Performancing Metrics

اختصاص ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی | اتاق خبر
کد خبر: 413900
تاریخ انتشار: 6 مرداد 1397 - 21:59
وزیر اقتصاد اعلام کرد؛
وزیر اقتصاد توضیحاتی پیرامون اختصاص ارز دولتی ارائه کرد و از اختصاص ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی به کشور خبر داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، مسعود کرباسیان با اشاره به مشکلات تخصیص ارز دولتی، گفت: رییس جمهور شفاف سازی اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی را ابلاغ کرده و این موضوع تا اعلام اسامی کامل از سوی بانک مرکزی پیگیری می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه یکی از گروه هایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دریافت کرده گروه یک است که شامل کالاهای اساسی می شود، افزود: ارز این گروه به خوبی و به میزان مناسب تامین شده چرا که باید آرامش به جامعه بازگردانده شود و خیال مصرف کننده از تامین کالاهای اساسی راحت شود.

کالاهای گروه یک ارز نفتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می گیرند

وی با اشاره به اینکه در یک بازه زمانی مشخص محدودیتی برای ارائه ارز دولتی وجود نداشت، ادامه داد: در این مرحله از مکانیزم تخصیص ارز دولتی، عنوان شد به هر آنچه ثبت سفارش می شود ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیصص داده شود؛ البته در آن زمان محدودیتی برای ثبت سفارش وجود نداشت.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه پس از این بازه زمانی تقسیم بندی چهارگانه کالا صورت گرفت، یادآور شد: براساس این تقسیم بندی برخی کالاها گروه یک هستند که به آنها ارز نفتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تعلق می گیرد و بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار به آنها ارز تعلق یافته که شامل کالاهای اساسی، دارو و بخش های صنعتی که کالای نهایی آنها همردیف با کالای اساسی است، می شود.

وی افزود: گروه دوم ارز حاصل از صادرات پترووشیمی و فولاد است که باید ارز را به بانک مرکزی و یا کسی که بانک مرکزی معرفی کرده در سامانه واگذار کند تا ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تامین شود که شامل کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانه ها است.

کرباسیان با بیان اینکه گروه سوم آنهایی هستند که در ازای صادرات می توانند واردات انجام دهند که حدود دو هفته این موضوع مطرح و اجرا شده است، ادامه داد: گروه چهارم کالاهایی هستند که فعلا ضرورتی برای واردات آنها وجود ندارد و لیست آنها مشخص شده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه موارد مذکور سیاست های اصلی دولت درباره ارز دولتی بوده و با دو قوه دیگر هماهنگ شده و اجرا می شود، تصریح کرد: از زمان تقسیم بندی صورت گرفته برای کالاها دستگاه ها موظف هستند که بر واردات کالاها با ارز دولتی نظارت کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید