Performancing Metrics

چرا صنعت پتروشیمی ایران در آستانه تحولی عظیم قرار دارد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 424918
تاریخ انتشار: 11 فروردین 1398 - 15:27
مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حالی به تشریح وضعیت صنعت پتروشیمی در سال جدید پرداخت که چندی پیش وزیر نفت اعلام کرده بود این صنعت در ایران در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، چندی پیش بیژن زنگنه با بیان این‌که پتروشیمی ایران در آستانه یک تحول بزرگ قرار دارد، اظهار کرد: سال ۱۳۹۸ بیش از نیاز کشور خوراک تولید می‌شود. کل تولید پتروشیمی در حال حاضر ۲۰ میلیارد دلار ظرفیت و ۳۰ میلیون تن است که این میزان طی دو سال با اتمام طرح‌های نیمه‌تمام به ۴۵ میلیون تن محصول خالص برای عرضه به بازار می‌رسد.

در این راستا، علی محمد بساق زاده - مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی - به تشریح تحولات صنعت پتروشیمی پرداخت و گفت: چند سال پیش پتروشیمی‌ها به بخش خصوصی واگذار شده و بعد از خصوصی شدن به هلدینگ‌های مختلف تبدیل شدند. یکی از هلدینگ‌ها، هلدینگ باختر است که تعداد زیادی از واحدهای پتروشیمی همچون پلیمر کرمانشاه، پتروشیمی لردگان، پتروشیمی مهاباد، پتروشیمی کردستان در زیرمجموعه این هلدینگ هستند و اخیراً در حال اجرای یک زنجیره پترو پالایشی در جاسک است.

وی افزود: تعداد زیادی از مجتمع‌های تولیدی همچون نوری، بوعلی، بندرامام، فجر و مبین زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس قرار دارند و از سوی دیگر این هلدینگ تعدادی پروژه همچون بیدبلند، لردگان و پتروشیمی ایلام را تعریف کرده است که که سعی می‌شود در سال جاری به تولید برسند. پتروشیمی اندیمشک هم در اواخر سال گذشته کلنگ‌زنی شد. هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان نیز حدود ۶۰ درصد تولید اوره کل کشور را در اختیار دارد.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه رقابت سالمی بین هلدینگ‌های پتروشیمی ایجاد شده است، افزود: هلدینگ‌های پتروشیمی علاوه بر اینکه مجتمع‌های تولیدی و درآمد ارزی دارند پروژه اجرا می‌کنند و یکی از امتیازات خوبی که پتروشیمی‌ها دارند این است که وارد بورس اوراق بهادار شده‌ اند.

بساق زاده ادامه داد: از سوی دیگر وزارت نفت قبول کرده است که پتروشیمی‌ها در پروژه‌های بالادستی هم همکاری کنند. قبلاً NGL ها یا واحدهایی که تفکیک گاز می‌کردند زیر نظر وزارت نفت یا شرکت ملی نفت بودند که خوشبختانه پتروشیمی‌ها اعلام آمادگی کردند که در بالادستی هم سرمایه‌گذاری کنند. در این راستا هلدینگ خلیج فارس پروژه بیدبلند دو که یک واحد بزرگ NGL است را برعهده گرفت و انتظار می‌رود در سال جاری به تولید برسد. همچنین انتظار می‌رود 3200 NGL که گازهای منطقه اروندان، هورالعظیم و آزادگان را جمع‌ آوری می‌کند به تولید برسد. همچنین NGL3100 که گازهای اطراف دهلران را جمع‌آوری می‌کند توسط صندوق‌های بازنشستگی نفت اجرا می‌شود.

مشارکت پتروشیمی‌ها در تأمین خوراک

وی در ادامه با اشاره به مشارکت پتروشیمی‌ها در سرمایه‌گذاری برای تأمین خوراک گفت: این اتفاق یک تحول بزرگ است که پتروشیمی‌ها در تأمین خوراک سرمایه گذاری و خوراک را تأمین کنند. این موضوع هم برای شرکت ملی نفت و هم برای صنعت پتروشیمی مزیت مناسبی است که با اطمینان بیشتری خوراک مورد نیاز خود را داشته باشد.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: یکی از خوراک‌های پتروشیمی، متان است. از دو سال گذشته که فازهای مختلف میدان گازی پارس جنوبی وارد سرویس شده‌اند مشکلی در تأمین گاز و در نتیجه کمبود متان نداریم زیرا صنعت پتروشیمی برای استفاده از گاز محدودیت خاصی ندارد. یکی دیگر از خوراک‌ها اتان است که می‌تواند زنجیره مناسب اتیلن و اتیلن اکساید باشد و زنجیره مختلف پلیمرها را تولید کند. با افتتاح سایر فازهای پارس جنوبی مازاد اتان در کشور وجود دارد اما برنامه‌ ریزی شده است که پتروشیمی‌ها صد در صد اتان را دریافت کنند.

بساق‌زاده افزود: یکی دیگر از خوراک‌ها، پروپان و بوتان است که در حال حاضر صادرات این خوراک‌ها صورت می‌گیرد. البته در صنعت پتروشیمی برای پروپان پروژه‌های مختلفی تعریف شده است که پروپان را تبدیل به پروپیلن می‌کند. پروپیلن یکی از نیازهای موادی است که در مواد پلیمری همچون بدنه خودرو و تلویزیون استفاده می‌شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید