Performancing Metrics

چرا کارت بازرگانی وسیله فرار میلیاردی مالیات شده است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 402948
تاریخ انتشار: 11 آذر 1396 - 19:59
درپی مطرح شدن تغییر شرایط صدور کارت بازرگانی و گمانه‌های احتمالی در راستای محدود کردن صدور این کارت، رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: سخت‌گیری و محدود کردن کارت‌های بازرگانی ممکن است برخی تخلفات و فرارهای مالیاتی را کم کند اما معضلات اصلی را حل نمی‌کند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی اظهار کرد: حدود یک سال و نیم پیش در مورد کارت بازرگانی توافقی بعد از یک دوره طولانی کار کارشناسی بین اتاق بازرگانی ایران و سازمان توسعه تجارت صورت گرفت و پیشنهادی در مورد کارت‌های بازرگانی به منظور جلوگیری از سوء استفاده از کارت‌ها به وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد.

وی افزود: بخشی از این موضوع تخصصی کردن کارت‌های بازرگانی و تعیین سطح اعتباری برای واردات در سال اول و افزایش آن تا سال سوم بود که البته مشخص نشد به چه دلیلی این پیشنهادات کنار گذاشته شد و تا امروز هم هیچ اقدام جدیدی صورت نگرفته است.

رئیس کنفدراسیون صادرات تاکید کرد: در مجموع باید ببینیم هدف از محدود کردن‌ها صدور کارت های بازرگانی چیست و اشکال کار کجاست که کارت‌های بازرگانی در ایران تبدیل به ابزاری می‌شود که میلیاردها تومان فرار مالیاتی از طریق آن صورت می‌گیرد.

محدود کردن صدور کارت بازرگانی جواب نمی‌دهد

لاهوتی افزود:‌ سخت‌گیری کردن و محدود کردن کارت بازرگانی ممکن است فرارهای مالیاتی و برخی تخلفات را کاهش دهد ولی قطعا این موضوع را به طور کلی حل نخواهد کرد. کشورهایی در دنیا وجود دارند که به هیچ عنوان برای صادرات و واردات‌شان محدودیتی ندارند و مجوزی برای آن‌ها نیاز نیست و کارت بازرگانی هم معنا و مفهومی ندارد، ولی هیچ کس هم قدرت اینکه فرار مالیاتی داشته باشد را ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز اگر در مورد کارت‌های بازرگانی صحبت می‌کنیم فعالان بخش خصوصی منتقد این هستند که شرایط نابرابری بین کسانی که شفاف کار می‌کنند و کسانی که قانون را دور می‌زنند وجود دارد که با اعمال محدودیت صدور کارت‌ها، این نابرابری بیشتر می شود. از طرفی اینکه دولتی‌ها از فرار مالیاتی گله‌مند هستند به ضعف ‌زیرساختی ما در بحث شناسایی فعالان اقتصادی و دریافت مالیات حق و اجرای عدالت مالیاتی برمی‌گردد.

وی اضافه کرد: به این معنی که هنوز در کشور ما با وجود اینکه تلاش بسیار زیادی شده و قاچاق حدودا نصف شده است، همچنان قاچاق وجود دارد و این نشان دهنده این است که کالا به محض عبور از مرز مشکلی برای عرضه ندارد، چون عملا در خرید و فروش خودمان هیچگونه الزامی برای استفاده از فاکتور رسمی برای فروشنده و خریدار نداریم.

لاهوتی با اشاره به استفاده از صندوق‌های مکانیزه گفت: نداشتن صندوق‌های مکانیزه و نبود امکان شناسایی میزان حقه مالیاتی در صنوف، خدمات و واردات و صادراتی که از کارت‌های یکبار مصرف استفاده می‌کنند، مشکل ساز شده که نشان‌دهنده این است که ما در ایجاد شناسایی فعالیت‌های اقتصادی آحاد جامعه ضعف داریم و با وجود اینکه قانون از سال ۱۳۹۵ اجرایی کردن صندوق‌های مکانیزه را برای دولت تکلیف کرده تا به امروز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

رئیس کنفدراسیون صادرات اظهار کرد: قطعا این نابسامانی مالیاتی باعث می‌شود که این حجم از مالیات فشار مضاعف روی کسانی بیاورد که فعالیت شفاف دارند و به صورت سالم کار می‌کنند. لذا مشکل، کارت بازرگانی نیست. کارت بازرگانی ابزاری است که می‌تواند درست از آن استفاده شود یا به خطا مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، مشکل نبود زیرساخت در سیستم مالیاتی است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید