هیات نمایندگان اتاق تهران؛ سیاست های پولی وبانکی زیر تیغ انتقاد بخش خصوصی رفت | اتاق خبر
کد خبر: 4160
تاریخ انتشار: 16 شهریور 1390 - 09:47
   

اتاق نیوز ـ درهای پارلمان بخش خصوصی برای ششمین بار به روی اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن تهران ونمایندگان رسانه ها گشوده شد تا در صحن علنی بزرگ ترین تشکل بخش خصوصی کشوریک بار دیگر صریح ترین نقد وانتقادها به مسایل اقتصادی کشور مطرح شود.این بار اما تیغ نقد اعضای هیأت نمایندگان اتاق تهران روی گردن بخش خصوصی نیز خراش انداخت آن جا که یکی از اعضا به انتقاد شدید از ناتوانی های بخش خصوصی وتمایل شدید فعالان اقتصادی به رانت خواری پرداخت.انتقادی که البته واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

با این حال ششمین نشست نمایندگان اتاق تهران با چند پیام صریح نمایندگان بخش خصوصی به دولت ومجلس به آرامی پایان یافت وطی آن تکنوکرات های بخش خصوصی خواستار پایان رویه اداره دستوری اقتصاد شدند واز دولت خواستند بازار ها را با امریه ودستور تنظیم نکند.

نقدهای پولی وبانکی آقای رییس

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران درابتدای این نشست٬ سخنان خود را به بهانه هفته بانکداری به پول و سرمایه ربط داد و اگرچه از مدیران سیستم بانکی تقدیر کرد اما آنها را از تیغ نقد نیز در امان نگذاشت.

یحیی آل اسحاق ابتدا به سخنان اخیر قائم مقام بانک مرکزی در برنامه گفت وگوی خبری شبکه دوم سیما اشاره کرد که این مقام پولی وبانکی گفته بود بانک مرکزی در جریان برنامه ریزی و تدوین استراتژی طرح تحول بانکی دست یاری و کمک به سوی صاحب نظران و کارشناسان بخش خصوصی دراز می کند، و گفت: آقای پورمحمدی رفتاری اخلاقی و علمی و حرفه ای را نشان داد و جای تشکر فراوان دارد که بانک مرکزی آمادگی خود را برای استفاده از نظرات بخش خصوصی اعلام کرده است. رییس اتاق تهران تشکر ویژه ای از این مقام بانک مرکزی داشت که راه های ارتباطی با خود را نیز در برنامه زنده خبری اعلام کرده است.

آقای آل اسحاق سپس در باب ضرورت طرح تحول در نظام بانکی کشور سخن گفت و با بیان اینکه اقتصاد ایران بانک محور است، افزود: وابستگی اقتصاد کشور ما درحال حاضربه نظام بانکی نسبت به دیگر کشورها بسیار بالاتر و بیشتر است بنابراین ضرورت دارد که هرچه زودتر قوانین این حوزه بازنگری شده و براساس نیازهای روز اقتصاد کشور٬قوانینی تازه تدوین شود تا متضمن استقلال بیشتر بانک مرکزی باشد.

رییس اتاق تهران با اشاره به این که در بسیاری از کشورهای جهان بانکداری اسلامی به عنوان یک فرصت جدید در حوزه پول و سرمایه شناسایی شده است، گفت: به رغم اینکه ما در ایران 28 سال پیش مبادرت به ایجاد بانکداری اسلامی کردیم اما امروز در این زمینه کم کاری و کاستی هایی مشاهده می کنیم. او ادامه داد: اگرچه قصد داشتیم بانکداری اسلامی را پی ریزی کنیم اما به بانکداری بدون ربا رسیدیم و در این نوع بانکداری نیز در عمل با واقعیت ها فاصله داریم.

به گفته آل اسحاق، در نظام بانکداری ایران آشفتگی هایی دیده می شود که به ضرر اقتصاد کشور تمام شده است. او بی انظباطی در نظام بانکی و نیز آشفتگی ها در اعطای تسهیلات و تخصیص منابع را مورد اشاره قرار داد و با یادآوری تبصره 28 قانون بودجه، تصریح کرد: در شرایطی که رییس کل بانک مرکزی بر اجرای تبصره 28 از سوی بانک ها بارها تأکید کرده است اما در عمل با عدم اجرای قانون از سوی بانک های دولتی و خصوصی مواجه هستیم یعنی آقای بهمنی درحضور همه مدیران سیستم بانکی دستور داده که بدهی بخش خصوصی تقسیط شود اما مدیران بانک ها به این دستور توجه نمی کنند که این خود نشان از آشفتگی در نظام بانکداری دارد.

وی افزود: بیشتر از همیشه باید نگران استقلال بانک مرکزی وسلامت بازار پول بود چرا که ناکارآمدی و تشتت تصمیم گیری در بانک مرکزی به پدیده ای نگران کننده تبدیل شده ومی رود که این نهاد مهم وتصمیم ساز را بیشتر ازهمیشه ناکارآمد کند.

رییس اتاق تهران در بخش دیگری از سخنان خود به رابطه بین نرخ سود و نرخ تورم اشاره کرد و گفت:باید افسوس خورد که نظریه اثبات شده وآزمایش شده ای که نشان می دهد میان نرخ سود تسهیلات بانکی وتورم و میان عرضه وتقاضای پول رابطه وجود دارد را نادیده می گیریم ودرباره موضوعی جدل می کنیم که چند دهه است میان همه اقتصاد دانان درمورد آن بحثی نیست.

وی افزود: نرخ سود را نمی توان بدون توجه به نرخ تورم تعیین کرد و یک رابطه منطقی و علمی میان این دو نرخ وجود دارد که نمی توان آن را کتمان کرد. به گفته آل اسحاق، راه حل مارپیچ رابطه نرخ سود و نرخ تورم ملاحظه همه عوامل مؤثر بر اقتصاد است و نباید با این مقوله انتزاعی برخورد کرد.

او همچنین این نکته را مورد تأکید قرار داد که مشکلات اقتصادی را باید با ایجاد نشاط اقتصادی حل کرد و نشاط اقتصادی نیز با سیاست ها و ابزارهای خاصی که از جنس اقتصاد است به وجود می آید و یکی از الزامات آن دور کردن متر سیاسی از حوزه اقتصادی است.

وی گفت: ما بارها گفته ایم که اقتصاد را نمی توان با امریه ودستور اداره کرد.شاید این دستورها به صورت موقت به داد افراد برسد اما در بلند مدت پایه های اقتصاد کشور را لرزان می کند.

آقای آل اسحاق با اشاره به این که در یک نظام اقتصادی آزاد بانک ها بنگاه خیریه نیستند وبه مثابه خیریه ها عمل نمی کنند گفت:بخش خصوصی از بانک ها خیرات نمی خواهد ما می خواهیم سازوکاری بر بانک ها حاکم شود که قانونی ویکسان باشد نه این که افرادی منابع را دراختیار بگیرند وبعد نپردازند ودود آن به چشم بخش تولید برود.

وی افزود نکته دیگر این است که بخش خصوصی از دولت رفتار دوگانه می بیند.از یک سو به محض این که از موعد پرداخت بدهی اش می گذرد با جریمه سنگین مواجه می شود اما ازسوی دیگر دولت بعد از گذشت ماه ها که از موعد پرداخت بدهی اش به بخش خصوصی گذشته نه تنها جریمه نمی دهد که ما در مورد بازپرداخت اصل پول هم نگرانی داریم.

وی افزود:بی تعارف می گویم نظام بانکی ما به دلیل این که دولتی است وبانک مرکزی استقلال ندارد و درهمین ساختار هم نسبت به نظریه های اقتصادی اثبات شده اختلاف نظر وجود دارد و بخش خصوصی مانده است که میان این همه اختلاف نظرچه کند.

رییس اتاق تهران همچنین با بیان اینکه بانک ها خود بنگاه اقتصادی هستند، گفت: کفایت سرمایه بانک ها با نیازهای آنها نمی خواند و بانک های دولتی احتیاج به کمک سرمایه ای دارند بنابراین خواهش ما ازمجلس شورای این است که به هرشکل ممکن به بانک ها اجازه افزایش سرمایه داده شود تا دست بانک ها برای اعطای تسهیلات باز شود.

حاجی بابا: بخش خصوص در جبهه جنگ اقتصادی تنهاست

پس از سخنرانی رییس اتاق تهران٬محسن حاجی بابا نخستین نماینده ای بود که برای نطق پیش از دستور پشت تریبون قرار گرفت.محسن حاجی بابا اولین سخنران پیش از دستور ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بود که سخنان خود را در چهار محور به مشکلات پیش روی صنعت اختصاص داد. این فعال اقتصادی بخش خصوصی در بخش اول سخنان خود به دلایل تاخیر پروژه های صنعتی پرداخت و خواستار حمایت دولت از پروژه هایی شد که با دلایل خارجی و مستند نتوانسته اند به موقع کار خود را آغاز کنند و پیش از رسیدن به تولید سررسید بازپرداخت تسهیلاتشان آغاز شده است.

آقای حاجی بابا گفت: «طرح های توسعه ای که از حساب ذخیره ارزی به آن ها تسهیلات پرداخت شده به دلیل تحریم های خارجی 2 تا 3 سال به تعویق افتاده اند. مثلا در پروژه ای که خودم راه اندازی آن را برعهده دارم می خواستیم از آلمان ماشین آلات وارد کنیم که این کار نزدیک به یک سال طول کشید. ده ماه به خاطر تحریم بانکی و تغییر بانک در اروپا معطل شدیم. هفت ماه پس از آن دوباره کار راه اندازی ما به تاخیر افتاد تا الان که امیدواریم بتوانیم تا آبان ماه کار را با دو سال تاخیر آغاز کنیم».

این عضو هیات نمایندگان با اشاره به این که 50 سال بدون معوقه و بدهی کار کرده است گفت: «با این تاخیری که بر ما تحمیل شده ما هنوز کار را شروع نکرده و به تولید نرسیده ایم اما بازپرداخت اقساط ما سررسیده است و ما بدهکار شده ایم. کسی هم از ما حمایت نمی کند. ما الان در میدان جنگ اقتصادی تنها هستیم».

حاجی بابا با تاکید بر این که روسای اتاق های بازرگانی ایران و تهران مشکلات بخش خصوصی را پیگیری می کنند از آنان خواست تا برای حمایت دولت از پروژه هایی که بدون تولید به بازپرداخت اقساط رسیده اند، مذاکره کنند. به گفته حاجی بابا این تعویق این پروژه ها به دلیل تحریم ها بوده و مدارک و مستندات کافی در این مورد نیز وجود دارد. محسن حاجی بابا برای مثال از تاثیر تحریم بر پروژه اش خرید قطعات stainless steel را مثال زد که چون قطعات مورد استفاده در نیروگاه های هسته ای نیز چنین حالتی دارند، مدت ها قطعات مورد نیاز پروژه آن ها در کشورهای خارجی نگه داشته شده بود.

این فعال اقتصادی هم چنین از قطعاتی مثال زد که آن ها را خریداری کرده اما باید آن ها را چمدانی حمل کند تا بتواند به پروژه اش برساند.

طرحی که در دفتر معاون اول رییس جمهور مانده

محسن حاجی بابا در دومین محور سخنان خود به تفاوت زیاد قیمت ارز و هزینه های یک پروژه از زمانی که طرح توجیه فنی اقتصادی آن تدوین می شود تا زمانی که به بهره برداری می رسد، پرداخت. حاجی بابا گفت: « پروژه ای تعریف می شود و طرح توجیه فنی اقتصادی برایش تدوین می شود. این طرح به وزراتخانه مربوطه داده می شود تا پس از تایید به بانک معرفی شود و بتواند از تسهیلات استفاده کند. این طرح ها بر اساس شرایط روز تدوین شده اما تا زمانی که به بهره برداری می رسد مثلا قیمت یورو از 1000 تومان به 1600 تومان می رسد و طرح دیگر توجیه پذیر نیست».

حاجی بابا به طرحی در این زمینه اشاره کرد که توسط وزرات صنایع و با هماهنگی بانک مرکزی تهیه شده اما از مهرماه سال گذشته تاکنون در دفتر معاون اول ریاست جمهوری مانده است. حاجی بابا افزود : «حال خدا می داند که در طول این یک سال که این طرح بلاتکلیف مانده چه تعداد واحد دچار مشکل اساسی شده اند و از بین رفته اند».

حاجی بابا از این تاخیرها و تعویق ها در حمایت از بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: «تا به حال دیده اید که مثلا دولت به تولیدکنندگان و صنایع زمین مجانی واگذار کند؟ اما من اطلاع دارم که دولت آلمان حتی به شرکت های بزرگ و غولی چون زیمنس و مرسدس بنز نیز زمین مجانی داده است».

مسئولین بورس کالا به صنعت پاسخگو باشند

سومین محور سخنان پیش از دستور حاجی بابا به بورس کالا اختصاص یافت. حاجی بابا با انتقاد از بورس که هر روز برای تامین مواد اولیه صنایع طرح جدید می آورد گفت: «هر روز یک چیزی می گویند. یک روز آمار مصرف می خواهند، یک روز گواهی فعال بودن از استان می خواهند، روزی که تقاضا زیاد است سقف خرید می گذارند، روزی که تقاضا کم است کف خرید تعیین می کنند. هر روز شرایط را به دلخواه خودشان عوض می کنند. این ها در حالی است که بنگاه های صنعتی ظرفیت تولید و میزان مصرف مواد اولیه مشخصی دارند».

حاجی بابا از مسئولان اتاق خواست تا مسئولان و مدیران بورس را به اتاق دعوت کنند تا در قبال رفتارشان با صنعت پاسخگو باشند. حاجی بابا به گفته مقام معظم رهبری در خصوص جنگ دشمن در عرصه اقتصاد اشاره کرد . گفت: «وقتی ایشان می گویند که دشمن جنگ را به عرصه اقتصاد آورده و می خواهد از این جبهه وارد عمل شود، دولت و مسئولان نباید بخش خصوصی را در این جبهه تنها بگذارند و او را حمایت نکنند».

مشکل، مدیریت گمرک است

حاجی بابا در بخش پایانی سخنان خود به مدیریت گمرک پرداخت و از آن انتقاد کرد. حاجی بابا مشکلات پیش روی فعالان بخش خصوصی در گمرکات را قوانین ندانست و دلیل اصلی را متوجه نحوه مدیریت گمرک کرد.محسن حاجی بابا با عذرخواهی از عباس معمارنژاد که در جلسه حاضر بود گفت: «بارها مشکلات را گفته ایم و آقای معمارنژاد هم از ما راهکار خواستند. من هم راه حل دادم. هفت ماه است که مکتوبات ما در دفتر ایشان بلاتکلیف مانده است»

حاجی بابا ادامه داد: «اگر گمرک بخواهد کسی را جریمه کند با سرعت فوق العاده بالا عمل می کند و همه مدارک و اسناد حاضر و دقیق است اما امان از وقتی که فرد تبرئه شود و گمرک بخواهد رفع اتهام کند؛ یا نامه ها گم می شود یا ترتیب اثر داده نمی شود و سرعت گمرک به 50 سال قبل برمی گردد».

حاجی بابا هم چنین از مسئولان گمرک خواست که در تغییر قوانین نظر بخش خصوصی را هم جویا شوند. حاجی بابا ادامه داد: «قانونی وضع شده که واحدهایی که موادشان مصرف آرایشی بهداشتی نیز دارد برای واردات باید تعهد بدهند. از اول سال تاکنون من بیش از 80 بار تعهد داده ام.حال ببینید چقدر وقت و هزینه صرف این کار شده است».

حاجی بابا در پایان سخنانش گفت: «این مشکلات من است که هر ماه حداقل دو بار آقای معمارنژاد را حضوری می بینم و مشکلاتم را به خود ایشان منتقل می کنم. وای به حال فعالانی که نمی توانند ایشان را ببینند».

دفاع نجفی منش از صنعت خودرو

محمدرضا نجفی منش که عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران و از فعالان بخش صنعت خودرو است در ششمین نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران٬ به دفاع از «صنعت مظلوم خودرو سازی» پرداخت وگفت: صنعت خودرو کشور مظلوم واقع شده و از هر طرف فشارها و نامهربانی هایی نسبت به این صنعت اعمال می شود که حق این صنعت نیست.

آقای نجفی منش در این نشست به دفاع از صنعت خودرو کشور پرداخت و با ارائه آمار رشد تولید خودرو در کشور طی 20 سال اخیر، خواستار آزادسازی قیمت خودرو شد و گفت: بررسی ها نشان می دهد که از سال 76 تا سه ماهه نخست سال 90، شاخص بهای کالاهای مصرفی در ایران بیش از 700 درصد رشد داشته است اما صنعت خودرو تنها 36 درصد رشد قیمت را به خود دیده است. او با بیان اینکه در حال حاضر ایران در جایگاه یازدهمین خودروساز بزرگ جهان قرار دارد خاطرنشان کرد که بر اساس افق چشم انداز بیست ساله، ایران باید به تولید 3 میلیون دستگاه خودرو در سال دست پیدا کند که از این میزان 2 میلیون دستگاه به مصرف داخل و 1 میلیون دستگاه نیز باید به چرخه صادرات وارد شود.

نجفی منش در ادامه به مشکلات مربوط به صنعت خودرو اشاره کرد و افزایش هزینه ها را یکی از معضلات امروز این صنعت دانست و افزود: 40 درصد قیمت تمام شده خودرو هزینه هایی است که به تولید خودرو مربوط نمی شود و شامل هزینه هایی چون مالیات، نرخ سود، نرخ ارز، آثار هدفمندی یارانه ها و دیگر عوامل می شود.

به گفته این فعال اقتصادی، در برنامه چهارم و پنجم توسعه به هیچ وجه دخالت دولت در قیمت گذاری خودرو دیده نشده و این در حالی است که دخالت های دولت امروز منجر به آن شده که تفاوت قیمت کارخانه و بازار برخی از خودروهای ساخت داخل حتی به 10 میلیون تومان نیز برسد.

نجفی منش در ادامه به مواردی اشاره کرد که به گفته وی از خواسته های بخش خصوصی است وی از کاهش تعرفه واردات خودرو، افزایش یارانه های صادراتی،اصلاح نرخ ارز، افزایش تسهیلات برای گشایش ال سی، رفع معضل معوقات بانکی، آزادسازی قیمت فروش خودرو،اصلاح قانون کار به عنوان مهم ترین خواسته فعالان این صنعت از دولت یاد کرد.

نجفی منش خواستار این شد که نسبت به صنعت خودرو انتقادهای سازنده صورت بگیرد اما این صنعت مورد تخریب قرار نگیرد.

گلایه از بی توجهی بانک ها به تبصره 28

محمدمهدی رییس زاده نیز در این نشست تبصره 28 قانون بودجه سال 90 را محور سخنان خود قرار داد و گفت: به رغم بخشنامه های مکرر بانک مرکزی و اظهارنظرهای صریح رییس کل بانک مرکزی، تا امروز بانک ها نشان داده اند که علاقه ای به اجرای این تبصره ندارند.

این عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: اتاق ایران در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی پیشنهاد ابزارهای تشویقی برای بانک هایی که این تبصره را اجرا کنند ارائه داد و مورد توافق دولت نیز قرار گرفت و حتی ابلاغ شد اما اکثر شعب بانک ها نسبت به این ابلاغیه اظهار بی اطلاعی می کنند.

رییس زاده افزود: یکی از بانک های دولتی به شعب خود بخشنامه داده است مبنی بر اینکه اگر بدهکاران بانکی از بخش تولید 30 درصد مطالبات را نقدی پرداخت کنند مابقی بدهی طی سه سال تقسیط می شود و در بخش بازرگانی این تقسیط به مدت دو سال اعتبار دارد، در حالی که این بخشنامه با موضوع تبصره 28 قانون بودجه فاصله دارد.

وی همچنین این نکته را مورد اشاره قرار داد که به رغم منابع کافی، در حال حاضر هم در بخش ارزی و هم در بخش تسهیلات ریالی فعالان اقتصادی با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.

خبرهای رییس کل گمرک

رییس کل گمرک نیز در نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران این خبر را اعلام کرد که با مصوبه دو روز پیش هیأت دولت، به غیر از گمرک تنها نهادی که اجازه استقرار در مبادی ورودی کشور را دارد موسسه استاندارد است.معمارنژاد همچنین خبر داد که رتبه بندی کارت های بازرگانی در دستور کار هیأت وزیران قرار گرفته است و بر این اساس کارت بازرگانی به مانند کارت واحد صنفی تنها باید برای یک رشته فعالیت خاص صادر شود.

درخواست خلیلی برای گزارش نجفی منش

محسن خلیلی عراقی پس از استماع سخنان نجفی منش و گزارش کامل او در مورد صنعت خودرو از وی خواست تا این گزارش را در اختیار اعضای هیات نمایندگان قرار دهد. خلیلی گفت: «گزارش ایشان بسیار کامل بود. من خواهش می کنم از این گزارش به من هم نسخه ای بدهند تا بتوانم در شورای رقابت  ارائه کنم».خلیلی افزود: «ما در شورای رقابت بحث ها و مشکلات زیادی با خودروسازها داریم اما این گزارش که می تواند به نفع خودروسازها باشد را باید در شورای رقابت مطرح کرد».

درخواست نظرخواهی از اعضای هیات نمایندگان

پدرام سلطانی که پس از خلیلی تریبون را در اختیار گرفته بود از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران خواست تا برای دو موضوع خاص و مشخص نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند. سلطانی که در هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران نیز حضور دارد گفت: «یکی از دغدغه های هیات نمایندگان اتاق ایران و بخش خصوصی وضعیت نماینده های اتاق ایران در مجامع و شوراها بود. اکنون قرار است دستورالعملی برای انتخاب، شرح وظایف، حضور، انتخاب مجدد و... این نماینده ها تدوین شود. امیدوارم دوستان نظرات خود در این زمینه را اعلام کنند».سلطانی هم چنین آیین نامه تشکیل هیات نمایندگان اتاق ایران و نحوه اداره جلسات را دیگر موضوعی خواند که در دستور کار هیات رییسه اتاق ایران قرار دارد و بهتر است که اعضای اتاق تهران نیز نظرات خود را برای حصول به نتیجه بهتر اعلام کنند.سیدحمید حسینی سخنانش را با طرح پیشنهادات مهدی پورقاضی برای برای بحث روز هیات نمایندگان آغاز کرد.

اتاق بازرگانی بهترین نمره عملکرد را گرفته است

خزانه دار اتاق تهران گفت: «از آنجایی که قرار است در هر جلسه یک بحث روز با پیشنهاد اعضای هیات نمایندگان داشته باشیم آقای پورقاضی سه موضوع را پیشنهاد داده بودند که یکی مشکل دامداران و یارانه شیر بود که تا حدودی مشکل حل شد. موضوع دومی که ایشان پیشنهاد داده بودند رسیدگی به مشکل پارچه فروشان و بسته بودن بازار است که ما در هیات رییسه با این کار اعضای این صنف موافق نیستم و بستن بازار مورد تایید ما نیست. مورد سوم هم بررسی مطالبات بخش خصوصی بود که موضوع هم از زبان آقای آل اسحاق و هم آقای رییس زاده مطرح شد».

این عضو هیات رییسه اتاق تهران در بخش دوم سخنانش به گزارش فضای کسب و کار در کشور پرداخت که توسط مرکز پژوهش های مجلس و با همکاری اتاق های بازرگانی و تشکل ها انجام گرفته است و در آن مشکلات و موانع پیش روی کسب و کار دیده شده است.

حسینی مشکلاتی چون عدم تامین منابع مالی، نظام بانکی، نرخ بالای بیمه، نظام حقوقی، تعطیلات و... را از موارد معین شده در این گزارش نام برد.حسینی هم چنین به یک نظرسنجی در مورد عملکرد دستگاه ها و سازمان ها در این گزارش اشاره کرد و گفت: «در این نظرسنجی بیشترین نارضایتی به ترتیب از بانک ها، سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی، دادسراها، کلانتری ها و... بوده که در نظر سنجی کمترین نمره را کسب کرده اند.وزارتخانه های بازرگانی، جهادکشاورزی و کار نمره های متوسط گرفته اند و وزارت صنایع و معادن، گمرک و اداره استاندارد وضعیت بهتری داشته اند».حمید حسینی ادامه داد: «در این نظرسنجی بهترین نمره مربوط به اتاق بازرگانی است. اما وقتی بهترین نمره یعنی نمره اتاق بازرگانی 5/6 بوده بقیه سازمان ها باید جایگاه خود را بفهمند».

برای جهاداقتصادی باید انسان واقعی باشیم

محسن خلیلی عراقی در مورد فضای کسب و کار که سیدحمید حسینی به گزارش مرکز پژوهش ها در مورد آن اشاره کرده بود گفت: «یک مساله اساسی که به آن توجه نشده است مساله فلسفه اخلاق در فضای کسب و کار است».خلیلی ادامه داد: «من دو ماه پیش به رییس جمهور گفتم شما هم مکانیک خوانده اید هم ریاضیات پایه. می دانید که ساده ترین اصل مکانیک هم این است که برآیند نیروهای متضاد صفر است. ما زیر دست و پای اختلاف قوای مختلف مملکت خرد شده ایم. به خاطر تضادی که این قوا با هم دارند حاصل کارشان صفر شده است».خلیلی به کار مکتوبی اشاره کرد که در زمینه جهاد اقتصادی انجام داده و افزود: «جهاد اقتصادی امکان پذیر نیست مگر این که ما تصمیم بگیریم انسان واقعی باشیم. از تضادهای بی مورد بپرهیزیم. باید به اخلاق که این روزها گمشده توجهی اساسی داشته باشیم».

پی گیری توصیه های رهبرانقلاب دراتاق تهران

پس از سخنان محسن خلیلی، آل اسحاق دستورجلسه ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران را با موضوع فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدارهایی که با فعالان بخش خصوصی داشتند، مطرح کرد.

رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به دیدارهای مختلف مقام معظم رهبری با فعالان اقتصادی، هیات دولت، نمایندگان مجلس و اساتید و نخبگان بر اجرایی شدن فرمایشات ایشان تاکید کرد. آل اسحاق گفت: «وزن عمده فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصادی بود. بعد از اقتصاد، مسایل اجتماعی، فرهنگی و روابط بین الملل نیز مورد تاکید ایشان بود. اما ایشان اصل را بر اقتصاد گذاشته بودند و تاکید کردند که دشمن نیز با ناامیدی از دیگر حوزه ها از طریق اقتصاد می خواهد برنامه هایش را پیش ببرد».

یحیی آل اسحاق هم چنین از پیشنهادش به دولت پس از دیدار با مقام معظم رهبری برای تشکیل جلسه ای در هیات دولت و ارائه راهکار اجرایی برای عملی کردن فرمایشات رهبر انقلاب سخن گفت و اعلام کرد که اتاق بازرگانی تهران نیز براساس وظیفه خود عمل خواهد کرد.

رییس اتاق تهران با اشاره به محورهایی مثل جهاد اقتصادی، تحریم های خارجی، سند چشم انداز که در سخنان رهبر معظم انقلاب مشهود بود، پیگیری وضعیت معیشتی مردم را نیز از خواسته های مهم ایشان برشمرد. آل اسحاق افزود: «اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بدون شک آثار مثبت متعددی در زمان حال داشته و در آینده نیز خواهد داشت. پس از مدتی که از اجرای این قانون گذشته دهک های اول، دوم و سوم دریافتی های مناسبی داشته اند که با توجه به هزینه ها توانسته اند وضعیت زندگی خود را کمی بهبود ببخشند. دهک های هفت به بالا نیز کمتر دچار مشکل شده اند. اما طبقه های متوسط که اغلب کارمندان و حقوق بگیران هستند فشار زیادی را متحمل می شوند و باید به آن ها کمک شود».

رییس اتاق بازرگانی تهران مبحث تولید را از دیگر موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری برشمرد که به رغم فرصت ها و پتانسیل های خوبی که دارد امروز با چالش هایی جدی روبروست. آل اسحاق توضیح داد: «رکود، تورم و عدم تامین منابع مالی بیش از همه امروز در بخش تولید خود را نشان می دهد. در این مقطع حساس اگر به هر علتی یک پنجره بسته می شود باید 10 پنجره دیگر برای جبران باز شود نه این که 5 روزن دیگر هم بسته شود».

یحیی آل اسحاق گفت: «همان گونه که در زمان جنگ تحمیلی هزینه های جنگ بر همه حوزه ها تحمیل شده بود الان هم هزینه ها باید در تمام بخش ها تقسیم شود نه این که همه آن بر دوش بخش تولید گذاشته شود.مقام معظم رهبری هم به بازتوزیع 30 درصدی که برای تولید در نظر گرفته شده بود اشاره داشتند. متاسفانه این 30 درصد هنوز هم به تولید داده نشده است».

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران هم چنین به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم گوش دادن به تذکرات نخبگان اشاره کرد و گفت: «بهتر است تذکرات و انتقادات نیز به زبانی مطرح شود که شائبه سیاه نمایی ایجاد نکند».

یحیی آل اسحاق در پایان سخنانش از دولت خواست تا به این موارد رسیدگی کند و تاکید کرد که اتاق بازرگانی تهران نیز در این حوزه به تمام موارد مربوط به خود به طور کامل رسیدگی خواهد کرد.

 

راسخ:۳۲ مورد از توصیه های رهبری را پی گیری می کنیم

دبیرکل اتاق تهران با اشاره به کار مرکز پژوهش های اتاق تهران بر روی فرمایشات مقام معظم رهبری و احصای فرمایشات ایشان سخنان خود را آغاز کرد و گفت: «در سخنان ایشان مباحث مهمی مطرح شد که حدود 32 مورد از آنها استخراج و تدوین شده و ما نیز به دنبال راهکار و اجرایی کردن آن ها خواهیم بود».

محمدمهدی راسخ در مورد اهمیت اقتصاد در سخنان رهبر معظم انقلاب گفت: «ایشان در ابتدای جلسه گفتند این جلسه نماد اهتمام نظام به اقتصاد است. به نظر من این اولین بار است که در نظام جمهوری اسلامی بالاترین مقام کشور مساله اصلی کشور و نظام را اقتصاد می خواند و هم از دولت، هم از بخش خصوصی و هم از مردم می خواهد که برای پیشرفت کشور به اقتصاد اهتمام داشته باشند».

راسخ به تاکید مقام معظم رهبری بر بیان نکات ضعف و کاستی ها در کنار پیشرفت ها اشاره داشت و گفت: «رهبر معظم انقلاب خواستند که بیان نکات ضعف و نقص ها در کنار اشاره به پیشرفت ها و به زبان درست باشد تا سیاه نمایی نشود. ایشان هم چنین گفتند که هدف دشمن از تحریم ها فلج کردن اقتصاد است و وقتی دشمن از موفقیت در دیگر حوزه ها ناامید شده به حوزه اقتصاد وارد شده است. به همین دلیل هم ایشان بحث مفصلی در مورد جهاد اقتصادی و لزوم آن داشتند».

دبیرکل اتاق تهران هم چنین از تاکید رهبر انقلاب بر سند چشم انداز به عنوان یک سند بالادستی و مهم سخن گفت.آقای راسخ گفت: «ایشان تاکید کردند که تمام تلاش ها باید انجام شود تا ما مطابق سند چشم انداز به قدرت اقتصادی اول منطقه تبدیل شویم. به تعبیر مقام معظم رهبری رتبه اول شدن در منطقه هوس نیست بلکه سرنوشت کشور و ملت ما به این موضوع وابسته است».

دیبرکل اتاق تهران تاکید ویژه رهبر انقلاب بر اجرای اصل 44 را مورد توجه خواند و این موضوع را بیان کرد که مقام معظم رهبری نیز اشاره کرده اند که اگر چه کارهای خوبی در مورد این اصل حیاتی صورت گرفته اما کافی نیست و این که فقط واگذاری انجام شود نوعی از سر باز کردن تکلیف است. به گفته آقای راسخ رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که ما باید بخش خصوصی واقعی داشته باشیم.

راسخ هم چنین ادامه داد: «رهبر معظم انقلاب در سخنان خود از تولید به عنوان محور اقتصاد نام بردند. ایشان تاکید داشند که دولت باید در مسایل تحریم و هدفمندی جدی تر عمل کند و بخش خصوصی نیز با افزایش بهره وری، صرفه جویی و نوسازی تجهیزات و ماشین آلات به تولیدات خود بهبود ببخشد».

مدیریت واردات نیز از دیگر موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری بود که دبیرکل اتاق تهران از آن یاد کرد و افزود: «مقام معظم رهبری فرمودند که ما مخال واردات نیستیم اما واردات باید مدیریت شود. هم چنین در مقابل آن، بسته بندی مناسب، کیفیت بالا و عدم تاخیر در تحویل کالا نبز در حوزه صادرات از فرمایشات ایشان بود تا بازارهای هدف حفظ شود و از دست نرود».

محمدمهدی راسخ در پایان سخنان خود به فرمایش مقام معظم رهبری خطاب به بخش خصوصی اشاره کرد و از تاکید ایشان بر لزوم شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و ورود فعالان بخش خصوصی سخن گفت.

فقط با سخنرانی و چاپ مجله مشکلات حل نمی شود

ایرج ندیمی نیز در ششمین نشست هیأت نمایندگان اتاق تهران این نکته را یادآوری کرد که اتاق بازرگانی با برگزاری جلسات و سخنرانی هایی که در این نشست ها می شود و نیز چاپ مجله راه به جایی نمی برد و آنطور که این نماینده سابق مجلس عنوان کرد، اتاق بازرگانی برای آنکه نقش کلیدی در تصمیم سازی ها داشته باشد باید عملگرایانه تر با مسائل اقتصادی برخورد کند.

ندیمی به دیدار فعالان بخش خصوصی با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و بیانات ایشان را نقشه راه بخش خصوصی و اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد که برای پیگیری فرمایشات مقام معظم رهبری،اتاق بازرگانی باید کارگروه هایی را تعیین و برای به نتیجه رسیدن خواسته های رهبری وارد عمل شود.

وی همچنین از هیأت رییسه اتاق تهران خواست، از مجلس تقاضای جلسات علنی و غیرعلنی کند و اتاق در بازنویسی قوانین اقتصادی ورود پیدا کند.

برای فرمایشات مقام معظم رهبری شاخص کمی ایجاد کنیم

محسن بهرامی ارض اقدس دیگر عضو هیات نمایندگان بود که در مورد دستورجلسه نشست سخن گفت. بهرامی به سخنان مقام معظم رهبری در مورد اولویت اقتصاد اشاره کرد و گفت: «ایشان در سال های قبل نیز اهمیت اقتصاد را نوعی بیان می کردند. نام گذاری سال های قبل با عنوان هایی چون اصلاح الگوی مصرف و یا همت مضاعف و کار مضاعف نیز نشان دهنده اهمیت و اولویتی بود که ایشان به حوزه اقتصاد می دادند».

بهرامی ارض اقدس در سخنان خود از اتاق تهران خواست برای فرمایشات مقام معظم رهبری را که جنبه ای کیفی دارد، شاخص هایی کمی تعیین کند تا بتوان عملکرد دولت، وزارتخانه ها، سازمان ها، بخش خصوصی و سایر قوا را در عمل به این فرمایشات سنجید. بهرامی توضیح داد: «وقتی ایشان می فرمایند امسال سال جهاد اقتصادی است یعنی این که تلاش بشود تا تولید ناخالص داخلی دو برابر سال گذشته شود. میزان صادرات ما دو برابر سال گذشته افزایش یابد».

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران توضیح داد که چون شاخص کمی برای سنجش عمل به سخنان مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد ایجاد نشده می بینیم که مثلا سال اصلاح الگوی مصرف تمام می شود اما صرفه جویی در کمیت ها نشده است. بهرامی ارض اقدس به تعهد دولت برای ایجاد 5/2 میلیون شغل در سال جاری اشاره کرد و گفت: «در سال جهاد اقتصادی دولت مکلف به ایجاد این تعداد شغل بوده و الان در ماه ششم سال هستیم. یعنی دولت باید بیش از یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد می کرده است که این یعنی 40 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری. حالا ببینید دولت در این سال جهاد اقتصادی چه تعداد از این شغل ها را ایجاد کرده و چقدر از سرمایه گذاری از ابتدای سال شده است».

محسن بهرامی ارض اقدس درپایان گفت: «حداقل اتاق تهران می تواند چند شاخص عمده تعیین کند و عملکرد نهادهای دولتی و بخش خصوصی را در سال جهاد اقتصادی در عمل به فرمایشات رهبر انقلاب بسنجد».

یارانه ها یا اقتصاد؛مسئله کدام است؟

در همین حال "حمید رضا صالحی" سخنان دبیر کل اتاق تهران را این گونه ادامه داد که « امروز از نظر دولت، مسئله اصلی اقتصاد نیست؛ مسئله اصلی از دیدگاه دولت مقوله یارانه است.»

صالحی که خود از فعالان صنعت برق است به برخی تنگناهای این صنعت با وجود اجرای قانون اصلاح نظام یارانه ها دست گذاشت :« در صنعت برق می بینیم که تمام درآمد وزارت نیرو از محل فروش وانتقال برق به حساب خزانه واریز می شود.»

او برای نشان دادن وضعیت بغرنج مالی در این صنعت گفت:« به عنوان مثال ممکن است یک خانوار در روستا نسبت خرید انشعاب برق اقدام کند که درآمد ناشی از فروش انشعاب تمامابه حساب دولت واریز می شود و از طرفی به دلیل آنکه سهمی از این درآمد به شبکه توزیع تعلق نمی گیرد، این شبکه حتی برای تهیه کنتور در مضیقه قرار گرفته است.»

صالحی همچنین اضافه کرد که « نیرو گاه خوی پیش از خصوصی سازی رقمی در حدود 44 میلیارد تومان برق به فروش رساند که پس از خصوصی سازی این نیروگاه، تنها 600 میلیون تومان از رقم 44 میلیارد تومانی فروش برق را دریافت کرد.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران که البته استیصال در لحن سخنان او موج می زد به حواشی ورود مس سرچشمه به بورس نیز اشاره کرد و عدم رعایت قوانین بورس توسط این نهاد مورد انتقاد قرار داد:« دولتی ها در این شرایط به دنبال سود بیشتر هستند و این روند گاه موجب تضرر بخش خصوصی می شود.»

او در ادامه این درخواست را خطاب به دولتی ها مطرح کرد که کمک کنند تا بخش خصوصی، در این شرایط، دوران گذار را با آسیب های کمتری سپری کند.

تقویت روابط اتاق های بازرگانی ایران با همتایان خود در خارج

نماینده وزارت صنایع در هیأت نمایندگان اتاق تهران نیز در این نشست بر ارتباط اتاق های بازرگانی ایران با اتاق های بازرگانی کشورهای دیگر تأکید کرد و گفت: سایت بلومبرگ به تازگی در گزارشی اعلام کرده است که اتاق صنعت و بازرگانی انگلیس نقش پررنگی در برقراری همکاری اقتصادی شرکت های انگلیسی با شرکت های ایرانی داشته است و اجازه نداده است که تحریم ها این ارتباط را از بین ببرد.

ابوالفضل روغنی افزود: اگر اتاق های بازرگانی سراسر کشور بتوانند ارتباط خود را با اتاق های بازرگانی دیگر کشور تقویت کنند به راحتی می توانیم تحریم ها را دور بزنیم.

تعطیلی بخش امور بین الملل اتاق ایران

مجیدرضا حریری نیز در این جلسه اذعان کرد که نقش اتاق بازرگانی ایران در امور بین الملل در این دوره ضعیف تر از دوره های قبل شده است و گفت: بخش بین الملل اتاق بازرگانی ایران چند ماه اخیر عملا تعطیل بوده است.

او همچنین خاطرنشان کرد که از فعالان بخش خصوصی خواسته می شود که در مقابل عملکرد دولت لحن ملایم تری داشته باشند در حالی که به نظر من اتاق بازرگانی و نمایندگان این بخش بسیار محافظه کارانه با تصمیم گیری ها و عملکرد دولت برخورد می کنند.

از ظرفیت حضور دولت در اتاق استفاده کنیم

"ابوالحسن خلیلی" نیز با اشاره به آنچه که هیات رییسه اتاق از جلسه دیدار بخش خصوصی با مقام معظم رهبری روایت کردند گفت:«همان گونه که مقام معظم رهبری نیز این گونه نشست ها را نمادین خواندند، رهنمود های مورد اشاره در این جلسات نیز از جنس دستورات حاکمیتی است.»

او با بیان اینکه «نقشه راه بخش خصوصی مشخص است» افزود:« چنانچه بیش از حد از جایگاه رهبر معظم انقلاب برای رفع مشکلات استفاده کنیم ؛ نخست به جایگاه ایشان جفا کرده ایم و همچنین نشان خواهیم داد که بخش خصوصی ، نسبت به رفع مشکلات خود با دولت در فضای گفت و گو و تعامل ناتوان است.»

خلیلی البته درادامه حضور نمایندگانی از بدنه دولت را در ترکیب هیات نمایندگان مورد اشاره قرار داد تا با طرح یک پرسش، فلسفه حضور دولتی ها را در اتاق یادآوری کند:« آیا فلسفه حضور نمایندگان دولت در اتاق، صرفا به انتخاب ترکیب هیات رییسه در جلسات نخست محدود می شود و یا قرار است نمایندگان دولت به مدت 4 سال در کنار نمایندگان بخش خصوصی در راستای رفع چالش های این بخش اهتمام بورزند.»

اوافزود:«از ظرفیت حضورنمایندگان دولت در اتاق باید حداکثر بهره را برد؛ البته شاید اگر ما ، نمایندگان بخش خصوصی هم در جایگاه نمایندگان دولت بودیمف رفع تمام مشکلات را به جلسات مشترک با مقام معظم رهبری موکول می کردیم.»

این فعال اقتصادی در ادامه تاکید کرد که بخش خصوصی باید به دنبال راهکاری برای پاسخگویی نمایندگان دولت در اتاق باشد نه اینکه جلسات ماهانه هیات نمایندگان صرفا به طرح مشکلات بسنده شود.

او انتقادی هم به روند برگزاری جلسات شورای گفت و گو و نتایج این جلسات وارد دانست و گفت که بخش اعظم جلسات این شورا به گفت و گوی نمایندگان مجلس و دولت اختصاص می یابد نقش بخش خصوصی در این ترکیب در حال محو شدن است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به بخش خصوصی چه گفت؟

سید حمید حسینی نیز در این نشست، آمارهای ارائه شده از سوی دولت را زیر سوال برد و گفت: در دیدار اخیر فعالان اقتصادی با مقام معظم رهبری که برخی از وزرای کابینه نیز حضور داشتند برخی آمارها که در این نشست از سوی نمایندگان دولت اعلام می شد حتی وزرای اقتصادی نیز با شنیدن این آمار با تردید به یکدیگر نگاه می کردند.

عضو هیأت رییسه اتاق تهران همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: در دوره قبل هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به دیدار آقای هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رفتیم و ایشان اظهار داشت که چرا بخش خصوصی کمتر به میدان می آید و حرف های خود را تریبون نمی کند و نیز وی تصریح کرد که چرا اتاق بازرگانی سخنان و بیانات مقام معظم رهبری پیرامون بخش خصوصی و اقتصاد کشور را تابلو نمی کند.

دفاع تمام قد معمارنژاد از دولت

اما هنگامی که نوبت به "عباس معمارنژاد" رییس گمرک جمهوری اسلامی رسید، او ترجیح داد پاسخی به انتقادات "صالحی به دولت بدهد:« دولت همواره بر مبنای بودجه مصوب عمل کرده است. براساس آنچه که در قانون بودجه سال جاری به تصویب رسیده، از رقم هزار100 میلیارد تومانی بودجه ، 40 میلیارد تومان به یارانه ها اختصاص یافته است؛ بنابراین ، این گونه نیست که دولت هرچه بدست می آورد به یارانه ها اختصاص می دهد.»

او افزود:« وزیر اقتصاد هفته گذشته در جلسه ای ثابت کرد که وزارت نیرو حتی به دولت نیز بدهکار است؛ بنابران ما باید در قالب چارچوب های موجود صحبت کنیم که چارچوب فعالیت های دولت ، قانون بودجه است.»

اما معمارنژاد در واکنش به اظهارات صالحی تنها به جانبداری از عملکرد دولت اکتفا نکرد و حتی به بخش خصو نیز تاخت:« واقعت این است که بخش خصوصی تنها به دولت ایراد می گیرد در حالی که به خود ایرادی وارد نمی داند.»

رییس گمرک ادامه داد:« برابر اصل 44 قانون اساسی، بخش خصوص موظف بود ظرف 6 ماه ، لایحه بهبود فضای کسب و کار را تهیه و به مجلس بدهد اما تهیه این لایحه حدود 2 سال به درازا کشید.»

او انتقاد از دولت را اگرچه تقبیح نکرد اما گفت:«شایسته است که بخش خصوصی ضعف های خود را نیز مورد توجه قرار دهد.»

انتقاد شدید عدالتیان از بخش خصوصی

"جمشید عدالتیان" که خود از فعالان بخش خصوصی است در انتقاد از « بخش خصوصی» با معمارنژاد یک صدا شد. اما این انتقاد آنچنان شدید بود که صدای اعتراض سایر اعضای هیات نمایندگان را بالا برد.عدالتیان گفت: « در یکی ، دوسال اخیر متوجه شده ام که مشکل اصلی، خود بخش خصوصی استکه درست فعالیت نمی کند و چندان سلامت نیست. بخش خصوصی که به تعهدات خود پایبند نیست و اخلاق کسب و کار را رعایت نمی کند.»

بخش خصوصی معصوم نیست اما توهین نکنید

محسن حاجی بابا که به شدت از انتقادات جمشید عدالتیان نسبت به بخش خصوصی گلایه مند بود و آن را کلی گویی و توهین به بخش خصوصی می دانست گفت: «ما نگفتیم که بخش خصوصی معصوم است و هیچ اشتباه و تخلفی در بخش خصوصی صورت نمی گیرد. افرادی هم هستند که از بانک پول گرفته اند ولی به جای سرمایه گذاری در تولید، ساختمان سازی و بساز بفروشی کرده اند که باید به تخلف آن ها رسیدگی شود».

حاجی بابا با اشاره به بنگاه های زیادی از بخش خصوصی که با شرایط سخت در حال فعالیت اقتصادی هستند برخی نقص های کاری بخش خصوصی را ناشی از اشتباهات دولت دانست و در کنار افرادی که تسهیلات دولتی را نابجا هزینه کرده اند بنگاه های زیادی در بخش خصوصی هستند که طلب های هنگفتی از دولت دارند و این گونه صحبت کردن در مورد بخش خصوصی درست نیست».

اخلاق روبه احتضار است

با بالا گرفتن این بحث "مسعود دانشمند" نیز به بیان عقایدش در این زمینه پرداخت ؛ اما او بر این باور بود که «دولت ، بخش خصوصی و تعاونی ،هرسه در پدید آمدن مشکلات مقصر هستند.»

دانشمند در ادامه نقبی به سخنان "محسن خلیلی عراقی" درباب اخلاق کسب و کار زد و گفت:«اخلاق در جامعه در حال روبه احتضار است که روزگاری اخلاق تجاری ایرانی ها زبانزد بود.»

او در ادامه گفت:«البته دلایل این بی اخلاقی ها را باید هم در فضای دولتی و هم خصوصی جست و جو کرد؛ زمانی که افراد، توانستند به وسیله رانت های مختلف خود را از فضایی به فضای دیگر پرتاب کنند، زمینه رد بی اخلاقی نیز در اقتصاد ایران فراهم شد.»دانشمند افزود:« چنانچه اخلاق تجاری را رعایت کنیم نابسامانی های فضای کسب و کار نیز اصلاح خواهد شد.»

از بخش خصوصی عذرخواهی کنید

ابوالحسن خلیلی دیگر عضو هیات نمایندگان نیز در پاسخ به انتقادات جمشید عدالتیان گفت: «این که آقای عدالتیان چنین قضاوتی دارد ممکن است به این دلیل باشد که ایشان در کار خودشان با افراد و بنگاه هایی همکاری داشته که در ایشان چنین تصوری ایجاد کرده اند. بنابراین بهترین راه این است که ایشان در همکاران و همراهان خود تجدید نظر کند».

خلیلی هم چنین به برخورد با انتقادات سخت پورقاضی نسبت به دولت در جلسه قبل و واکنش نشان دادن همه نسبت به آن اشاره کرد و گفت: «نمی گویم که باید در برابر انتقادات آقای عدالتیان هم همه واکنش تند نشان دهند ولی ما هم باید نظرات خودمان را بیان کنیم. ایشان یک عذرخواهی به بخش خصوصی بدهکار است».

بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز

سیده فاطمه مقیمی در پایان ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد که اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال رسیدگی است . مقیمی گفت: «کمیسیون حمل و نقل اتاق بر روی این موضوع کار کرده و لایحه را کاملا بررسی کرده و نتیجه آن را نیز مدون و مکتوب کرده است».

مقیمی از سایر اعضای هیات نمایندگان و کمیسیون های تخصصی اتاق تهران خواست تا این لایحه و بررسی صورت گرفته توسط کمیسیون حمل و نقل را مورد مطالعه قرار دهند و نظرات و پیشنهادات خود را در مورد این قانون مهم و سرنوشت ساز ارائه دهند.

منبع: سایت اتاق تهران

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید