Performancing Metrics

سه اقدام راهبردی برای تقویت روابط اقتصادی ایران، روسیه و ترکیه | اتاق خبر
کد خبر: 415594
تاریخ انتشار: 13 شهریور 1397 - 15:07
در نامه‌ به رئیس‌جمهور پیشنهاد شد؛
شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان) با ارسال نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور پیشنهاد داد برای تقویت روابط اقتصادی با روسیه و ترکیه سه اقدام راهبردی در دستور کار قرار بگیرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان) با ارسال نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، پیشنهاد کرد با توجه به ابزارها و رویکردهای آمریکا در جنگ اقتصادی و همچنین همکاری های کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در حوزه اقتصادی و امنیتی، سه موضوع امضای پیمان‌های پولی دوجانبه و سه جانبه، راه‌اندازی شبکه مستقل پیام‌رسان بانکی و تاسیس مرکز مشترک مبارزه با فساد مالی و تامین مالی تروریسم در نشست سران این سه کشور مطرح شود.

متن کامل نامه به این شرح است: 

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

همانطور که مستحضرید کشورهای ایران، روسیه و ترکیه با توجه به قرار گرفتن در یک منطقه جغرافیایی، در عرصه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی و سیاسی، دارای منافع مشترک قابل توجهی هستند. تاکنون همکاری‌های مناسبی میان ایران و روسیه در زمینه تامین امنیت منطقه صورت گرفته و اخیرا ترکیه نیز به این همکاری‌ها پیوسته است. همکاری‌های اقتصادی نیز طبق روال گذشته در جریان است. سیاست‌های خصمانه دولت فعلی آمریکا، فرصت‌های جدید همکاری در حوزه‌های راهبردی اقتصاد را برای بسیاری از کشورها از جمله ایران، روسیه و ترکیه به وجود آورده است.

در دهه اخیر ایالات متحده آمریکا بر خلاف تمام تعهدات ناشی از کنفرانس برتون وودز، از دلار به عنوان اهرم فشار برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود استفاده کرده و یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه ملت‌های مستقل دنیا راه‌انداخته است. در حقیقت دولتمردان آمریکا در این جنگ اقتصادی با هدف کسب امتیازهای سیاسی از دولت‌های مستقل و با سوء استفاده از زیرساخت‌های مالی و تجارت جهانی، زندگی روزمره مردم در این کشورها را تحت فشار اقتصادی قرار می‌دهند. در چنین شرایطی، کشورهای درگیر در جنگ اقتصادی می‌توانند با اتخاذ تصمیم‌های بزرگ و به موقع علاوه بر مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا و بی‌اثر کردن سلاح پولی این کشور، منافع مردم خود را تامین کنند.

بر این اساس شبکه کانون‌های تفکر ایران (ایتان) با تکیه بر شناخت ابزارها و رویکردهای آمریکا در جنگ اقتصادی پیشنهادهای سه‌گانه زیر را جهت طرح در نشست سران سه کشور فوق ارائه می‌نماید.

۱- امضای پیمان‌های پولی دوجانبه و سه جانبه

سلاح پولی آمریکا در جنگ اقتصادی، بر پایه نفوذ و جهان‌روایی دلار شکل گرفته است. ضروری است دولت‌های مستقل تمامی تلاش خود برای کاهش وابستگی به دلار انجام دهند. پیمان‌های پولی از مهمترین روش‌های کاهش این وابستگی است. این مهم بارها از سوی سران سه کشور مورد تاکید قرار گرفته است. پیشنهاد می‌شود سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در راستای تقویت پول ملی و کاهش وابستگی به ارز واسط، پیمان‌های پولی دوجانبه با یکدیگر امضا و اجرا نمایند. همچنین برای توسعه این ابزار مدرن و مطمئن، در سطح تراز تجاری میان سه کشور، پیمان پولی سه‌جانبه میان سه کشور اجرایی شود. نشست تبریز فرصتی بی‌نظیر برای امضای قرارداد فوق میان سران سه کشور می‌باشد.

۲- راه‌اندازی شبکه مستقل پیام‌رسان بانکی

روابط بانکی میان کشورهای مختلف، نیازمند استفاده از شبکه پیام‌رسان با استانداردهای امنیتی مناسب است. در حال حاضر شبکه سوئیفت به عنوان یک پیام‌رسان با استانداردهای مناسب در بسیاری از کشورها در حال استفاده است. اما این وضعیت دو آسیب مهم برای کشورهای مستقل در بردارد. اولا دولت آمریکا با سوء استفاده از این پیام‌رسان، به راحتی به اطلاعات مهم موجود دسترسی پیدا می‌کند و از آنها برای اعمال سیاست‌های خصمانه خود استفاده می‌کند. در سال‌های اخیر خبرهای بسیاری در این زمینه منتشر شده است. ثانیا با استفاده از وابستگی شبکه بانکی کشورها به سوئیفت، به عنوان اهرم فشار، در تعاملات مالی بین‌المللی آنها اختلال ایجاد می‌کند. این مساله برای ایران در سال ۲۰۱۱ رخ داد و در سال‌های اخیر روسیه نیز تهدید شده است. ضروری است سه کشور ایران، روسیه و ترکیه پیام‌رسان مستقل از سوئیفت برای تمامی تعاملات بانکی خود ایجاد نمایند که شرط لازم برای ایجاد روابط بانکی پایدار و مقاوم به تحریم است.

۳- تاسیس مرکز مشترک مبارزه با فساد مالی و تامین مالی تروریسم

طی سالیان متمادی بیشترین آسیب ناشی از فعالیت‌های تروریستی متوجه کشورهای منطقه از جمله ایران، روسیه و ترکیه بوده است. در حقیقت این کشورها بار اصلی مقابله حقیقی با تروریسم را به دوش کشیده‌اند. در چنین شرایطی و با توجه به سابقه همکاری میان ایران، روسیه و ترکیه در مبارزه واقعی با تروریسم، ضروری است که قاعده‌گذاری مشترک در زمینه فعالیت‌های بانکی و تجاری برای مقابله با تامین مالی تروریسم و فساد مالی انجام شود. بر این اساس پیشنهاد می‌شود «مرکز مشترک مبارزه با فساد مالی و تامین مالی تروریسم» توسط سه کشور ایران، روسیه و ترکیه تاسیس شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید