Performancing Metrics

با زور قانون و پول نمی‌توان آب را مدیریت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 420797
تاریخ انتشار: 8 دی 1397 - 11:10
یک کارشناس حوزه آب معتقد است که در حال حاضر باید به فکر فرهنگ‌پروری در جامعه بود، چراکه نمی‌توان با زور قانون و پول جلوی ازدیاد مصرف و رویه‌های نامعلوم و بی‌منطق در حوزه آب را گرفت.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اسماعیل شهبازی با تاکید بر این‌که هرگونه افزایش بها برای مایحتاج عمومی مردم، فشاری مضاعف به طبقه ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه است، اظهار کرد: ثروتمندان و افرادی که دغدغه مسائل مالی را ندارند، بی‌شک از گران‌ شدن تعرفه آب نیز ناراحت نخواهند شد چراکه توان پرداخت بهای آن را دارند و به زبان بهتر باید گفت که این مساله اهمیتی برای آن‌ها ندارد.

وی ادامه داد: افرادی که درون آپارتمان خود از استخر استفاده می‌کنند، حاضرند با هر قیمتی که باشد، استخرهایشان را پرآب کنند و این موضوع نیز فشاری به آن‌ها وارد نخواهد کرد، اما افزایش تعرفه آب برای تمام مشترکان، قطعا برای اقشار ضعیف مشکلاتی را به‌وجود خواهد آورد.

این کارشناس حوزه آب، با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف آب گفت: تجربه نشان می‌دهد که اگر افراد در جامعه، موضوع و اهمیت یک جامعه را درک کنند، قطعا نسبت به آن مساله حساس خواهند شد، لذا اگر می‌خواهیم مردم جامعه در مدیریت مصرف آب کمک کنند، لازم است تا به فکر آموزش و فرهنگ‌پروری در این عرصه باشیم.

وی تصریح کرد: با زور قانون و پول نمی‌توان جلوی ازدیاد مصرف را گرفت و تنها راه‌حل کنترل مصرف آب فرهنگ‌سازی و فرهنگ‌پروری در این حوزه است.

شهبازی با بیان این‌که در حال حاضر هیچ آموزش ترویجی برای مدیریت مصرف آب در کشور وجود ندارد، تاکید کرد: باید روند فعلی کنار گذاشته شود و با آموزش‌های عمومی به‌دنبال فرهنگ‌پروری باشیم. این آموزش‌ها نیز باید به‌صورت جدی و مدون از دوره مهدکودک آغاز و تا دانشگاه ادامه یابند.

این کارشناس حوزه آب تاکید کرد: مسوولان دولتی نباید تنها به فکر چهار سال دوره خود باشند، چراکه در حوزه آب و حل مشکلات مربوط به این حوزه باید برنامه‌ریزی بلندمدت به وجود آید، چراکه اگر از ۱۰ سال پیش درباره مصرف آب فرهنگ‌سازی انجام می‌شد، در شرایط فعلی جایگاه ما این نبود و می‌توانستیم بسیاری از چالش‌ها را تاکنون برطرف کنیم.

به گفته وی، حل مشکل آب تنها با آموزش‌های ترویجی و اصولی حل خواهد شد، بنابراین باید تلاش کنیم تا حس مدنیت را در مردم تقویت کنیم که چالش‌های موجود در این عرصه کاهش یابد.

این در شرایطی است که چندی پیش، حمیدرضا جانباز - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور -گفت که با هدف مدیریت مصرف آب پیشنهاد شده که قیمت تمام شده آب از مشترکان پرمصرف گرفته شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید