Performancing Metrics

دولت بنزین را با چه نرخی از پالایشگاه‌ها می‌خرد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 415228
تاریخ انتشار: 5 شهریور 1397 - 14:17
با گذشت ۹ سال از قانون هدفمندی یارانه‌ها هنوز یکی از بندهای آن که بر "حذف یارانه سوخت و افزایش سالانه ۲۰ درصدی قیمت حامل های انرژی طی پنج سال" دلالت می‌کرد، اجرایی نشده است.
 
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سوال پیش آمده این است که با توجه به نوسانات نرخ ارز در بازار، دولت با چه نرخی بنزین را از پالایشگاه‌ها می‌خرد و هزینه تولید و خرید هر لیتر بنزین که با قیمت ۱۰۰۰ تومان به دست مصرف کننده می‌رسد چقدر است. البته نمی‌توان پاسخ روشنی برای این سوال پیدا کرد، زیرا معمولا فعالان این حوزه جواب صریحی به این سوال نمی‌دهند.

در این راستا غلام‌رضا باقی - مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز - در پاسخ به این سوال که دولت با چه نرخی بنزین را از پالایشگاه‌ها می‌خرد گفت: دولت تا سال گذشته بنزین را بر اساس نرخ بانک مرکزی از پالایشگاه‌ها خریداری می‌کرد اما در سال جدید هنوز چیزی به ما اعلام نشده و اگر تغییری پیدا کند، باید به ما ابلاغ کنند.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون که قیمت‌ها هر سه ماه یک بار توسط دولت اعلام شده بر اساس نرخ بانک مرکزی یعنی ۴۲۰۰ تومان حساب کرده است.

بر اساس این گزارش، سال ۱۳۸۹ بود که دولت نهم رسما آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و ارائه حامل‌های انرژی با قیمت اصلاح شده از ۲۸ آذر را اعلام کرد. در این قانون پیش‌بینی شده بود قیمت سوخت به صورت سالانه و طی پنج سال باید ٢٠ درصد افزایش پیدا کند تا به ٩٠ درصد قیمت بین‌المللی یا فوب خلیج فارس برسد که این هدف به دلایل مختلف که مهم ترین آن‌ها سیاسی بود محقق نشد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید