Performancing Metrics

اميدها زير خاك بي‌مسئوليتي | اتاق خبر
کد خبر: 420678
تاریخ انتشار: 5 دی 1397 - 12:48
دی پر حادثه گویا خیال پر گشودن از تقویم زندگی ایرانیان ندارد. بعد اتفاقات تلخ دی یکی دو سال گذشته، امسال نیز روزهای اول فصل زمستان با حوادثی تلخ آغاز شد.
به گزارش اتاق خبر، به نقل از قانون، دو روز قبل، فوت رییس مجمع تشحیص مصلحت نظام آغاز غم و اندوهی تازه برای شهروندان ایرانی بود؛ اتفاق تلخ دیروز دانشگاه علوم و تحقیقات، دو باره حادثه را سر تیتر اخبار دی ماهی رسانه ها کرد.خیال‌شان راحت بود که مثل همه صبح‌های روزها و هفته‌های قبل، فرزندشان به شوق تحصیل به دانشگاه رفته است. اما ناگهان خبری فوری، هول و ولایی به دل‌شان انداخت. «یک دستگاه اتوبوس داخل محوطه دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات واژگون شده است» و خانواده های دانشجویان نگران سراغ تلفن رفتند تا با «همراه» فرزندشان تماس گرفته و سلامتی‌شان را جویا شوند. برخی موبایل‌ها اما یا خاموش شده بود و یا دسترس نبود تا اضطراب و نگرانی خانواده‌ها، بیشتر و بیشتر شود. به ناگاه تمام خطوط تلفن دانشگاه مشغول تماس‌های پی در پی ده‌ها خانواده دانشجویی شد که نکند فرزندشان داخل اتوبوس باشد. تماس‌ها آن‌قدر زیاد شد که دیگر مجالی برای ارتباط نبود. شبکه خبر به‌طور زنده از محوطه دانشگاه گزارش می داد که نه دانشجو کشته و 26 نفر نیز مجروح شدند. خانواده‌ها را دیگر توان پیگیری از راه دور نبود و سراسیمه مسیرهای منتهی به «پونک» را طی کردند تا خبری را جویا شوند. هر چه از دقایق واژگونی اتوبوس می‌گذشت، خانواده‌های بیشتری خود را به علوم تحقیقات می رساندند تا جایی که معابر همیشه خلوت اطراف دانشگاه، ترافیک خودرو ها را به خود دید. دل‌های مضطرب و چشم‌های گریان در جست‌وجوی راهی بود تا خبری از سلامتی دانشجویان بدهد. بالاخره چند ساعت بعد از خبر واژگونی ، اسامی مسافران فوت شده اتوبوس منتشر شد و « سجاد پوراحسان، علی حسین زاده و احسان صفایی» قربانی این حادثه شدند و پنج فوتی دیگر نیز هویت آن‌ها مشخص نیست.
دانشگاه، مسئول اصلی حادثه
اما آن‌ها که حتی یک بار مسیرشان به دانشگاه علوم تحقیقات در یکی از خوش آب و هوا ترین نقاط تهران افتاده باشد، حتما پیچ های تند و غیر استاندارد مسیر دانشگاه را به یاد دارند. پیچ‌هایی که عبور از هر کدام در سرعت بیش از 40 کیل ومتر خودرو دلهره آور است و بارها به مسئولان دانشگاه برای ایمن سازی مسیر توصیه شده بود. با این حال، دانشگاه پر درآمد آزاد کم‌ترین توجه را به ایمن سازی مسیر علوم تحقیقات نداشت تا در یک روز زمستانی، حادثه‌ای داغ بزرگی را بر دل خانواده ها بنشاند. در دقایق اولیه حادثه دیروز، عنوان شد که علت حادثه ، سکته راننده اتوبوس تقریبا فرسوده خط دانشگاه بوده اما بعدا سکته کردن راننده تا مشخص شدن مراحل پزشکی قانونی تایید نشد. ريیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره علت حادثه واژگونی اتوبوس با بیان اینکه اتوبوس حادثه دیده در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد متعلق به شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با همین دانشگاه بوده است تاکید کرد: برابر قانون، پلیس اجازه حضور در فضاهای دانشگاهی اعم از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دولتی را ندارد و مسئولیت راهنمایی و رانندگی در این منطقه نیز بر عهده خود دانشگاه بوده است. سردار محمدرضا مهماندار با اشاره به جزيیات وقوع این حادثه اظهار کرد: اتوبوس در حال حرکت مسیر سرپایینی بوده که در یکی از پیچ‌ها از مسیر خارج شده است و حدود ۹۰ متر وارد فضای سبز و پس از برخورد با یک پایه بتنی اتاق آن تخریب و متوقف شده است. وی با بیان اینکه حدود دو سوم اتوبوس یعنی از ابتدا تا انتهای اتوبوس کاملا در برخورد با دیواره بتنی تخریب شده و از بین رفته است خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که برخورد با پایه بتنی در تشدید خسارات این حادثه موثر بوده است. وی با بیان اینکه آیا این نقطه حادثه خیز بوده یا خیر؟ اظهار کرد: تمامی موارد از سوی پلیس در دست بررسی است و گزارش آن اعلام خواهد شد.
خدمات حداقلی به دانشجویان
ارائه خدمات حداقلی و ضعیف به دانشجویان با وجود پول‌های کلانی که از آن‌ها برای تحصیل در دانشگاه آزاد گرفته می شود، موضوعی است که سال‌های سال در واحدهای این دانشگاه سابقه داشته و دیروز یکی از این خدمات ضعیف خانواده‌های زیادی را داغدار کرد. بی‌توجهی به ایمنی مسیر عبور دانشجویان در دانشگاه و استفاده از اتوبوس‌های بی‌کیفیت و فاقد استانداردهای ایمنی برای جابه‌جایی دانشجویان، دو کوتاهی موثر مسئولان دانشگاه در وقوع حادثه واژگونی اتوبوس است که اگرچه هنوز نتایج بررسی‌های کارشناسان پلیس مشخص نشده اما گفت‌وگو با دانشجویان این دانشگاه نشان می داد که بارها درباره ایمن نبودن مسیر و خودرو به مسئولان دانشگاه گلایه کرده بودند. در پي تصاویر اولیه حادثه این طور به نظر می رسید اتوبوس متعلق به شرکت واحد اتوبوسراني تهران است،مسئولان شرکت واحد، اعلام کردند که هیچ خدماتی از سوی شرکت واحد در مسیر دانشگاه ارائه نمی شود و اتوبوس نیز مربوط یکی از شرکت‌های خصوصی حمل و نقلی است. بعد حادثه دیروز، بیست و هفت دانشجوی مصدوم بلافاصله به بیمارستان‌های شریعتی، امام خمینی، حضرت رسول و عرفان منتقل شدند با اعلام اسامی آن‌ها در سایت دانشگاه و رسانه‌های مختلف، کمی از نگرانی خانواده‌های‌شان کاسته شد. اگر چه اضطراب درمان کامل مصدومان همچنان ادامه دارد. عباس زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت در بازدید از بیمارستان‌های محل بستری مصدومان حادثه گفت که حال شش نفر از مصدومان وخیم است و تلاش ها برای بهبود شرایط آن‌ها ادامه دارد. اما اینکه با عاملان اصلی این حادثه چگونه برخورد می شود و آیا بازهم راننده خودرو که صحبت هایی درباره سکته قلی او نیز شده است، به عنوان مقصر حادثه معرفی خواهد شد يا نه، تا ریشه های حادثه بررسی و خشکانده نشود؛ موضوعی است که باید منتظر روزهای آتی بود و دید که آیا قصه تلخ فرار مقصران اصلی از حوادث جاده ای بازهم تکرار خواهد شد؟
روایت دو دانشجوی مصدوم از لحظه حادثه
در همین رابطه یکی از مصدومان حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات با تشریح لحظه وقوع حادثه به ایسنا گفته است: سوار اتوبوس که شدیم نزدیک ایستگاه کتابخانه دست اندازی بود که وقتی اتوبوس از روی آن رد شد سرعتش زیاد بود و همه بچه‌ها به بالا و پایین پرتاب شدند. پسرها داد و بیداد کردند که چقدر تند می‌روی، آروم برو اما دیدیم که سرعتش همینطور تندتر و تندتر می‌شد. من هندزفری داشتم و وقتی در آوردم دیدم بچه‌ها از جلوی اتوبوس به عقب می آیند، به سرشان می‌زنند و مدام داد می‌زنند: ترمز نمی‌گیرد ، اتوبوس ترمزش نمی‌گیره، همینطور اتوبوس سرعتش زیاد می‌شد از روی پیچ که رد شد افتاد پایین و من دیگه چیزی متوجه نشدم و وقتی چشمام رو باز کردم دیدم بیرون اتوبوسم.
یکی دیگر از دانشجویان مصدوم و بستری شده روی تخت بیمارستان: از ساختمان ابن سینا پایین می‌اومدیم، راننده گفت ترمز ماشینش نمی‌گیرد ، البته اولش نگفت اما وقتی به وسطای راه رسیدیم بلند داد می‌زد که «ترمز ماشین نمی‌گیرد.» البته بچه‌هایی که اون ماشین رو می‌شناختند می‌گفتند که دیروز هم همین مشکل رو داشته و راننده گفته که ترمز نمی‌گیره ولی بازم امروز مسافر سوار کرده؟! ماشین راننده مشکل داشت و اینکه گفتند سکته کرده نیست. چون خودش گفت ترمز نمی‌گیره و خیلی بد می‌رفت. در همین حال خبر رسید که با دستور دادستان تهران، پیمانکار حمل و نقل و مسئول تاسیسات دانشگاه علوم تحقیقات بازداشت شدند و همچنین ۲ مقام دانشگاه برای ادای توضیحات به داسرا احضار شدند.
نظرات
ADS
ADS
پربازدید