اختصاصی/قیمت خودروها امشب اعلام می شود/قیمت خودروها | اتاق خبر
کد خبر: 39886
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1392 - 19:30
پس از هفته ها بررسی شورای رقابت برای تدوین دستور العمل و قیمت گذاری و اعلام قیمت خودروها قرار است لیست نهایی امشب اعلام شود. به گزارش اتاق نیوز؛،رییس شورای رقابت در گفت و گو با خبرنگار ما گفت:«قیمت همه خودروهای تولید داخل که تیراژ بالایی دارند امشب تا فردا اعلام شده و خودروسازان موظف به تبعیت از مصوبه جدید شورای رقابت هستند. پژویان افزود:خودروسازان در صورت استنکاف از اجرای این دستور العمل تخطی کرده و پرونده آنها به مراجع قضایی ارسال می شود.

با اعلام تورم بخشی برخی خودروهای داخلی و براساس دستورالعمل قیمت گذاری، قیمت جدید برخی خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است .

به گزارش ایسنا، رییس شورای رقابت ساعاتی پیش به ایسنا اعلام کرد که تورم بخشی خودروهای کم‌تیراژ (به جز پراید، پژو، سمند و تیبا) معادل ۵۲٫۲۵ درصد در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب با توجه به فرمول قیمت گذاری خودرو که برابر است با:

(دو درصد – شاخص کیفیت + نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

و با توجه به آنکه میزان شاخص کیفیت خودرو به طور میانگین عددی بین منفی پنج دهم درصد و مثبت یک درصد بوده و تاثیر این میزان در فرمول قیمت‌گذاری خودرو بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است، ساده شده این فرمول برابر است با:

(دو درصد – نرخ تورم) قیمت سال گذشته + قیمت سال گذشته = قیمت خودرو

بنابراین با توجه به نرخ تورم ۵۲٫۲۵ درصدی اعلامی، قیمت جدید برخی خودروهای داخلی به شرح زیر محاسبه شده است:

۱- تندر ۹۰ مدل ای دو :۲۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان

۲- پژو پارس سال: ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

۳- مگان ۲۰۰۰ اتومات: ۵۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

۴- پژو ۲۰۶ تیپ ۲: ۲۴ میلیون تومان

این قیمت های جدید اگرچه در مواردی حدود ۳۰ درصد کمتر از قیمت های قبلی اعلامی از سوی خودروسازان است اما برخی از آنها به نرخهای بازار این خودروها نزدیک است. به عنوان مثال در حال حاضر قیمت بازار پژو پارس سال حدود ۳۰ میلیون تومان است.

به گفته رییس شورای رقابت میزان تورم بخشی و قیمت جدید چهار خودروی پرتیراژ پراید، پژو، سمند و تیبا نیز ظرف ۲۴ ساعت آینده اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید