Performancing Metrics

زمین مسکن اجتماعی آماده است اما بنیاد باید پول بدهد | اتاق خبر
کد خبر: 409373
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1397 - 16:39
مدیرعامل سازمان زمین و مسکن:
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: آماده واگذاری زمین برای مسکن اجتماعی هستیم ولی مادامی که بنیاد مسکن توان پرداخت هزینه خرید زمین دولتی را نداشته باشد این اقدام انجام نخواهد شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حمیدرضا عظیمیان اظهار کرد: قانون مشخص کرده که ما برای طرح مسکن اجتماعی، زمین را با قیمت پایین در اختیار بنیاد مسکن قرار دهیم، نه این‌که رایگان واگذار کنیم. ما زمین را در اختیار بنیاد مسکن قرار می دهیم، بنیاد بر اساس معرفی افراد واجد شرایط توسط وزارت رفاه اقدام به ساخت مسکن برای آنها می‌کند. اعتبار را هم سازمان برنامه وبودجه در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌دهد. لذا این موضوع یک فرآیند چهارجانبه است که نیاز به بودجه دولتی دارد.

وی ادامه داد: به هر حال دولت در سال ۱۳۹۶ با مشکلات مالی مواجه بود و نتوانست بودجه مورد نیاز مسکن اجتماعی را تامین کند. کسی که قرار است از ما زمین بگیرد باید مطمئن باشیم که طرح دارد، ردیف اعتباری و کد پیمانکاری دارد؛ چرا که قرار نیست کسی به جای ما زمین‌داری کند. دستگاهی که از ما برای مسکن اجتماعی زمین می‌گیرد باید قصد انجام ساخت و ساز داشته باشد. اما با توجه به این‌که بنیاد مسکن نتوانسته اعتباری تهیه کند اتفاقی در این خصوص نیفتاده است. اگر اعتبارات بنیاد مسکن تامین شود و افراد معرفی شوند به هر میزان زمین که بخواهند در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

زمین‌های متصرفه دولتی سنددار می‌شود

عظمیان هم‌چنین با اشاره به فعالیت‌های سازمان ملی زمین و مسکن در سال گذشته گفت: یکی از مهم‌ترین کارهایی که بهمن ماه سال ۱۳۹۶ انجام شد ابلاغ دستورالعمل واگذاری سند به زمین‌های دولتی بود که بعد از انقلاب بر روی آنها ساخت و ساز انجام شده و عمدتا در حاشیه شهرها قرار دارد. بر این اساس مردم می‌توانند نسبت به سنددار کردن خانه‌های خود بر روی املاک دولتی اقدام کنند.

خانه‌دار شدن ۸۰۰۰ خانوار دومعلولیتی تا پایان سال

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: اقدامات دیگر ما واگذاری زمین رایگان برای ساخت مسکن خانواده‌های شهدا، جانبازان و دومعلولیتی‌ها است. تا کنون حدود ۸ هزار خانوار دارای دو فرد معلول شناسایی شده که ساخت مسکن حدود ۱۳۰۰ خانوار دیگر باقی مانده که امیدواریم امسال تکمیل شود.

۱۹ فروردین ماه امسال جواد حق شناس ـ معاون بنیاد مسکن ـ درخصوص آخرین وضعیت مسکن اجتماعی گفته بود: متاسفانه مسکن اجتماعی هنوز تامین اعتبار نشده است. بنابراین علی رغم علاقه مندی دستگاههای مسوول مثل سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن، هنوز اجرایی نشده است. زمینی هم تحویل نگرفته ایم.

دولت یازدهم از ابتدای تشکیل در سال ۱۳۹۲ طرح مسکن اجتماعی را به عنوان یک مدل پیشنهادی ارایه کرد تا اینکه نهایتا در سوم اسفندماه ۱۳۹۵ جزییات این طرح به تصویب هیات وزیران رسید. بر اساس آن مقرر شد سالیانه ۱۰۰ هزار واحد در قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی با مسوولیت بنیاد مسکن تامین شود؛ طرحی که به دلیل عدم تخصیص بودجه و یارانه‌های مورد نیاز، هنوز روی کاغذ باقی مانده است. با این حال در روزهای اخیر علی چگنی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته که در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ در قالب اجرای طرح مسکن اجتماعی توانستیم نزدیک به ۱۰۷ هزار مسکن برای دهک‌های کم درآمد تامین کنیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید