Performancing Metrics

گرانی برنج خارجی به کمبود ربطی ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 408485
تاریخ انتشار: 10 فروردین 1397 - 20:54
معاون وزیر کشاورزی اعلام کرد:
در بازار نوروز امسال برنج به ویژه برنج خارجی جزو محصولاتی بود که با افزایش قیمت روبرو شد که به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی بالا رفتن قیمت این محصول ارتباطی به محدودیت در واردات یا کمبود آن در بازار ندارد و نرخ جهانی آن افزایش یافته است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، علی اکبر مهرفرد اظهار کرد: بازار برنج در ایام نوروز برای محصول داخلی مناسب بود و فقط با اندکی افزایش قیمت در زمینه برنج خارجی مواجه بودیم که عمده علت آن افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ جهانی برنج خارجی بوده است که در این راستا شرکت بازرگانی دولتی اقدام به عرضه دولتی این محصول کرد که این اقدام از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برخی تعاونی‌ها در حال انجام است.

وی افزود: به نظر می‌رسد در زمینه محصولات اساسی مانند برنج، غلات، دانه‌های روغنی و ... بازار مناسب و متعادلی در ایام نوروز داشته باشیم اما برای باقیمانده روزهای فروردین در نیمه دوم برنامه ریزی‌هایی صورت گرفته است به گونه‌ای که با توجه به افزایش قیمت نسبی در برخی غلات و دانه‌های روغنی باید تدابیری اندیشیده شود تا بازار آن را کنترل کنیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی معتقدند اعمال محدودیت در واردات برنج عامل افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی بوده است اینگونه توضیح داد که ما سالانه در کشور به حدود سه میلیون تن برنج نیاز داریم که سال گذشته دو میلیون و 200 هزار تن تولید داخلی برنج داشته‌ایم و میزان واردات به بیش از یک میلیون و 300 هزار تن رسید که مجموع آنها 500 هزار تن بیش از نیاز بازار بود. بنابراین هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

مهرفرد گفت: ممکن است در توزیع برنج وارداتی مشکلی وجود داشته باشد که البته افزایش نرخ‌های جهانی و نرخ ارز نیز بی تاثیر نبوده است اما نمی‌توان پذیرفت که کمبودی در بازار برنج وجود دارد بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در این زمینه نیست.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید