Performancing Metrics

مقاومت واحدهای بازسازی شده در زلزله کرمانشاه توان مهندسی کشور را نشان داد | اتاق خبر
کد خبر: 419476
تاریخ انتشار: 8 آذر 1397 - 20:20
جهانگیری:
معاون اول رئیس جمهور عدم تلفات جانی در زلزله ۶.۴ ریشتری اخیر استان کرمانشاه را نشان‌دهنده توان مهندسی کشور در بازسازی و احداث واحدهای جدید دانست

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری امروز (پنجشنبه) در جریان سفر به استان کرمانشاه، در جلسه ستاد مدیریت بحران این استان که در قصرشیرین و پس از بازدید از مناطق زلزله زده استان برگزار شد، با اشاره به نقش ارزنده مردم استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: مردم این استان حق بزرگی بر گردن ما دارند و نقش آنها در حراست و حفاظت از مرزهای کشور بسیار تعیین کننده بوده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در ساخت واحدهای مسکونی باید استاندارد و مقاومت بنا به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد تا با یک زلزله دچار خسارت جدی و ریزش نشوند، از زلزله سال گذشته استان کرمانشاه به عنوان حادثه ای تلخ برای ملت ایران یاد کرد و افزود: در این حادثه احساسات همه مردم کشور جریحه‌دار شد و شکوه بزرگی از بسیج همه مردم ایران برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه به نمایش گذاشته شد.

معاون اول رییس جمهور افزود: مردم ایران همواره در روزهای سخت نشان داده‌اند که از یک عقبه تمدنی بزرگ برخوردارند و اتحاد و انسجام خود را در دنیا به نمایش گذاشته‌اند.

وی همچنین با اشاره به حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده و نیز حضور رییس جمهور، اعضای هیات دولت و سایر مسئولین کشور، تصریح کرد: انسجام مردم و مسئولین در کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه تحسین برانگیز و قابل تقدیر است.

جهانگیری با اشاره به سازمان‌دهی مناسب و امدادرسانی فوری در تمام روستاهای استان کرمانشاه، گفت: گروه های امداد و نجات تا ساعت ۱۱ روز بعد از حادثه بیش از ۲۰۰۰ مصدوم را از زیر آوار خارج کردند و این سرعت عمل در امداد و اسکان موقت، توزیع چادرها و نیز در ساخت و ساز واحدهای مسکونی قابل توجه است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در حادثه زلزله کرمانشاه بیش از صد هزار واحد مسکونی دچار آسیب شد که اتفاق افتاد و ظرف مدت یکسال، احداث بیش از ۲۰ هزار واحد و بازسازی و تعمیر ۶۰ هزار واحد کار بزرگی است که با همت و تلاش شبانه روزی انجام شد.

وی با قدردانی از تلاش های گسترده مجموعه دولت و دیگر نهادهای مسئول، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، جمعیت هلال احمر، نیروهای مسلح و دست اندرکاران بهداشت و درمان بخاطر اقدامات خوب و موثر در رسیدگی فوری به زلزله زدگان و روند بازسازی اضافه کرد: این حجم از ساخت و ساز در مدت زمان یک سال اتفاقی بزرگ و استثنایی در کشور است اما برخی تلاش می کنند با کوچک‌نمایی اقدامات صورت گرفته دل ملت ایران را خالی کنند که این جفایی بزرگ در حق دولت، ملت و مدیرانی است که عاشقانه خدمت می کنند.

وی با تاکید بر لزوم سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز در شهرهای زلزله استان و جبران عقب ماندگی ساخت و ساز مسکن مهر خاطرنشان کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا مردم در فصل زمستان بتوانند در منازل خود ساکن شوند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در سفر قبل سقف تسهیلات پنج میلیون تومان افزایش یافت و در صورتی که ارزیابی ستاد مدیریت بحران این باشد که لازم است سقف تسهیلات باز هم افزایش پیدا کند، با توجه به توانایی نظام بانکی در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به درخواست مردم و مسئولین استان برای بازگشایی مرز خسروی افزود: باید با همکاری دولت عراق تدبیری پایدار برای بازگشایی مرز خسروی در نظر گرفته و اجرا شود. 

وی همچنین از کولبری به عنوان حمل یک بار سنگین توسط یک انسان یاد کرد و با بیام اینکه کولبری کاری سخت و طاقت فرساست که مورد تایید ما نیست، خاطرنشان کرد: دولت برای حفظ کرامت مرزنشینان برنامه های خوبی دارد تا درآمد مناسبی برای مردم مناطق مرزی ایجاد شود. 

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که استان های مرزی کشور نقش بی نظیری در اقتصاد ملی ایفا می‌کنند گفت: استان کرمانشاه نیز نقش بسیار مهمی در مبادلات تجاری کشور دارد و یکی از امتیازات در دوران تحریم، کشورهای همسایه‌ای هستند که که مرز طولانی با جمهوری اسلامی ایران دارند. 

جهانگیری افزود: استان های مرزی کشور باید آن چنان مبادلات تجاری قوی و گسترده با کشورهای همسایه برقرار کنند که آمریکایی‌ها حتی تصور نکنند که می‌توانند کشور بزرگی مانند ایران را که با پانزده کشور همسایگی دارد حبس و تحریم کرده و آن را تسلیم خود کنند. 

معاون اول رئیس جمهور کشور عراق را یکی از کشورهای دوست جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با اشاره به رابطه صمیمانه میان تهران و بغداد گفت: با وجود کشورهای دوست و برادر در اطراف ایران می توانیم همه نیازها و کمبودهای خود را تامین کنیم.

وی تصریح کرد: استان های مرزی باید به گونه ای برنامه ریزی کنند و سطح مبادلات تجاری را افزایش دهند که آمریکا متوجه شود نمی تواند با زبان تهدید و تحریم با ملت ایران سخن بگوید. 

جهانگیری ادامه داد: آنها باید با زبان احترام و تعامل پیش بیایند تا بتوانند با ملت ایران که ملتی اهل منطق است گفت‌وگو کنند؛ اما اگر بخواهند با زبان تهدید سخن بگویند ما موظف هستیم که در مقابل آنها بایستیم و نشان خواهیم داد که ملت ایران ملتی شکست ناپذیر است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید