Performancing Metrics

شرایط جدید ترخیص کالا از گمرک | اتاق خبر
کد خبر: 414825
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1397 - 11:43
یک مقام گمرکی تشریح کرد؛
مدیرکل مرکز واردات گمرک تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع تر و راحت تر کالاها را تشریح کرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، علی معقولی با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره تسهیلات گمرک برای حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی برای واردات افزود: یکی از این مشکلات، کمبود نقدینگی است که برای رفع این مشکل، برای همه واحدهای تولیدی و صنعتی، ضمانتنامه بانکی یکساله را قرار دادیم تا با پرداخت این ضمانتنامه، کالاهای خود را ترخیص کنند.

وی ادامه داد: برای کسانی که برای پرداخت ضمانتنامه های بانکی، مشکل داشتند راه حل ترخیص درصدی کالا را در نظر گرفتیم که حدود ۸۰ درصد کالا را بدون هیچ پرداختی ترخیص کردند و ۲۰ درصد بقیه، زمانی که واحد اقتصادی آنها به تولید و نقدینگی رسید، انجام می شود.

معقولی گفت: درباره مشکل بانکی آنها هم با همکاری مراجع مربوط راه حل هایی را پیدا کردیم که ۷۰ تا ۸۰ درصد کالاها را ترخیص می کنیم تا واحدهای تولیدی آنها با مشکل برنخورند. مدیرکل مرکز واردات گمرک کشور با بیان اینکه هدف ما این است که واحدهای صنعتی در بخش تولید به مشکل برنخورند، افزود: در برخی موارد، واحدهای تولیدی صنعتی به استناد ماده ۴۲ قانون گمرکی، کالا را با دستور رییس کل گمرک بدون پرداخت حقوق ورودی، ترخیص می کنند و در فرصت مقرر، اسناد را ارائه و تشریفات آنها قطعی می شود.

مدیرکل مرکز واردات گمرک درباره سوءاستفاده برخی از واردکنندگان از انبارهای رسمی گمرک و ترخیص نکردن عمدی کالاها هم گفت: این موضوع به این شدت که مطرح شد، صحت ندارد اما برای آن، راه حل پیدا کردیم و کالاهایی که در انبارهای گمرک هستند توسط سازمان های مربوط رصد می شود ضمن اینکه سعی می کنیم مدت زمان مجاز نگهداری کالا در گمرک را کاهش دهیم و سرعت ترخیص را بیشتر کنیم.

وی افزود: بر اساس مصوبه جدید، علاوه بر دارو، تجهیزات پزشکی را نیز با حداقل اسناد از گمرک ترخیص می کنیم تا کشور در این زمینه مشکلی نداشته باشد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید