Performancing Metrics

به اندازه نیازتان میوه بخرید، نه بیشتر | اتاق خبر
کد خبر: 415556
تاریخ انتشار: 12 شهریور 1397 - 14:53
در حالیکه وزارت کشاورزی دلیل افزایش ۸۳ درصدی قیمت میوه را فقط متوجه دلالان می‌داند، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در کنار فعالیت دلالان، سرمازدگی باغ‌ها، تورم، کمبود عرضه را نیز دلایل افزایش قیمت میوه اعلام کرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در ماه‌های اخیر اقتصاد کشور در پی نوسانات ارزی به ویژه دلار شاهد رشد قابل ملاحظه قیمت‌ها بوده است و سیاست‌های مختلف دولت و تغییر برخی مسئولان هنوز بر بازار و اقتصاد تاثیرگذار نبوده و مردم تغییراتی در زندگی شخصی خود احساس نمی‌کنند.

این نوسانات قیمتی به حدی بوده که حتی تولید داخلی و تولیدات کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده و طبق آخرین آمار بانک مرکزی در زمینه محصولات کشاورزی قیمت انواع میوه با رشد ۸۳ درصدی نسبت به مدت مشابه روبرو شده است؛ افزایش قیمتی که وزارت جهاد کشاورزی معتقد است فقط به واسطه حضور و فعالیت دلالان و سودجویی برخی افراد رخ داده و هیچگونه کمبود و کاهش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل رخ نداده است.

این نظر در حالی مطرح می‌شود که از ابتدای تابستان، فروشندگان میوه و تره‌بار در سطح شهر به واسطه سرمازدگی باغات در زمستان سال گذشته پیش‌بینی کاهش عرضه و افزایش قیمت‌ها را بارها تکرار کردند.

برای رفع مایحتاج‌تان میوه بخرید!

در این زمینه اسدالله کارگر - رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی - گفت: در چند وقت اخیر قیمت انواع میوه رشد قابل توجهی داشته که این افزایش قیمت قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه گرانی وجود دارد و این موضوع با گران‌فروشی متفاوت است، خاطرنشان کرد: بازار میوه و سبزی نیاز به مدیریت دارد که این مهم با کمک مردم محقق می شود. مردم باید بر خلاف سال‌های گذشته به میزان نیاز و رفع مایحتاج خود میوه خریداری کنند.

کارگر دلایل رشد قیمت میوه در چند ماه اخیر را سرمازدگی باغات، کاهش میزان تولید، تورم، فعالیت دلالان و نبود ساعت کار مشخص در میادین میوه و تره بار اعلام کرد و گفت: میوه همچون دیگر مواد خوراکی در زنجیره اقتصادی کشور قرار دارد و فارغ از مسائل اقتصادی، تولید و تجارت نیست. از این رو با افزایش نرخ تورم، سرمازدگی باغ‌ها و کاهش میزان عرضه، نرخ میوه روند صعودی به خود گرفت.

دلالان قیمت‌گذار میوه در عمده‌فروشی

رییس اتحادیه فروشندگان میوه وتره‌بار ادامه داد: در میادین مرکزی میوه و تره بار بحث واسطه‌گری وجود دارد و انواع میوه قبل از رسیدن به دست فروشندگان سطح شهر و مشتری نهایی دو تا سه دست گردش می‌کند.

وی تاکید کرد: زمان عرضه محصول در سطح میادین میوه و تره‌بار با زمان عرضه در سطح شهر متفاوت است و نبود ساعت دقیق و مشخص برای فعالیت میادین میوه و تره بار عاملی شده تا قیمت یک بار مشخص، دقیق و ثابت نباشد. این تفاوت قیمت، نوسان و اختلاف قیمت میوه را در سطح شهر به همراه دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه حداکثر سود قانونی فروشندگان سطح شهر ۳۵ درصد است، یادآور شد: انواع میوه حدود ساعت ۷ عصر به بازار می‌آید و در اولین دقایق، دلالان بار را خریداری می‌کنند و تعداد قابل توجهی از فروشندگان سطح شهر در ساعت ۴ صبح به بازار ورود می‌کنند. این تفاوت زمانی عاملی شده تا حجم قابل توجهی از میوه در اختیار دلالان باشد و قیمت از سوی آن‌ها تعیین شود.

در جدول زیر قیمت میوه، سبزی و صیفی در عمده فروشی اعلام شده است:

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید