هزینه‌های بندری بین ایران و لیتوانی نصف شد | اتاق خبر
کد خبر: 400231
تاریخ انتشار: 12 مهر 1396 - 10:49
رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران ولیتوانی از توافقات جدید تجاری میان دوکشور خبر داد واعلام کرد که هزینه‌های بندری صادراتی تا ۵۰درصد کاهش یافته است که باعث می‌شود شرکت‌های ایرانی صادرکننده به اروپا ازاین به بعد لیتوانی رابه خاطر این ۵۰ درصدتخفیف انتخاب کنند

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، مهرداد معتمدی اظهار کرد: یکی از بزرگترین گام‌هایی که در روابط اقتصادی ایران و لیتوانی در سال گذشته برداشته شد تفاهم‌نامه مجلس شورای اسلامی با کشور لیتوانی بود که در زمینه‌های مختلفی این موافقنامه به امضا رسید؛ موافقتنامه‌ای که گام‌های بلندی را در روابط تجاری ایران و لیتوانی برداشت.

وی ادامه داد: از جمله اجتناب از مالیات مضاعف میان دو کشور و تسهیلات گوناگونی که به روابط تجاری دو طرف مربوط می‌شود. همچنین پیش‌بینی خطوط اعتباری بین ایران و لیتوانی در زمینه عملیات بانکی از دیگر اقداماتی بود که در روابط  دو کشور اجرایی شد.

رئیس شورای مشترک بازرگانی ایران و لیتوانی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۵ شاهد افزایش رشد حضور شرکت‌های لیتوانیایی در ایران بودیم. سه گروه متشکل از ۶۰ تا ۷۵ شرکت به ایران سفر کردند که منجر به انعقاد حدود ۳۸ موافقتنامه برای سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و لیتوانی شد.

معتمدی ادامه داد: زمینه‌های این موافقتنامه‌ها مختلف بوده است که از جمله در زمینه "آی تی" تفاهم‌های خیلی گسترده‌ای صورت گرفت و شرکت‌های لیتوانی علاقه‌مند هستند که این خدمات را به بانک‌های ایرانی در قالب پروتکل‌های بانکی و قالب بندی نحوه بانکداری اینترنتی ارائه دهند.

وی افزود: قدم بعدی در زمینه مسائل مربوط به تولید مبلمان و کارخانه‌های تولید مصنوعات شیشه توسط لیتوانیایی‌ها در ایران است؛ صنایعی که لیتوانی درآن‌ها بسیار متبحر هستند و یک صادرکننده خوب در این محصولات به حساب می‌آیند. همچنین از جانب طرف‌های ایرانی حدود ۲۸۰ شرکت ایرانی در لیتوانی ایجاد شعبه و نمایندگی کرده‌اند یا شرکت مستقل به ثبت رساندند تا صادرات ایران به لیتوانی و توزیع در اروپا را هدف قرار دهند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید