۲۵ درصد شهرهای کشور در مقابل سیل آسیب پذیر هستند | اتاق خبر
کد خبر: 402113
تاریخ انتشار: 22 آبان 1396 - 20:26
قائم مقام وزیر نیرو خبر داد؛
قائم مقام وزیر نیرو گفت: ۲۵ درصد شهرهای کشور، در مقابل سیل آسیب پذیر هستند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو، در پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب در ساختمان مرکزی راه آهن، با بیان اینکه همواره در کشور میزبان حوادثی هستیم که وقوع برخی از آنها طبیعی و برخی دیگر به دلیل دخالت بشر در طبیعت است، افزود: وقوع سیلاب در طول ادوار گذشته، همواره در طبیعت وجود داشته؛ ولی در برخی موارد که انسان ها در تغییر طبیعت نقش داشته اند، سبب خسارات مالی و جانی بسیار در مناطق مختلف شده است.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر، حدود ۱۴۰۰ شهر بزرگ و کوچک در کشور وجود دارد که ۲۵ درصد آنها، تحت تاثیر خسارات ناشی از سیلاب هستند، افزود: وقوع سیلاب طبیعی بایستی به گونه ای مدیریت شود تا بتواند راه خود را به راحتی بازیابد؛ ولی زمانی که انسانها در مسیر سیلاب اقدام به ساخت موانعی چون دیوار، پل و غیره می کنند، طبیعی است که شرایط تغییر کرده و سیلاب به سمت شهرها و روستاها سرازیر شده و خسارات جبران ناپذیری را بوجود می آورد. وجود یک نفر امدادگر در هر خانواده ایرانی ضروری است و می تواند در زمان وقوع حوادث طبیعی به کاهش میزان خسارات جانی کمک موثری کند.

این مقام مسئول ادامه داد: برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه ها و تغییر مسیر رودخانه، سبب بروز خسارات شدیدی در زمان وقوع سیلاب می شود.

قائم مقام وزیر نیرو با بیان اینکه در نیم قرن اخیر جمعیت جهان ۲.۵ برابر شده؛ ولی رشد اقتصادی تا ۷.۵ برابر و نیاز به مصرف آب و غذا تا ۳ برابر افزایش یافته است، افزود: این موارد سبب وارد کردن هجمه زیادی به کره زمین شده که در قالب برخی طرح ها از جمله فرسایش خاک، انتشارگازهای گلخانه ای و از بین رفتن پوشش گیاهی مشاهده می شود و اثرات سیل را نیز مخرب تر می کند.

 وی با اشاره به اینکه وقوع ۲۰۰ سیل در سال های گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خسارت به کشور وارد کرده است، افزود: هرچه آگاهی مردم بیشتر شود، کمک های مردمی بیشتر شده و برگزاری این همایش ها به منظور پیشگیری و افزایش آمادگی سبب کاهش خسارات مالی و جانی خواهد شد.

ستار محمودی در ادامه با بیان اینکه آموزش همگانی، ایجاد سیستم های هشداردهنده در پهنه های خطرساز، ایجاد سازه هایی مانند سدها می توانند در کاهش تاثیرات مخرب سیل نقش بسزایی را فراهم کنند، افزود: سدها در زمان وقوع سیل بخوبی به وظیفه خود عمل کرده اند بطوریکه اگر سد دز احداث نشده بود، در زمان وقوع سیل خوزستان، شهر اهواز بطور کامل منهدم می شد.

محمودی در ادامه با اشاره به اینکه چنانچه در زمان وقوع سیلاب، فرماندهی واحدی بر منطقه حکمفرما باشد و مدیریت بحران بخوبی انجام گیرد، اظهار داشت: همکاری مناسب شهرداری ها، استانداری ها، وزارت راه و شهرسازی با وزارت نیرو می تواند در کاهش اثرات مخرب سیل بسیار موثر باشد.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه وزارت نیرو مسئولیت حریم بستر رودخانه ها را با تعامل و همکاری و استفاده از علم روز و مشارکت با سازمان های محلی به عهده دارد، افزود: وزارت نیرو بایستی وظیفه تقابل بیشتری داشته باشد تا در زمان وقوع تخطی از قانون، بتواند با کمک قوه قضائیه با متخاطی برخورد قانونی داشته باشد.

وی با بیان اینکه تمام دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در بخش سازه های آبی و آب های سطحی و زیرزمینی با وزارت نیرو همکاری منسجم دارند، افزود: موسسه تحقیقات آب دارای دانش انباشته ای برگرفته از تجربیات دانشگاهی است که همه روزه میزان بارش های کشور، محدوده جغرافیایی، حجم روان آب ها و هشدارهای مورد نیاز را به وزارت نیرو و جامعه انتقال می دهد و در کنار مدل های علمی، از وجود مدل های تجربی نیز استفاده موثری دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید