Performancing Metrics

سقف فاینانس در بودجه ۳۰ میلیارد دلار تعیین شد | اتاق خبر
کد خبر: 420624
تاریخ انتشار: 4 دی 1397 - 10:11
جزئیات لایحه بودجه ۹۸؛
بر اساس تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، سقف تسهیلات تامین مالی خارجی(فاینانس) برای طرح‌ها، علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل، ۳۰ میلیارد دلار تعیین شد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، بر اساس تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، سقف تسهیلات تامین مالی خارجی(فاینانس) برای طرح‌ها، علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل، ۳۰ میلیارد دلار تعیین شد.

بر اساس این تبصره، در مواردی که استفاده از تسهیلات مالی خارجی یا مجوز قانونی منوط به تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بازپرداخت اصل و هزینه‌های تسهیلات مالی اخذ شده از منابع بانکهای کارگزار خارجی و بانکها و موسسات توسعه ای بین‌المللی باشد، وزیر امور اقتصادی و دارایی مجاز است پس از تصویب هیات وزیران به نمایندگی از طرف دولت، ضمانتنامه های کلی یا اختصاصی مورد نیاز برای طرح‌های مذکور را حداکثر ظرف مدت یکماه صادر و یا اختیار امضای آن را با تصویب هیات وزیران به مقام مسئول ذیربط تفویض نماید.

طرح های بخش های خصوصی و تعاونی، نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای دانش بنیان نیز با سپرن تضمین های لازم به بانکهای عامل می توانند از تسهیلات مذکور استفاده نمایند و بازپرداخت اصل و سود هر یک از طرح های مذکور از محل عایدات طرح تامین و پرداخت خواهد شد.

در مورد کلیه طرح های مصوب شورای اقتصاد که منابع آنها از محل فاینانس تامین می شوند، اخذ تائیدیه دستگاه اجرایی ذیربط، وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور صدور ضمانت نامه دولتی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور کنترل تعادل و مدیریت تراز ارزی کشور و سازمان برنامه و بودجه ضروری بوده و بازپرداخت اصل و سود هر یک از طرح ها از محل عایدات طرح و یا منابع پیش بینی شده در این قانون قابل پرداخت است.

همچنین دولت مجاز است یک میلیارد دلار از تسهیلات فاینانس را برای استفاده از منابع بانکها و موسسات مالی و توسعه ای بین المللی به منظور تجهیز آزمایشگاهها و کارگاههای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری و مراکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی با تضمین دولت و بازپرداخت آن از محل اعتبارات بودجه عمومی تامین نماید.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید