Performancing Metrics

۳هزار میلیاردتومان به سپرده گذاران موسسه کاسپین پرداخت شد | اتاق خبر
کد خبر: 404104
تاریخ انتشار: 7 دی 1396 - 17:38
نتیجه نشست ویژه نمایندگان سران سه قوه؛
نایب رییس مجلس، جزییات آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه برای پیگیری مشکلات موسسات مالی را تشریح و اعلام کرد: ۳هزار میلیاردتومان به سپرده گذاران موسسه کاسپین پرداخت شد.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، مسعود پزشکیان، در تشریح آخرین نشست نمایندگان سران سه قوه برای بررسی آخرین وضعیت سپرده گذاران کاسپین، اظهار داشت: آخرین نشست برای بررسی وضعیت سپرده گذاران روز چهارشنبه با حضور وزیر اطلاعات، وزیر کشور، رییس کل بانک مرکزی و معاون اقتصادی رییس جمهوری برگزار شد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قرار بود که تا پایان آذر ماه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری همانند افضل توس و ...و سقف ۲۰۰ میلیون تومان به سپرده گذاران کاسپین پرداخت شود، افزود: نزدیک به ۲ الی ۳هزار میلیارد تومان به سپرده گذاران این موسسات پرداخت شده است که برخی از این افراد سپرده های خود را در بانک های عامل نگه داشته و برخی سپرده خود را برداشت کرده اند که این نزدیک به ۹۸ درصد تمامی سپرده گذاران را پوشش می دهد و مابقی نیز افرادی هستند که خودشان اقدام نکرده اند.

برخورد با بانک های عاملی که سپرده های سپرده گذاران موسسات را پرداخت نمی کنند

وی ادامه داد: البته برخی سپرده گذاران شکایت هایی مبنی بر اینکه بانک عاملی سپرده را نمی دهند و یا ضعیف پرداخت می کنند با نمایندگان خود مطرح کرده اند که دستور داده شد که این موضوع پیگیری شود و با بانک هایی که سپرده را پرداخت نمی کنند برخورد شود، چراکه ردیف اعتباری وجود دارد اما دلیل اینکه پرداخت نشده باید مشخص شود و بانک باید پاسخگو باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در آخرین جلسه نیز مقرر شد که تیمی تشکیل شود که پاسخگوی مردم باشد، یادآور شد: مقرر شد بر روی نحوه تشکیل این تیم فکر شود چراکه سپرده گذاران در شهرهای مختلف پراکنده هستند، لذا باید فردی در هر شهرستان صحبت های سپرده گذاران را بشنود و این صحبت ها را به تهران منتقل کرده تا جمع بندی شود و اگر نیاز است در جلسات سران قوا مداخله توسط سه قوه انجام شود.

حدود ۱۰ هزار نفر بالای ۲۰۰ میلیون تومان سپرده دارند

وی با اشاره به اینکه پیش از این شماره تلفنی مشخص شده بود که مردم اعتراضات خود را از این طریق مطرح می کردند، افزود:  این نوع پاسخگویی صحیح نیست، لذا باید محل هایی وجود داشته باشد که به شکایات و ابهامات سپرده گذاران پاسخ دهد که مقرر شده بر روی نحوه تشکیل آن فکر شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه قدم اول در ساماندهی این موسسات این بوده که سپرده اولیه پرداخت شود، ادامه داد: پرداخت سود باید بر اساس فروش املاک، شناسایی دارایی ها و بازگشت وام ها انجام شود تا بتوان مابقی بدهی این سپرده گذاران را پرداخت کرد، لذا تا پایان آذر ماه تیم مشخص شده باید تسویه ۹۸ درصد سپرده گذاران را انجام می داد، که ۲ درصد باقیمانده  نزدیک به ۱۰ هزار نفر هستند و بالای ۲۰۰ میلیون تومان سپرده داشته اند که باید به دغدغه آنها رسیدگی شود.

تمرکز سیستم برای پرداخت سپرده های بالای ۲۰۰ میلیون تومان 

 وی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با همکاری گروه تسویه و سپرده گذاران روند پرداخت سپرده بالای ۲۰۰ میلیون تومان را تسهیل کنند، اظهار داشت: برخی از این موسسات دارایی دارند و می توان بدهی آنها را سربه سر کرد اما برخی موسسات دارایی ندارند و مشکلاتی در این موسسات وجود دارد، لذا در حال حاضر بیشتر تمرکز سیستم این است که چگونه و از چه مسیری می توان مابقی سپرده سپرده گذاران بالای ۲۰۰ میلیون را پرداخت کرد. نمایندگان سران سه قوه هر هفته جلسه تشکیل می دهند که این جلسات برای پاسخگویی مابقی افرادی است که سپرده بیش از ۲۰۰ میلیون تومان دارند. این در حالی است که می توانیم با نماینده سپرده گذاران جلسه تشکیل دهیم تا بتوان حق و حقوق مردم را تا جایی که از دست ما بر می آید و دارایی ها قابل شناسایی است به آنها بازگرداند.

نباید ابزار سوءاستفاده را به دشمنان داد

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نباید سعی کرد تنش های اجتماعی و سیاسی در جامعه ایجاد کرد، تصریح کرد: باید سیستمی ایجاد کرد که دغدغه سپرده گذاران را بشنود و پاسخ دهد که البته این تیم هنوز شکل نگرفته از سوی دیگر زمانی که سیستم با تمام وجود در حال رفع مشکل است نباید اعتراضات اجتماعی را گسترش داد و اقدامی انجام داد که هنجارشکنی شکل بگیرد، چارچوب نظام را زیر سوال برد و نباید ابزار سوءاستفاده را به دشمنان داد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید