Performancing Metrics

جمهوری اسلامی باید زکات را در سرلوحه برنامه‌های خود گذارد | اتاق خبر
کد خبر: 402839
تاریخ انتشار: 9 آذر 1396 - 13:15
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به اجلاس سالانه زکات:
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی به اجلاس سالانه‌ی زکات با اشاره به جایگاه برجسته و اهمیت والای این فریضه، از کم‌کاری در امر اقامه‌ی زکات انتقاد و تأکید کردند: نظام جمهوری اسلامی باید این فریضه‌ی بزرگ را در سرلوحه‌ی برنامه‌های خود قرار دهد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، متن پیام رهبر انقلاب اسلامی بدین شرح است:


بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم

فراهم‌سازیِ همایش سالانه برای ترویج زکات را باید یکی از بزرگ‌ترین توفیقات الهی و نشانه‌ فضل و رحمت پروردگار به جمهوری اسلامی دانست. اهمیّت والای این فریضه‌ بزرگ که مکرّراً در قرآن در کنار نماز از آن یاد شده است، ایجاب می کرد که بسیار پیش از این به اقامه‌ آن پرداخته شود. ما مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید از کم‌کاری خود در این باره آمرزش خداوند را طلب کنیم و به عفو او پناه بریم.

اکنون که به همّت برخی عزیزان، چند سالی است موضوع زکات پیگیری می شود، لازم است مسئولانِ همه‌ بخش های مرتبط دولتی، همکاری همه‌جانبه‌ خود را مبذول دارند. قرآن در ستایش مجاهدان راه حق، کارکرد آنان را پس از پیروزی، اقامه‌ صلات و ایتاء زکات و امر به معروف و نهی از منکر می داند و در حقیقت، نخستین و مهم‌ترین وظایف آنان را در هنگام تشکیل حکومت معیّن می کند. این جایگاه برجسته‌ زکات است.

نظام جمهوری اسلامی برای تحقّق احکام اسلامی و تشکیل مجتمع اسلامی پدید آمده است، پس باید این فریضه‌ بزرگ را در سرلوحه‌ برنامه‌های خود گذارد. باید اعتراف کنیم که در این زمینه کار تحقیقاتی و معرفتی نیز در سطح نیاز و ضرورت انجام نگرفته است. بحث فقهی زکات، امروز می تواند آفاق گسترده‌تری از همه‌ آنچه در کتب گذشتگان هست، در پیش چشم باحثان و محقّقان بگشاید. فریضه‌ زکات در صدر اوّل، پس از هجرت به مدینه تشریع شده، در حالی‌که عنوان زکات در آیات مکّی قرآن کریم بارها تکرار گردیده است. نکاتی از این قبیل که ما را به ژرف‌اندیشی در این مقوله‌ مهم فرامی خواند، کم نیست.

به هر حال امید است نهضت احیا و ترویج زکات در همه‌ سطوح به کارکردهای شایسته‌ خود منتهی شود و برکات بی‌پایان آن شامل مردم ما و کشور ما و نظام مقدّس جمهوری اسلامی گردد.
از جناب آقای قرائتی و دیگر دست‌اندرکاران صمیمانه سپاسگزارم.

والسّلام‌علیکم‌ورحمةاللّه
سیّدعلی خامنه‌ای   

۸ آذر ماه ۱۳۹۶  

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید