Performancing Metrics

آب چاه حفرشده در سیستان قابل استفاده نیست | اتاق خبر
کد خبر: 419598
تاریخ انتشار: 11 آذر 1397 - 14:22
یک مقام مسوول:
معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان وزارت نیرو گفت: منبع آب کشف شده از یک چاه اکتشافی با حجم محدود بوده که آب آن نیز به دلیل شوری بالا غیر قابل استفاده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، هدایت فهمی، با اشاره با اشاره به اخبار فضای مجازی درباره طرح اکتشاف آب ژرف در منطقه سیستان و عمق ۲۲۰۰ متری این چاه اکتشافی گفت: کمیت و کیفیت آب این چاه به هیچ وجه مطابق اخبار منتشره در فضای مجازی و رسانه ها نیست و مشخصات آن پس از پایان مراحل اکتشافی مطالعات مشخص خواهد شد. بهره برداری از این چاه در زمانی است که برای محیط زیست پیامد مخربی وجود نداشته باشد.

وی، آبخوان های اکتشافی را در سه بخش دانست و افزود: آب های زیر زمینی تا عمق ۴۰۰ متر آب شیرین و از لحاظ اقتصادی به صرفه است، آب خوان های در عمق ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر دارای هزینه بالا برای استخراج هستند اما معمولا آب در آن عمق، شیرین و قابل شرب است که به دلیل تشکیل شدن در طول قرن ها باید با احتیاط مصرف شوند و آبخوان های در عمق ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ متر به بالا، آب های فسیلی و عمدتا آب های شور هستند.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: کشف آب شیرین در عمق ۹۰۰ تا ۱۵۰۰ متر به بالا از ذخایر استراتژیک خواهد بود و این آب ها باید برای نسل های بعدی حفظ شود مگر اینکه در شرایط اضطرار قرار بگیریم.

فهمی با اشاره به ضرورت سازگاری با اقلیم کم آب کشور گفت: در کشور ما الگوی مصرف بهینه آب وجود ندارد و حجم مصرف در ایران چند برابر استاندارهای جهانی است. با کاهش ۱۰ درصدی مصارف غیر ضروری آب می توان حدود ۹ میلیارد مترمکعب آب استحصال کرد که این حجم به اندازه ۴۰ تا ۵۰ مخزن سد کرج است.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو بازچرخانی آب، نمک زدایی، استفاده از پس آب برای بخش صنعت و کشاورزی را در کشور بسیار مهم دانست و ادامه داد: در برنامه ششم توسعه هدف گذاری مفصلی در این بخش وجود دارد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید