Performancing Metrics

بانکداری اسلامی پول‌های مجازی را می‌پذیرد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 420614
تاریخ انتشار: 3 دی 1397 - 22:17
عضو شورای فقهی بانک مرکزی با بیان اینکه پول‌های مجازی اعتباری است، گفت: رمز ارز کاغذی نیست و باید زمینه اعتماد عمومی و ایجاد مال عمومی را در آن فراهم کرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان با اشاره به ضرورت اعتمادسازی رمزارزها در میان مردم، اظهار کرد: اگر توانستیم یک مال عمومی طراحی کنیم که مردم حاضر باشند به صورت مستمر و گسترده در مقابل‌ش مال‌شان را بدهند، در آن صورت پول در جامعه شکل می‌گیرد و این کار با اقبال سرمایه‌گذاری یک گروه ریسک‌پذیر در جامعه فرق می‌کند.

وی با اشاره به ذات و ماهیت اصلی ارزهای رمزینه، گفت: تا چندی قبل با پول‌هایی مواجه بودیم که یا ارزش ذاتی دارند، یا ترکیبی از ارزش ذاتی و اعتبار هستند یا محض اعتبار، اما یک پشتوانه معتبری پشت آن هست که مسئولیت کار را برعهده گرفته و اصطلاحا مدافع ارزش پول محسوب می‌شود که در مواقع خاصی هم مسئولیتش را به شکل‌های مختلف ایفا می‌کند.

طبق اعلام بانک مرکزی، عضو شورای فقهی بانک مرکزی با اشاره به شکل‌گیری رمزارزها در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: در دهه اخیر یک جهش جدیدی در حال شکل گرفتن بود و آن این است که پولی دارد به وجود می‌آید که پشتوانه معتبر خاصی ندارد و اعتبارکننده، مسئولیتی در قبال اعتبارش ندارد و آن پول‌های مجازی‌ است که امروزه مطرح شده ‌است.

موسویان افزود: وقتی با توجه به اطلاعات موجود تحلیل می‌کنیم، این پول‌ها که اکنون سرشاخه‌شان بیت‌کوین است، یک رمز الکترونیکی و اینترنتی است که در اختیار فرد گذاشته می‌شود و فرد، خود با روشی آن را خلق می‌کند و در مبادله‌ای یا با دادن پول دیگری آن را به دست می‌آورد.

وی در خصوص مبنای شرعی بیت کوین و سایر رمزارزها، گفت: فعلا بیت‌کوین را نه پول، بلکه هیچ‌چیز نمی‌دانم، چون پول باید قوامی داشته باشد که بتوان سایر دارایی‌ها را براساس آن ارزش‌گذاری کرد. چیزی که ارزشش در طول یک سال 19 برابر جابجا شود، نشان می‌دهد ماهیت این به اصطلاح پول، قابلیت آن را ندارد که به عنوان معیار و متری برای سنجش دارایی‌ها به کار گرفته شود.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: پول‌های سابق یا ارزش ذاتی دارند یا ارزش اعتباری و ارزش اعتباری‌شان هم به آن ارزش عامل اعتباردهنده و میزان فعالیت‌های آن در حمایت از این پول است.

موسویان با طرح چند پرسش اساسی درباره ارزهای مجازی، گفت: این‌جا ما با یک سؤال جدی مواجه هستیم که ناشر پول مجازی کیست؟ اعتباردهنده به این پول کیست؟ چه مسئولیت‌هایی در قبال این پول برعهده گرفته است و چه حمایت‌هایی می‌تواند از آن داشته باشد؟ به عنوان مثال اگر همین سال گذشته را در نظر بگیرید، این پول (بیت‌کوین) از حدود هر واحد هزار دلار به 19 هزار دلار رسیده و آن را رد کرده است و هر روز دارد رکوردشکنی می‌کند که نشان‌دهنده این است که پشت آن یک حامی که بتواند از این پول حمایت کند، یا موجود نیست یا قدرتش را ندارد.

وی با بیان اینکه پول یک شاخص، معیار و وزنه است، گفت: همان‌طور که ما با متر، کالاهای متری را اندازه‌گیری می‌کنیم، می‌خواهیم با پول ارزش دارایی‌ها را حفظ کنیم، بنابراین یک پول بالاخره باید ثبات داشته باشد که دارایی‌ها و سایر کالاها و خدمات و سرمایه‌ها بر اساس آن ارزش‌گذاری شوند.

این عضو شورای فقهی بانک مرکزی بار دیگر به بیت کوین اشاره و تاکید کرد: بر این اساس همان‌طور که بیت‌کوین در شبکه‌های مجازی به پول رمزی معروف شده است، بنده گاهی از آن به عنوان پول مرموز نام می‌برم. در عین حال که رمزی است، مرموز هم هست، زیرا ابعادش شناخته شده نیست.

بانک‌داری دیجیتال و رمزارزها موضوعی است که در سال جاری با توجه به تحریم‌های بانکی آمریکا علیه ایران توجه بیشتری را به خود جلب کرده و در همین راستا، امسال بانک مرکزی نیز هشتمین همایش سالانه بانک داری الکترونیک و نظام‌های پرداخت را با موضوع انقلاب بلاک چین در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن‌ماه برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید