Performancing Metrics

صرفه‌جویی ۷۵۰ میلیون دلاری سوخت با انتقال بار ازجاده به ریل | اتاق خبر
کد خبر: 419600
تاریخ انتشار: 11 آذر 1397 - 14:52
مدیرعامل راه آهن خبرداد؛
مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: شبکه فعلی ریلی امکان انتقال ۳۰ میلیارد تن- کیلومتر بار را دارد که با اجرای آن ۷۵۰ میلیون دلار صرفه جویی سوخت خواهیم داشت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، سعید محمدزاده در همایش فرصت های سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی با بیان اینکه علیرغم وجود قوانین متعدد در زمینه اولویت دهی به حمل و نقل ریلی اما در کشور این قوانین نتوانسته به این موضوع جامه عمل بپوشاند، گفت: در برنامه ششم توسعه آمده است سهم ریل از حمل و نقل کالا باید به ۳۰ درصد برسد اما تا دستیابی به این هدف فاصله زیادی داریم. یک تن کیلومتر حمل بار وقتی از جاده به ریل منتقل می شود ۳۵ سی سی صرفه جویی سوخت دارد در حال حاضر می توانیم ۳۰ میلیارد تن کیلومتر بار از جاده به ریل منتقل کنیم که ۷۵۰ میلیون دلار صرفه جویی سوخت با احتساب هر لیتر گازوئیل ۷۰ سنت به دنبال دارد.

مدیرعامل شرکت راه آهن ادامه داد: سالانه ۱۰۰ میلیارد نفر- سفر حومه ای در تهران انجام می شود که ۴۰ درصد این سفرها در کریدورهایی است که ریل داریم؛ ۳۰ درصد خودروهای ورودی به تهران مربوط به مناطق حومه ای هستند. اگر این تعداد خودرو به ریل منتقل شود،  هم هوای پاک داریم و هم از تصادفات در اطراف شهرها کم می شود.

وی یادآور شد: دو هزار کیلومتر ریل در طی ۱۰ سال اخیر به کشور تحویل داده ایم، برای این دو هزار کیلومتر ریل، حداقل ۱۲ میلیون تن بار در نظر گرفته شده است. اگر کل این هدف محقق شود، سالی نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی سوخت رخ می دهد اما چرا این اتفاق رخ نداده است؟

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: امروز متوسط قیمت انتقال هر تن کیلومتر بار از طریق جاده ۱۴۰ تومان و ریل ۸۰ تومان است، اما چرا بار به ریل منتقل نمی شود؟ زیرا ذهن سرمایه گذاران به این موضوع حساس نشده است.

محمدزاده خاطرنشان کرد: اگر فقط ۳۰ میلیون تن بار به ریل بیاید ۷۵۰ میلیون دلار صرفه جویی در مصرف سوخت داریم که بر اساس قانون، این صرفه جویی در سوخت باید به سرمایه گذار برگردد. بنابراین زمینه های سرمایه گذاری در ریل بسیار وسیع است.

وی با تاکید بر اینکه عدم توجه به حمل و نقل ریلی، زندگی آینده ما، فرزندان مان و نسل های بعدی را حتما دچار آسیب خواهد کرد، تصریح کرد: اینکه از حمل ۳۰ میلیارد تن- کیلومتر بار به ۱۳۳ میلیارد تن- کیلومتر برسیم، شدنی است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در سازمان ایمیدرو ۳۵ هزار تن طرح توسعه فولادی وجود دارد، در سال ۹۵ معادل ۶۰ میلیون تن فولاد تولید شد که ۴۰ میلیون تن  آن از طریق جاده و ۲۰ میلیون تن با ریل جابجا شد که بخش ۴۰ میلیون تن جابجایی فولاد از جاده هایی انجام شد که دقیقا موازی با ریل بوده است. بنابراین اگر طرح های توسعه ای فولاد در ۱۰ سال آینده تکمیل شود ۱۱۰ میلیون تن فولاد از طریق جاده جابجا خواهد شد که با سونامی کشتار جاده ای و مصرف سوخت مواجه می شویم.

به گفته محمدزاده قیمت حمل و نقل ریلی بار در ایران با دلار ۳۷۰۰ تومان به ازای هر یک تن کیلومتر ۸ دهم سنت هزینه دارد که نشان می دهد حمل و نقل ریلی بار در ایران ارزان است اما هنوز بار به ریل نیامده است.

وی ادامه داد: از سال ۸۸ تا ۹۲ تناژ حمل بار با ریل به طور میانگین بین ۳۲ تا ۳۴ میلیون تن بود که جای تامل دارد اما این سهم در سال ۹۶ به ۴۷ میلیون تن رسید که این موفقیت تنها با کاهش حق دسترسی به ریل از ۵۷ به ۱۹ درصد محقق شده است. بنابراین باید مزیت های حمل و نقل ریلی را افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن بیان داشت: در سال ۹۶ معادل ۱۳۳ میلیون تن کالا از کشور صادر و ۴۰ میلیون تن وارد شده است اما سهم ریل از این میزان تجارت کالا تنها ۱۵ میلیون تن بوده در حالی که ما به کشورهای مختلف از جمله چین از طریق کریدورهای مختلف متصل هستیم.

وی تاکید کرد: تنها از طریق مرزهای میرجاوه، سرخس، اینچه برون، امیرآباد، ترکیه، آذربایجان، عراق و ... می توانیم ۷۲ میلیون تن بار از طریق ریل صادرات و واردات داشته باشیم.

معاون وزیر راه افزود: در چند سال اخیر ۱۲۰۰ کیلومتر خط ریلی دوم به بهره برداری رسید و قرار است تا قبل از هفته دولت سال آینده هزار کیلومتر ریل دوم دیگر هم به بهره برداری برسد همچنین خط آهن محور جنوب پس از ۶۰ سال در دولت یازدهم نوسازی شد.

محمدزاده ادامه داد: شورای اقتصاد با سرمایه گذاری ۷.۵ میلیارد دلاری در بخش ریلی موافقت کرده و آن را به تصویب رسانده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید