Performancing Metrics

تغییرات ارز مسافرتی تا آخر هفته معلوم می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 414066
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1397 - 17:00
مونسان:
رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از تدوین بسته جدید ارزی از سوی دولت تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: موضوع تبدیل ارز گردشگران ورودی و خروجی در بسته جدید تعیین تکلیف می‌شود.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، این اعلام علی‌اصغر مونسان در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، درحالی منتشر شده که پرداخت ارز مسافرتی به نرخ دولتی با هجمه مخالفانی همراه است که معتقدند دولت با تخصیص یارانه از محل بودجه عمومی به سفرهای خارجی، اقتصاد ملی را متضرر و راه رانت را باز کرده است. هرچند برخی دیگر بر این باورند که حجم ارز اختصاصی به سفر در برابر ارز دولتی تخصیص یافته  به واردات خودرو و موبایل که در چند ماه گذشته جنجال‌هایی را به پا کرده، اصلا قابل توجه نیست.

آژانس‌های گردشگری نیز که با تغییر رویه بانک مرکزی در پرداخت ارز دولتی از اولویت‌ کنار گذاشته شدند و با توقف فعالیت صرافی‌ها نیز در تامین ارز مورد نیاز خود با ممنوعیت مواجه شدند و اکنون صنعت خود را در آستانه ورشکستگی می‌بینند، با اعلام مخالفت نسبت به حذف کامل ارز مسافرتی بر این باورند که اگر با پرداخت ارز دولتی مسافرتی رانتی ایجاد شده، دولت باید با آن مقابله و با متخلفان برخورد کند و با توجه به محدودیتی که در تامین ارز ایجاد شده، بهتر است در روش پرداخت ارز مسافرتی بازنگری کند.

ولی‌الله سیف ـ رییس کل پیشین بانک مرکزی ـ نیز که چندین بار مورد خطاب رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای شفاف‌سازی در پرداخت ارز مسافرتی به تفکیک مقاصد قرار گرفته بود و هر بار جز سکوت پاسخ دیگری نداشت، دو روز پیش از برکناری‌اش اظهار کرده بود: ارز مسافرتی به صورت کامل قطع نمی‌شود، ولی نحوه اختصاص ارز به مسافران در حال بررسی است و ممکن است تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود چرا که می‌پذیریم در تخصیص ارز مسافرتی شرایط مناسب نیست و باید تصمیم جدیدی گرفته شود.

علی‌اصغر مونسان ـ معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ نیز روز گذشته در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ در این‌باره اعلام کرد: معاون‌اول رییس جمهور (اسحاق جهانگیری) اعلام کرد که تا پایان هفته جاری بسته جدید ارزی از سوی دولت تدوین می‌شود که در این بسته تکلیف تبدیل ارز گردشگران ورودی و خروجی مشخص شده است که موضوع بسیار مهمی است.

او همچنین اظهار کرد: حداکثر تلاش‌مان را انجام می‌دهیم که اخلالی در روند ورود گردشگر خارجی به کشور وارد نشود، در ابتدای سال گذشته سه درصد کاهش ورود گردشگر خارجی به کشور را داشتیم، اما در پایان سال شاهد رشد چهار درصدی در این خصوص بودیم.

مونسان همچنین یادآور شد: در سه ماهه اول امسال شاهد افزایش ۳۰ درصدی ورود گردشگر به کشور بودیم. تفاوت‌ نرخ ارز باعث کاهش هزینه‌های بسته خدمات گردشگری شده و برای گردشگر خارجی اکنون شرایط سفر ارزان تر فراهم شده است، اگرچه مشکلاتی نیز ایجاد شده که به عنوان مثال کنسل شدن یا محدود شدن پروازهای مستقیم به کشور است، اما به دنبال مهار عوارض این موضوع هستیم تا بتوانیم حداکثر بهره را ببریم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پیش‌تر نسبت به افت ورود گردشگران سلامت هشدار داده بود، اینک اظهار کرد: خوشبختانه در حوزه‌های مختلف از جمله توریسم سلامت شاهد افزایش گردشگران هستیم و از کشورهایی مانند عمان شاهد ورود گردشگران سلامت به کشور هستیم.

مونسان با اعتقاد بر این‌که گردشگری در کشور روند خوبی را دنبال می‌کند و افق روشنی دارد، برای اثبات این ادعا گفت: در حال حاضر ۱۷۰۰ پروژه گردشگری در حال احداث داریم و هدف‌گذاری کرده ایم که ۱۲۵۰ پروژه تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد. در حال حاضر اقامتگاه های بومگردی یکی از مهمترین اتفاقات در حوزه گردشگری است و خوشحالیم که اعلام کنیم با رونق اقامتگاه‌های بومگردی شاهد مهاجرت معکوس روستاییان از شهر به روستا هستیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید