Performancing Metrics

محدودیت‌های منابع دولت جدی است | اتاق خبر
کد خبر: 403361
تاریخ انتشار: 21 آذر 1396 - 09:22
جهانگیری:
معاون اول رییس جمهور با اشاره به این‌که محدودیت‌های منابع دولت جدی است، گفت: حتما مردم کشور از گرانی اذیت می‌شوند و به دلیل کم شدن قدرت خرید، رفاه آنها آسیب دیده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای اداری خوزستان که دوشنبه شب (۲۰ آذر) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه توطئه‌هایی که علیه ایران در منطقه طراحی شده بود، به فضل الهی ناکام ماندند و هیچ‌کدام به موفقیت نرسیدند و به عکس آن جمهوری اسلامی در تمام نقاط کشور دارای امنیت و ثباتی است که شاید حتی کشورهای دوردست منطقه نیز این‌چنین ثباتی نداشته باشند.

وی افزود: داعش ایجاد شد تا آرامش و امنیت ایران را بر هم بزند و ایران را ناامن کند اما نه تنها پای آنها به ایران کشیده نشد، به‌جز آن‌که در موارد کوچکی که صدایی در کردند و رفتند و اکنون نیز شاهد پایان داعش به کمک دولت‌های منطقه از جمله عراق و سوریه هستیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان این‌که کاری که اخیرا آقای ترامپ رییس جمهور آمریکا انجام داد یک کار عجیب و غریب است، گفت: این‌که با احساسات، افکار، دین و اعتقادات مردم مسلمان جهان بازی و احساسات جامعه جهانی را تحریک کنید، کاری احمقانه است.

جهانگیری ادامه داد: این‌که ترامپ قبله اول مسلمانان را به عنوان پایتخت رژیم اسراییل اعلام کرد با علم به این‌که این کار انجام شدنی نیست، کاری نمایشی است و باعث شده تا دنیای اسلام به حرکت دربیاید و عاقبت چنین کاری شکست است.

وی با بیان این‌که باید قدر موقعیت جمهوری اسلامی را بدانیم، گفت: برخی مسئولان گاهی فراموش می‌کنند که در نظام جمهوری اسلامی و در کشوری مانند ایران مشغول هستند. ما مسئولیت پذیرفته‌ایم که متناسب با این نظام فعالیت کنیم و انسجام و وحدت خود را حفظ کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به این‌که محدودیت‌های منابع دولت جدی است، تصریح کرد: مجموعه‌ای از مسایل در کشور پیش روی ما است، به خصوص در بعد اقتصادی که باید کارهای مهمی انجام شود.

جهانگیری بیان کرد: باید به دنبال راهکار بگردیم تا با مدیریت منابعی که داریم بتوانیم مشکلات پیش روی کشور را که به منابع زیادی نیاز دارند، مرتفع کنیم. حتما مردم کشور از گرانی اذیت می‌شوند و به دلیل کم شدن قدرت خرید، رفاه آن‌ها آسیب دیده است. همچنین وضع بیکاری یکی از مشکلاتی است که تعداد زیادی از جمعیت کشور را آزار می‌دهد و این مساله مختص یک استان نیست.

وی با اشاره به این‌که مشکلات به نسبت در استان‌ها وجود دارد، گفت: ایران یک ملت یکپارچه است و جزیره‌ای نیست و باید برای کل کشور ایران فکر کرد تا مشکلات حل شود و در توان جمهوری اسلامی می‌بینیم که می‌تواند از مشکلات عبور کند.

معاون اول رییس جمهور عنوان کرد: ایران در کشورهای خارجی کارخانه و سد می‌سازد. توانمندی‌های مناسبی را در بحث‌های علمی و مدیریتی داریم. این ظرفیت‌ها در مقابل مشکلات بسیار بالا است و باید از آنها استفاده کرد.

جهانگیری با بیان این‌که به جهت مدیریتی در برخی از مسایل مشکل داریم، گفت: مدیریت‌های کشور باید مدیریت‌هایی خلاق و توانمند باشند و مدیران باید مدیرانی شجاع، باانگیزه و پای کار باشند و از توان و جسم خود مایه بگذارند تا کشور به خوبی اداره شود.

وی اظهار کرد: یک‌سری مدیر بی‌انگیزه آویزان کشور شده‌اند، به شکلی که نه خودشان انگیزه کار کردن دارند و نه کسی شجاعت دارد تا آنها را از کار برکنار کند.

معاون اول رییس جمهور گفت: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ موضوع فعال کردن واحدهای صنعتی کوچک و متوسط جزو اولویت‌های دولت است که منابع موردنیاز برای آنها دیده شده است و سیستم بانکی نیز تجهیز شده است.

جهانگیری بیان کرد: اعتبار بزرگی برای ایجاد اشتغال در اختیار استان خوزستان قرار گرفته است تا با ایجاد اشتغال، دغدغه‌های موجود در این زمینه برطرف شوند.

وی گفت: برای بنده بسیار خوشحال کننده بود که امروز در عکس‌های موجود از اراضی اطراف شلمچه مشاهده کردم جهاد کشاورزی از سال گذشته در زمین‌هایی که پیش از این به دلیل جنگ مملو از مین و خمپاره بود، اقدام به مین‌زدایی، تسطیح اراضی و زهکشی کرده و چند هزار هکتار زمین برای کشاورزی کشور آماده کرده است.

معاون اول رییس جمهور گفت: چرا کارهای بزرگ را کوچک نشان می‌دهیم؟ حدود ۳۰ هزار هکتار از طرح ۵۵۰‌ هزار هکتاری در شلمچه، خرمشهر و آبادان آماده شده است. همچنین فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رو به پایان است و درباره دغدغه‌هایی که در خصوص تخصیص آب برای فاز دوم این طرح مطرح می‌شود، مگر می‌توان گفت طرحی که مورد نظر مقام‌معظم رهبری است و دولت پای آن ایستاده است، تکمیل نخواهد نشد.

جهانگیری با اشاره به این‌که در بودجه سال آینده مشارکت بخش خصوصی جدی‌تر مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: واگذاری طرح‌های عمرانی به بخش خصوصی در بودجه سال آینده به صورت جدی دیده شده است. چون می‌خواهیم به مشارکت‌کنندگان این بخش انگیزه بیشتری بدهیم. برای این‌کار حدود یک‌هزار میلیارد تومان بودجه‌ از محل  صندوق توسعه ملی و نظام بانکی اختصاص داده ‌شده که حجم بزرگی از منابع است.

وی ادامه داد: منابع خارجی به صورت طبیعی ابتدا وارد بخش نفت و گاز می‌شود و پس از آن وارد طرح‌هایی مانند فولاد و پتروشیمی‌ می‌شود. استان خوزستان پایگاه مناسبی برای جذب منابع خارجی است. بحث اشتغال به عنوان موضوعی جدی در دولت دنبال می‌شود و از مدیران استانی می‌خواهیم در کارگروه اشتغال به این موضوع توجه کرده و هر کس در ازای مسئولیت خود پاسخگو باشد.

معاون اول رییس جمهور با بیان این‌که در برنامه ششم توسعه تصمیم گرفته شد که مشکل رودخانه کارون حل شود، گفت: بخشی از آلودگی کارون به خاطر ورود فاضلاب به آن است. از سازمان حفاظت محیط زیست کشور، حفاظت محیط زیست خوزستان و استاندار خوزستان می‌خواهم این مصوبات را به جد پیگیری کرده و به اجراء در آورند.

جهانگیری ادامه داد: باید با کارخانه‌ای که به تذکرات گوش نداده و باز هم فاضلاب خود را در رودخانه رها می‌کند برخورد جدی کرد. یک بار برای همیشه در سال ۹۲ موضع دولت در ارتباط با آب خوزستان از سوی رئیس جمهور اعلام شد و همه می‌دانند که خوزستان مهمترین، اصلی‌ترین و استراتژیک‌ترین استان کشور است.

وی افزود: در اتخاذ هرگونه تصمیمی برای خوزستان، اولویت اول لحاظ کردن مسائل این استان است. مراجع تصمیم گیرنده حتما باید مسائل خوزستان را لحاظ کنند و مردم استان نباید دغدغه‌ای داشته باشند. باید تمام مسائل را در فضای دوستانه حل کرد زیرا منطق و گفت‌وگو راه‌حل مسائل است.

معاون اول رییس جمهور گفت: استاندار خوزستان با توجه به جوان بودن، پیگیر و باانگیزه بودن قرص و محکم در سمت خود باقی خواهند ماند و در این موضوع تردیدی نیست. همچنین باید به مدیریت زنان در خوزستان توجه شود و از حضور بانوان در این جلسه (شورای اداری خوزستان) مشخص است که سهم بانوان در مدیریت خوزستان کم است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی باید  احساس حضور داشته باشند، به‌ویژه جریان‌های مدافع دولت باید در مدیریت نقش داشته باشند. امیدواریم این وحدت، انسجام و همدلی پیش رفته و به همه این اطمینان را می‌دهم که مسائل خوزستان در اولویت مسئولان ملی است و دغدغه‌های آنها را رفع خواهیم کرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید