Performancing Metrics

تداوم چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی توسط بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش | اتاق خبر
کد خبر: 421099
تاریخ انتشار: 14 دی 1397 - 17:17
بانک مرکزی اروپا اعلام کرد:
بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که بانک‌های مرکزی آلمان و اتریش، به دلایل محاسباتی به چاپ اسکناس های ۵۰۰ یورویی تا ماه آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی، ادامه خواهند داد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که فقط بانک های مرکزی آلمان و اتریش، اسکناس های ۵۰۰ یورویی را تا بیست و ششم آوریل سال جاری میلادی چاپ خواهند کرد؛ در حالی که ۱۷ بانک مرکزی دیگر اروپا، چاپ این اسکناس را تا بیست و هفتم ماه جاری میلادی متوقف خواهند کرد.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی اروپا، «دویچه بوندس بانک» آلمان و «اویستریچیشه نشنال بانک» اتریش به دلایل محاسباتی خود چاپ این اسکناس‌ها را ادامه خواهند داد.

همچنین برنامه ریزی برای توقف چاپ اسکناس های ۵۰۰ یورویی در می سال ۲۰۱۶ میلادی توسط بانک مرکزی اروپا، در راستای نگرانی این نهاد پولی به منظور استفاده از این اسکناس‌ها برای تسهیل در فعالیت‌های غیر قانونی اتخاذ شد.  

بر همین اساس، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که دارندگان اسکناس های ۵۰۰ یورویی این اطمینان را داشته باشند که این اسکناس ها همچنان پول قانونی باقی خواهند ماند و در فعالیت های تجاری و پرداخت ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بر پایه این گزارش، اسکناس های ۵۰۰ یورویی به عنوان یکی از باارزش‌ترین اسکناس های جهان شناخته می شوند و بر اساس آمار بانک مرکزی اروپا، در حال حاضر تقریبا ۵۲۱ میلیون اسکناس ۵۰۰ یورویی در چرخه پولی جهان قرار دارد و این اسکناس ها بیش از ۲۰ درصد از مجموع ارزش اسکناس های یورو را تشکیل می دهند؛ در حالی که کمتر از ۲.۵ درصد از مجموع اسکناس های یورو را به خود اختصاص می دهند.

اسکناس های ۵۰۰ یورویی آخرین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی چاپ شدند و به تدریج از آن زمان به بعد توسط بانک ها در چرخه پولی قرار گرفتند. در حال حاضر در برخی از پولشویی ها و فعالیت های غیر قانونی در اروپا رد پای استفاده از این اسکناس ها دیده شده است و اسکناس های ۵۰۰ یورویی معمولا در دست افراد معمولی دیده نمی شود.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید