Performancing Metrics

محکومیت بین المللی تصمیم ترامپ در خصوص بلندی‌های جولان | اتاق خبر
کد خبر: 424659
تاریخ انتشار: 5 فروردین 1398 - 22:54
تصمیم ترامپ در رسمیت دادن به حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغالی جولان با واکنشهای بین المللی همراه شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در فرمانی ادعای حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را به رسمیت شناخت.

بر این اساس، رئیس جمهور آمریکا پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با امضای سندی اشغالگری رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی را به رسمیت شناخت.

ترامپ حین امضای این فرمان گفت هر گونه توافق صلحی باید متضمن دفاع اسرائیل از خودش مقابل سوریه، ایران و سایر تهدیدها باشد.

این اقدام ترامپ با واکنش‌های متعدد بین المللی همراه شده است.

دولت دمشق در بیانیه‌ای این تصمیم ترامپ را حمله به حاکمیت سوریه خوانده است.

دولت سوریه تصمیم اخیر دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان را "حمله وقیحانه" به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور خوانده و حق خود را برای بازپس گیری این منطقه محفوظ دانست.

وزارت امور خارجه سوریه در بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری رسمی این کشور سانا انتشار یافت اعلام کرد: آزادسازی جولان با استفاده از تمامی ابزارهای موجود و بازگرداندن این منطقه به سرزمین مادری سوریه حق مسلم ما است.

در این بیانیه تصریح شد: با این تصمیم اخیر ترامپ، آمریکا تبدیل به دشمن اصلی اعراب شد.
وزارت خارجه سوریه در این بیانیه تاکید کرد: هیچ چیز نخواهد توانست این حقیقت تاریخی و همیشگی را تغییر دهد که جولان عربی-سوری است و خواهد ماند.

مسکو نیز این اقدام را محکوم کرده و آنرا نقض فاحش حقوق بین الملل خوانده است.

دولت لبنان نیز این اقدام را محکوم کرده و آنرا نقض حقوق بین الملل خوانده است. در بیانیه وزارت خارجه لبنان این اقدام تضعیف کننده صلح منصفانه خوانده شده است.

اتحادیه عرب هم اعلام کرد تصمیم دولت امریکا باعث تغییر وضعیت حقوقی این بلندی‌ها نخواهد شد.

گفتنی است چندی پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود زمان آن رسیده تا حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان به رسمیت شناخته شود.

در همان زمان نیز تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان با واکنش‌های بین المللی زیادی مواجه شده بود.

گفتنی است، بلندی‌های جولان اشغالی بخشی از استان قنیطره سوریه است که رژیم صهیونیستی سال ۱۹۶۷ و در جریان جنگ ۶ روزه آن را اشغال کرد و در سال ۱۹۸۲ آن را به عنوان بخشی از قلمرو خود اعلام کرد. این در حالی است که سازمان ملل و شورای امنیت این ادعای رژیم صهیونیستی را رد کرده و همیشه در قطعنامه‌های خود جولان را بخشی از خاک سوریه و منطقه اشغالی اعلام می‌کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید