Performancing Metrics

سیرابی ۴۰ تالاب بزرگ کشور با سیلاب / وزیر نیرو: وضعیت تحت کنترل است | اتاق خبر
کد خبر: 425044
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1398 - 10:01
وزیر نیرو گفت: به برکت سیلاب‌ها از ۲۷ اسفند تاکنون بیش از ۵ میلیارد مترمکعب آب شیرین اضافه بر رواناب‌های قبلی در مخزن ۱۷۲ سد مخزنی کشور ذخیره و ۴۰ تالاب بزرگ کشور سیراب شده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از تسنیم، رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه برای فراهم کردن 5 میلیارد مترمکعب آب شیرین، نیازمند شیرین‌سازی آب دریا با صرف 2.5 میلیارد دلار هزینه بودیم، اظهار داشت: اکنون این نعمت در اختیار ماست و این حجم آب به مصارف عمده‌ای خواهد رسید.

وی افزود:به برکت سیلاب‌ها از 27 اسفند تاکنون بیش از 5 میلیارد مترمکعب آب شیرین اضافه بر رواناب‌های قبلی در مخزن 172 سد مخزنی کشور ذخیره و 40 تالاب بزرگ کشور سیراب شده است.

اردکانیان تصریح کرد: از این طریق مصارف شرب شهرهای مهم کشور از جمله مشهد از سد دوستی، زاهدان و زابل از چاه نیمه‌ها، اصفهان و یزد از زاینده‌رود، مرودشت و شیراز از سد درودزن و شهرهای زیادی در استان های هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان از سد کوثر تامین خواهد شد.

وزیر نیرو اضافه کرد: تالاب‌های کشور نیز پس از سالیان سال از این سیلاب بهره مند شده و 40 تالاب بزرگ کشور سیراب شده است. علاوه بر آن دریاچه ارومیه نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

اردکانیان یکی از راه‌های کاهش خسارات سیل را تخلیه منازل در معرض خطر عنوان کرد و افزود: هنگامی که مردم به هشدارها توجه کرده و از مستحدثات کرانه رودخانه‌ها فاصله می‌گیرند، شاهد حوادث جانی نخواهیم بود و انشاءالله پس از چند روز پس از بهبود شرایط به خانه و کاشانه خود باز خواهند گشت.

وزیر نیرو در خصوص وضعیت سیلاب در استان خوزستان با اشاره به شرایط نسبتا حساس کنونی ادامه داد: به‌دلیل رواناب ناشی از تحولات استان لرستان و بارش‌های شدید، سیلابی به بزرگی بیش از 8000 متر مکعب در ثانیه وارد کرخه شد که خوشبختانه در حال حاضر رو به کاهش است.

وی تصریح کرد: طبق اطلاعات ارائه شده، از ساعت 18 امروز سه‌شنبه، ورودی کرخه حدود 3500 متر مکعب در ثانیه و ورودی دز نیز به 3000 مترمکعب در ثانیه رسیده و خروجی از این دو سد به‌گونه‌ای محاسبه می‌شود که میزان ذخیره هیچکدام از سدها از حد مجاز خارج نشود.

اردکانیان در پاسخ به این سئوال که سرریز روز گذشته سد کرخه خارج از کنترل بوده است یا خیر، گفت: بهره‌بردار از سد، طبق دستورالعمل‌های دریافتی بخشی از آب ذخیره شده را از طریق سرریز سد رها می‌کند که در سد کرخه وضعیت این گونه بوده؛ وضعیت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید