Performancing Metrics

بارندگی ۶استان، همچنان کمتر از متوسط بلندمدت | اتاق خبر
کد خبر: 424159
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1397 - 19:18
وزارت نیرو اعلام کرد:
با وجود ثبت رقم‌های امیدوارکننده بارش در سال آبی جاری(ابتدای مهرماه تاکنون)، شش استان اردبیل، هرمزگان، یزد، کرمان، فارس و سیستان و بلوچستان، همچنان بارشی کمتر از متوسط ۵۰ سال گذشته دارند.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، فراز رابعی، مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران در این باره گفت: از بین استان‌های کشور، بیشترین افت بارندگی نسبت به بلندمدت، مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده که نسبت به متوسط نیم قرن اخیر، معادل ۲۲ درصد کاهش یافته است؛ با این حال، این استان در سال آبی جاری، یکی از بهترین سال‌های خود را سپری می‌کند.

وی ادامه داد: میانگین بارندگی در ۲۵ استان کشور، از اول مهرماه تاکنون بالاتر از متوسط مدت مشابه ۵۰ سال گذشته بوده و استان ایلام، بیشترین افزایش میزان بارندگی نسبت به متوسط درازمدت و معادل ۱۱۴.۷ درصد را دارا بوده است.

رابعی در خصوص میزان بارش در شش حوضه آبریز اصلی کشور اظهار داشت: متوسط بارندگی در حوضه آبریز مرزی شرق، کمتر از نرمال بوده و کاهشی معادل ۸ درصد نسبت به میانگین نیم قرن گذشته را نشان می‌دهد.

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران، با اشاره به آمار ثبت شده در ایستگاه‌های مبنای وزارت نیرو، میزان بارش تجمعی کشور در سال آبی جاری را معادل ۲۰۰.۹ میلی‌متر عنوان کرد و گفت: متوسط بارش کشور در مدت مشابه سال گذشته معادل ۹۰ میلی‌متر و متوسط بلندمدت آن معادل ۱۶۱.۹ میلی‌متر بوده است.

رابعی افزود: از مجموعه ۱۰۴ ایستگاه مبنای باران سنجی تحت عملکرد وزارت نیرو، بیشترین میزان بارش ثبت شده از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۰ اسفند، مربوط به ایستگاه چلگرد استان چهارمحال و بختیاری معادل ۱۳۴۶.۸ میلی‌متر و کمترین آن مربوط به ایستگاه امور آب سیستان معادل ۲۲ میلی‌متر است.

وی بیشترین تأثیر جبهه بارشی در افزایش مقدار بارندگی طی یک هفته گذشته را، مربوط به حوضه آبریز تالش مرداب انزلی و معادل ۳۳ میلی‌متر عنوان کرد و گفت: این جبهه بارشی سبب افزایش متوسط میزان بارندگی در حوضه مرزی غرب از ۶۹۵ میلی‌متر در تاریخ ۱۳ اسفند به ۷۲۸ میلی‌متر در تاریخ ۲۰ اسفند شده است. همچنین جبهه بارشی ظهور یافته طی یک هفته گذشته، سبب افزایش شش میلی‌متری متوسط بارندگی کشور شده است.

مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران تصریح کرد: میانگین بارندگی استان تهران در همین مدت، معادل ۲۲۴.۵ میلی‌متر بوده که نسبت به متوسط ۵۰ سال گذشته، ۳۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه بر اساس ظهور جبهه بارشی طی یک هفته گذشته، میانگین بارندگی استان تهران معادل ۰.۷ میلی‌متر افزایش یافته است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید