Performancing Metrics

تاثیر اصلاح دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها بر شرکت‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 413421
تاریخ انتشار: 27 تیر 1397 - 10:08
عضو هیأت‌مدیره سازمان بورس می‌گوید، با توجه به اصلاح دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها تعداد شرکت‌هایی که اطلاعاتی ارائه نمی‌کردند، به‌شدت کاهش پیدا کرده و در عین‌حال تاخیر کمتری در افشای اطلاعات دیده می‌شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حسن امیری درباره اصلاح دستورالعمل بازگشایی و توقف نمادها اظهار کرد: ما در سال گذشته دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها را بازنگری کردیم. از جمله دستورالعمل‌هایی که بازنگری شد می‌توان به دستورالعمل پذیرش، افشا و معاملات نیز اشاره کرد. آثار این موضوع را در طول این چند ماه دیدیدم. چرا که سرعت بیشتری را در ارائه اطلاعات ناشران مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه داد: دستورالعمل جدید افشا باعث شده که تعداد نمادهای بسته ما کمتر شود و نمادهای بسته هر چه کمتر باشد روی نقدینگی اثر مثبت می‌گذارد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس در پاسخ به اینکه آیا در طول هفت ماهی که دستورالعمل جدید توقف و بازگشایی نمادها عملیاتی شده، شرکت‌ها به معنای واقعی کلمه صورت‌های مالی شان را سریع‌تر افشا می‌کنند، گفت: شفافیت حد ندارد. در نتیجه ما هر چقدر بر روی شفافیت کار کنیم، نمی‌توانیم بگوییم که آن مقدار کافی است. ما می‌توانیم فرصت‌های جدیدی برای بهبود افشای اطلاعات داشته باشیم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که شرکت‌ها در دو شاخص مهم یکی عدم ارائه اطلاعات و دیگری تاخیر در ارائه اطلاعات خیلی بهبود پیدا کرده‌اند.

امیری اضافه کرد: شرکت‌هایی که اطلاعاتی ارائه نمی‌کردند، به شدت کاهش پیدا کردند و در عین حال تاخیر خیلی کمتری در افشای اطلاعات دیده می‌شود اما طبیعتا این آمار به صفر نرسیده است.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه سهام شناور شرکت‌ها بیشتر نشده، عده‌ای معتقدند نقدشوندگی چندان بالا نرفته. نظر شما در این مورد چیست؟ گفت: ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک دستورالعمل را تغییر دهیم و همه مشکلات بازار سرمایه حل شود. هر دستورالعملی یک هدف مشخص دارد. هدف ما این بود که سرعت ارائه اطلاعات بیشتر شود. ما فرم‌های افشای اطلاعات را به دو دسته الف و ب تقسیم بندی کردیم و این فرم‌ها مکانیزه شدند و دیگر دست کارشناس نیستند. در نتیجه دیگر این کارشناس نیست که تصمیم می‌گیرد نماد باز یا بسته بماند. بلکه این اتفاقات به صورت سیستمی رخ می‌دهد. این موضوعات باعث بهبود عملکرد خواهند شد.

عضو هیات مدیره سازمان بورس ادامه داد: اما در مورد اینکه آیا تعداد سهام آزاد شناور خوب است یا خیر، باید بگویم که خوب نیست و هدف تغییر دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها نیز تغییر سهام آزاد شناور نبوده است. ما باید سهام آزاد شناور را از طریق مکانیزم‌های دیگری افزایش دهیم. در بخش پذیرش باید سختگیری بیشتری داشته باشیم و این اتفاق تا حدودی رخ داده است.

امیری افزود: سابقا این طور بود که تنزل شرکت‌ها به راحتی بر روی تابلو اتفاق نمی‌افتاد. ولی با اصلاحی که الان بر روی دستورالعمل‌ها انجام شده، تنزل یا رشد شرکت‌ها روی تابلو سریع‌تر رخ می دهد. اگر شرکتی دو یا سه بند از دستورالعمل را رعایت نکند، امکان دارد به بازار پایه تنزل پیدا کند این موضوع باعث می‌شود شرکت‌ها به دستورالعمل‌ها پایبندتر باشند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید