Performancing Metrics

هشدار صندوق بین‌المللی پول نسبت به بحران بدهی در کشورهای فقیر | اتاق خبر
کد خبر: 408387
تاریخ انتشار: 8 فروردین 1397 - 16:42
گزارش جدید صندوق بین المللی پول نشان می دهد میزان بدهی دولت در برخی از کشورهای فقیر به مرحله خطرناکی رسیده است؛ کشورهایی که با وجود داشتن نیمی از جمعیت جهان، فقط چهار درصد از تولیدات دنیا را در اختیار دارند.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، صندوق بین المللی پول در بخشی از گزارش خود با اذعان به اینکه عوامل ایجاد بدهی در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است، برخی از مهم ترین عوامل را شوک‌های خارجی نظیر سقوط بهای کالاهای خام در سال ۲۰۱۴، فجایع طبیعی، جنگ های داخلی و مخارج مصرفی بالا برشمرده است.

این صندوق با اشاره به این نکته که کسری بودجه در یک دهه اخیر در اکثر کشورهای با درآمد متوسط به چشم می‌خورد، اعلام کرده که ۷۰ درصد کشورهای با درآمد پایین کسری بودجه بزرگ‌تری در سال ۲۰۱۷ به نسبت سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ داشته اند. همچنین نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی در کشورهای با درآمد متوسط نیز از ۳۳ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۴۷ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

هر چند که در حدود یک سوم از کشورهای با درآمد پایین چون بنگلادش، کنیا و ماداگاسکار نسبت افزایش بدهی با سرمایه‌گذاری های زیرساختی برابر است اما در سایر کشورها بیشتر وجوه قرض گرفته شده صرف نیازها و کالاهای مصرفی شده است.

طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، ‌ تعداد کشورهایی که در معرض بحران بدهی هستند به نسبت سال ۲۰۱۳ معادل ۴۰ درصد بیشتر شده است. همچنین کشورهایی چون چاد، موزامبیک و کنگو، همین حالا هم دچار بحران بدهی شده اند. برای کمک به نوسانات بدهی در کشورهای با درآمد پایین و متوسط، کشورهای قرض دهنده و نهادهای بین المللی باید با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید