زنجیره‌ تولید کشاورزی تکمیل شود | اتاق خبر
کد خبر: 398679
تاریخ انتشار: 9 شهریور 1396 - 18:42
وزیر جهاد کشاورزی:
وزیر جهاد کشاورزی ایجاد زنجیره تولید در پرورش گیاهان دارویی را یک نیاز اساسی خواند و گفت: راه برون رفت از مشکلات کشاورزان تکمیل زنجیره تولید و فرآوری محصولات کشاورزی است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، محمود حجتی ظهر پنج‌شنبه در حاشیه بهره‌برداری از کارخانه تولید خوراک دام گرمسار در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه بابیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی شعار از مزرعه تا تولید را پیگیری می‌کند و به دنبال توسعه خدمات پیش و پس از تواید در بخش کشاورزی است، ابراز داشت: تنها راه برون‌رفت از مشکلات کشاورزان ایجاد تکمیل زنجیره‌های تولید محسوب می‌شود که بهره‌برداری از دو واحد کشاورزی در گرمسار به‌خوبی نشان داد که در راستای تحقق سیاست‌های وزارت خانه مسیر درستی را در پیش‌گرفته‌ایم.

وی بابیان اینکه توسعه کشت گیاهان دارویی، استفاده از عرصه‌های بیابانی و کویری و توسعه کشت متراکم و گلخانه‌ای ازجمله برنامه‌ها و اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم محسوب می‌شود، افزود: با توجه به اشتغال‌زا بودن و ارزش‌افزوده‌ای که کشت گیاهان دارویی به همراه دارد لذا توسعه این نوع کشت  بر اساس اقلیم‌های مختلف و مزیت‌های بومی باید موردتوجه قرار گیرد.

نیاز حداقلی آب درکشت گیاهان دارویی و عدم نیاز به مراقبت خاص

وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه بیش از پنج هکتار از مراتع استان سمنان به کشت باریجه اختصاص دارد، ابراز داشت: این استان یکی از سرزمین‌های مناسب برای پرورش گیاهان دارویی و ازجمله باریجه است که بر همین اساس با توجه به کشت باریجه در منطقه و صادرات خام آن به دیگر کشورهای جهان در آینده شاهد ارزآوری و درآمدزایی خوبی برای بهره‌برداران خواهیم بود.

حجتی بابیان اینکه درآمد حاصل از کشت باریجه برای بهره‌برداران این مراکز امروز بیش از درآمد اصلی آنان رسیده است، ابراز داشت: با توجه به نیاز حداقلی آب درکشت گیاهان دارویی و عدم نیاز به مراقبت خاص این شرایط را برای بهره‌برداران باریجه فراهم می‌کند که با استفاده از این ظرفیت کشت گیاهان دارویی را توسعه دهند.

وی بابیان اینکه باید مرکز گیاه‌پزشکی و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی راهنمایی‌های لازم را به سرمایه‌گذاران در این حوزه ارائه دهند، افزود: ایجاد زنجیره‌های تولید و فراوری گیاه باریجه یک نیاز اساسی است که باید به‌منظور تکمیل حلقه‌های تولید در ابتدا بهره‌برداران از آموزش‌های لازم برخوردار شوند و سپس با ارائه تسهیلات مناسب بتوان شرایط صادرات و ارزآوری این محصول را فراهم کرد.

زیرساخت‌های جذب بیشتر سرمایه‌گذاران فراهم شود

وزیر جهاد کشاورزی بابیان اینکه برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاران باید زیرساخت‌های لازم نیز فراهم شود، ابراز داشت: گازرسانی به شهرک‌های دامداری و کشاورزی باید در اولویت قرار گیرد چراکه بودن چنین امکاناتی می‌تواند زمینه مساعدتری را برای توسعه و کشت محصولات گلخانه‌ای فراهم کند و از سوی دیگر تا شرایط لازم مهیا نباشد سرمایه‌گذاران قادر به فعالیت نخواهند بود.

وزیر جهاد کشاورزی به‌منظور بهره‌برداری از مرکز پرورش قارچ و کارخانه تولید خوراک دام و طیور به گرمسار سفرکرده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید