پرداخت ۱۵۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی تا پایان تیرماه | اتاق خبر
کد خبر: 413326
تاریخ انتشار: 24 تیر 1397 - 17:53
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۵۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی تا پایان تیرماه خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سیدباقر فتاحی در نشست رییس و مدیران عامل اتحادیه‌های تعاون کشور با معاون اشتغال وزیر کار، گفت: تا پایان تیرماه امسال مجموع مصوبات ما ۳۶۱ میلیارد تومان بوده و ۱۵۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت کرده‌ایم و به اندازه سهم واریزی صندوق توسعه ملی مصوبه و پرداختی داشتیم.

عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون با اشاره به سرعت گرفتن روند پرداخت منابع اشتغال روستایی طی دو ماه اخیر، اظهار کرد: جلسات مختلفی را با معاونت اشتغال و معاونت تعاون وزارت کار در کارگروه اشتغال بانک‌ها برگزار و جزییات طرح را به طور مجزا تشریح و بررسی کردیم.

به گفته وی، بانک‌ها توسعه تعاون تنها بانکی بوده که در جریان اعطای تسهیلات اشتغال روستایی، تا سقف شش میلیارد تومان را به استان‌های کشور تفویض اختیار کرده و گردش کار را کوتاه‌تر کرده است.

فتاحی ادامه داد: مجموع منابع بانک توسعه تعاون برای اختصاص به متقاضیان وام اشتغال روستایی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که با سود 6 تا 10 درصد پرداخت می‌شود.

وی افزود: با احتساب دو سال دوران مشارکت، یکسال دوران تنفس و شش سال بازپرداخت وام، در مجموع بازپرداخت وام اشتغال روستایی 9 سال است که در نظام بانکی تسهیلات بلندمدت محسوب می‌شود و کمتر بانکی توان مدیریت و اجرای آن را دارد.

عضو هیات مدیره توسعه تعاون اظهار کرد: درخصوص وثایق بانکی نیز براساس آیین‌نامه، وثایق تسهیلات روستایی، زمین است. البته بیشتر دفاتر ثبت اسناد برای رهن گرفتن وثیقه یا سند ملکی می‌خواهند که باید تامین شود و در بخش تعاون، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون برای ضمانت وام اشتغال روستایی به کمک آمده است.

وی ادامه داد: طرح اشتغال روستایی سال گذشته از اواخر دی‌ماه با مشارکت چهار بانک توسعه تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید کلید خورد که ۲۵ درصد از منابع و تسهیلات طرح اواخر سال گذشته و ۲۵ درصد دوم ۲۰ اردیبهشت‌ماه امسال واریز شد.

فتاحی گفت: تاکنون صندوق توسعه ملی ۵۰ درصد منابع اجرای طرح که 3000 میلیارد تومان است را به حساب بانک‌های عامل واریز کرده و ۵۰ درصد تسهیلات طرح برعهده بانک کشاورزی است.

به گفته فتاحی، بانک توسعه تعاون به واسطه توسعه‌ای و دولتی بودن خود مشمول این طرح شده است و نگاه این بوده که برای افزایش ظرفیت بخش تعاون در اقتصاد ملی از این منابع استفاده شود.

حسین‌نژاد - مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌ گذاری بخش تعاون - نیز در این نشست از ضمانت تسهیلات پرداختی به تعاونی‌های زنان تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان تنها با دریافت سفته خبر داد و گفت: در سایر تعاونی‌ها تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات را با سفته تضمین می‌کنیم.

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از پرداخت ۲۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مصوب و انعقاد قرارداد توسط بانک‌ها خبر داد.

منصوری گفت: ۵۴ درصد وام اشتغال در تهران پرداخت شده و نشان می‌دهد دسترسی همه افراد و نقاط کشور به وام فراهم نیست.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید