Performancing Metrics

سودآوری ماهیانه ۱۸ میلیون دلار در صنایع پایین دستی | اتاق خبر
کد خبر: 413976
تاریخ انتشار: 8 مرداد 1397 - 17:25
پازل میدان گازی پارس جنوبی به مرور زمان درحال تکمیل است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری طبق وعده از پیش اعلام شده، در مجموع برداشت روزانه ۳ میلیارد فوت مکعب گاز از فازهای ۱۳، ۱۴و ۲۲-۲۴ محقق شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، پنج فاز ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ از فازهای باقی‌مانده پارس جنوبی مراحل نهایی توسعه خود را طی می‌کنند و فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ و بخش دریایی فاز ۱۴ به طور کامل تا پایان امسال تکمیل شده و تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ به سال ۹۸ موکول می‌شود.

در این راستا اولین خط فاز ۱۴ در مدار تولید قرار گرفته و یکی از سکوها نیز راه‌اندازی شده است. در حال حاضر از این فاز ۵۰۰ میلیون فوت مکعب برداشت می‌شود که به این میزان تا حدود یک ماه آینده ۵۰۰ میلیون فوت مکعب دیگر اضافه خواهد شد و به طور کلی برداشت از فاز ۱۴ به یک میلیارد فوت مکعب خواهد رسید.

پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی سال آینده تکمیل می‌شود. سکوهای فاز دوم فاز ۱۴ پارس جنوبی در یارد بوشهر در حال تکمیل است و تا پایان سال به مدار تولید خواهد رسید. به عبارت دیگر تا پایان امسال یک میلیارد فوت مکعب گاز از پارس جنوبی برداشت می‌شود تا یک میلیارد بعدی بعد از تکمیل پالایشگاه و در سال آینده برداشت خواهد شد.

به‌دنبال راه اندازی نخستین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فازهای ٢٢، ٢٣ و ٢٤ پارس جنوبی، تولید گاز شیرین از اولین واحد فراورشی پالایشگاه این فازها آغاز شد. ردیف نخست شیرین سازی پالایشگاه فازهای ٢٢، ٢٣ و ٢٤ پارس جنوبی، از قابلیت تولید گاز شیرین با ظرفیت ١٢.٥ میلیون متر مکعب در روز برخوردار است. این ردیف پالایشی هم‌اکنون با دریافت گاز ترش از فازهای ٦، ٧ و ٨ پارس جنوبی، حدود ٧میلیون متر مکعب گاز شیرین را به خط ششم سراسری گاز تزریق می‌کند.

پس از فراوری گاز ترش در واحد ١٠١ اولین ردیف شیرین سازی، گاز تولیدی به واحدهای ١٠٤ و ١٠٥ این ردیف ارسال و پس از تثبیت درجه رطوبت، تفکیک ترکیبات آن و ورود به واحد ارسال گاز (١٠٦)، تزریق با فشار ٨٦ بار به شبکه سراسری آغاز شده است.

بهره برداری از این ردیف شیرین سازی در پالایشگاه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، همزمان با نصب نخستین سکوی بخش فراساحل این فازها در موقعیت مخزن مشترک پارس جنوبی صورت گرفته است.

افزایش تولید روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز تا پایان سال

پیشرفت ساخت سکوهای ۱۴C، ۱۳B و ۱۳D و ۲۴Aپارس جنوبی در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران بیش از ۹۰ است و از مجموع ۱۰ سکوی در قرارداد همکاری با شرکت صدرا، یک سکو نصب و سکوی دوم جهت نصب در موقعیت دریا، آماده بارگیری شده است. با احتساب سه سکوی دیگر، تا پایان شهریور، پنج سکو از مجموع این ۱۰ سکو نصب می شود. با بهره برداری از ۶ سکوی گازی جدید تا پایان سال، سه میلیارد فوت مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی افزوده خواهد شد.

تولید آزمایشی از دو ردیف شیرین سازی گاز در فاز ۱۳ و یک ردیف از فازهای ۲۲ تا ۲۴ آغاز شده و ردیف دوم فراورش گاز فازهای ۲۲ تا ۲۴ نیز تا نیمه مردادماه آماده راه اندازی می شود.
تا پایان سال سایر ردیف های شیرین سازی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به بهره برداری می رسد، تا پایان آبان ماه نیز پالایشگاه فازهای مذکور با دریافت گاز از سکوهای تولیدی خود، عملیاتی می شوند.

سودآوری ماهیانه ۱۸ میلیون دلار

تولید اتان فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی با تکمیل عملیات راه اندازی آخرین توربواکسپندر پالایشگاه این فازها به ظرفیت اسمی خود رسید. با راه اندازی هر چهار توربواکسپندر واحد ۱۰۵ پالایشگاه این فازها روزانه ۲۴۰۰ تن اتان تولیدی پالایشگاه  فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به مجتمع های پتروشیمی ارسال می شود. گفته می شود تولید این میزان اتان، ماهیانه حدود ۱۸ میلیون دلار سودآوری در صنایع پایین دستی کشور به دنبال دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید