد هماهنگی اقتصادی درغبار
درروزهای تازه سپری شده چند انتصاب بزرگ برای اداره کشور در بالاترین سطح اتفاق افتاد که در سپهرسیاسی ایران اهمیت بالایی دارند. انتصاب مسعود نیلی به منصب دستیارویژه رییس جمهور در امور اقتصادی و دبیر ستادهماهنگی از سوی رییس جمهور حسن روحانی بدون تردید یکی از

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ساعت24، از سوی دیگر شورای جدید شهر تهران که کار خود را به تازگی شروع کرده محمد علی نجفی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرده است. این انتخاب نیز در سپهر سیاست ایران معنادار است و نشان از یک دگرگونی اساسی در این حوزه به حساب می آید.

البته در روزهای سپری شده انتخاب ها و انتصاب های دیگری شده است که درجای خود باید درکانون توجه قرارگیرد. دلیل توجه نوشته حاضر به انتصاب و انتخاب نیلی و نجفی ابهامی است که در باره ستاد هماهنگی اقتصادی پدیدار شده و به عنوان یک نقطه ناروشن در دولت یازدهم و حالا در در دولت دوازدهم دیده می شود.

دلیل اصلی انتخاب تیتر تاکیدی برای این نوشته و افسوس از اینکه محمد علی نجفی کاش توضیح می داد این است که نقش وی در 4سال اخیر درمجموعه نظام تصمیم گیری درون دولت عجیب و پیچیده شده است. این سیاستممدار ایرانی که از همان روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان کاردولت اصلاحات در 1376 مناصب بااهمیتی را به خود اختصاص داده در 4سال گذشته شرایط عجیبی را تجربه کرده است. وی پس از ناکامی در جلب آرای مجلس قانونگذاری قبلی برای تصدی مقام وزارت آموزش و پرورش از سوی رییس جمهور به معاونت وی در امور گردشگری و صنایع دستی منصوب شد. اما وی زمان زیادی در این منصب باقی نماند و استعفا داد. این استعفای وی به بیماری قلبی اش نسبت داده شد اما نجفی هرگز از تکاپو باز نماند ودر  متن سیاست ایران حاضر بود. رییس جمهور حسن روحانی بازهم به  اینکه نجفی در دولت نباشد رضایت ندادو او را در نیمه اول بهمن 1392 به عنوان دبیر ستادهماهنگی امور اقتصادی دولت منصوب کرد . وی این مقام با اهمیت را تا تابستان سال بعد حفظ کرد و درهمان دوران به عنوان سرپرست وزارت علوم انتخاب شد.

نجفی  هرگز اما به صورت رسمی از منصب دبیری ستاد هماهنگی اقتصادی دولت استعفا نداد تااینکه بعد ها اسحاق جهانگیری معاون اول در حکمی اعضای "کارگروه تخصصی ستاد هماهنگی امور اقتصادی"را منصوب کرد که در این ستاد نام نجفی همچنان دیده می شد اما دبیر این ستاد مسعود نیلی بود. نگاهی به سابقه فعالیت محمد علی نجفی از تابستان 1393 تا این روزها که شهردار تهران شده است نشان می دهد وی در این مدت هرگز از ستاد هماهنگی امور اقتصادی یا کارگروه تخصصی ستاد هماهنگی تاسیس شده از سوی معاون اول رییس جمهور به صورت رسمی کنار نکشیده است یا اگر این کارراکرده در این مدت در نهادریاست جمهوری دفتر داشته که به ستاد هماهنگی ارتباط کاری پیدا می کرده است. او اما در این سالها هرگز حاضر نشد بگوید کار این ستاد چه بوده و چه وظایف و ماموریتی برایش تعریف شده است و اودراین ستاد چه کاری به طور مشخص انجام داده است.

با توجه به اینکه وی حالا دیگر از دولت جداشده و در نهادی غیر وابسته به دولت فعالیت دارد و به تازگی نیز رییس دولت دوازدهم حکم تازه ای برای مسعود نیلی صادرو اورا به عنوان دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب کرده است ادب سیاستمداری اصلاحگرایانه حکم می کند محمد علی نجفی در باره این ستاد و نقش خودش درآن به نخبگان وافکار عمومی و شهروندان توضیح دهد تا شهروندان بدانند شهردارتازه شان در این مدت منشا کدام تصمیم گیری ویژه بوده و کارنامه او چیست. در اینکه محمد علی نجفی چهره ای شناخته شده در میان انبوه اصلاح طلبان  ایرنی است نمی توان تردیدکرد اما این نامدار بودن نباید برای وی سپر حفاظتی باشد و تعهدات خود را به عنوان یک اصلاحگر فراموش کند. ساده ترین کار و الزام بزرگ برای یک اصلاح طلب واقعی این است که با نخبگان وشهروندان سخن بگوید و از کارنامه خود دفاع کند. این یک واقعیت تلخ است که اصلاح طلبان ایرانی تصور می کنند ثبت نام در این اردوگاه برای اینکه هر سخن و رفتارشان تایید شود کافی است. اکنون این شبهه در باره نجفی وجوددارد که با پریدن از یک شاخه به شاخه دیگر که حالا نام فداکاری نیز گرفته است می خواهد بدون  توضیح دادن  و پاسخگویی جای خود را همچنان حفظ کند  .

پرسش هایی که در این باره وجود دارد ایناست که آیا آقای نجفی تا همین روزها عضود ستادهماهنگی اقتصادی دولت بوده است یانه؟ اگر نبوده است از چه زمانی بوده و چرا هرگز در این باره شفاف و صریح حرف نزده است و اگر بوده است در ستاد قبلی چه نقش و سهمی داشته است؟ ستادهماهنگی اقتصادی هم از دستپخت هایی است که اشپز آن معلوم نیست و آشی هم که تاکنون پخته است را معرفی نکرده اند . نجفی باید در این باره روشنگری کند تا شفافیت اصلاح طلبانه نمود پیدا کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید