Performancing Metrics

عواید خودکفایی در تولید مرکاپتان | اتاق خبر
کد خبر: 425069
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1398 - 15:22
مجری طرح‌های پالایش شرکت مهندسی و توسعه گاز عواید خودکفایی کشور در تولید مرکاپتان (ماده بودارکننده گاز) را تشریح کرد.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، اواسط زمستان سال گذشته بود که حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از از توانایی ایران در زمینه تولید مواد بودار کننده گاز (مرکاپتان) خبر داد و گفت ایران بعد از فرانسه و روسیه سومین تولیدکننده این ماده می‌شود که گاز را در زمان نشتی بودار می‌کند.

بر این اساس در روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ و هم‌زمان با افتتاح فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ میدان گازی پارس جنوبی با حضور ریس جمهور، از پروژه تولید مرکاپتان داخلی با ظرفیت تولید سالانه ٨٠٠ تن بهره برداری شد.

در این راستا، مجیدرضا جانسریان، مجری طرح‌های پالایش شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه مصرف سالانه مرکاپتان در کشور حدود ۵۰۰ تن است، افزود: ظرفیت پالایشگاهی که ساخته شده ۸۰۰ تن است. بنابراین مازاد تولید را می‌توانیم صادر کنیم.

وی ادامه داد: برای صادرات بخش بازرگانی شرکت ملی گاز و مدیریت بین‌الملل در حال مذاکره هستند. از آنجایی که پروژه به تازگی راه اندازی شده است باید به سقف تولید برسد و بعد از آن امکان صادرات وجود دارد. البته این پروژه با ۸۰۰ تن ظرفیت به صورت آزمایشی تولید شده است اما به طور کلی مشکلی برای تولید وجود ندارد.

مجری طرح‌های پالایش شرکت مهندسی و توسعه گاز در مورد مزایای مرکاپتان توضیح داد: گاز طبیعی بدون بو است. بویی که حس می‌شود بوی مرکاپتان است. این ماده تا کنون وارد می‌شد که با راه اندازی این واحد دیگر واردات صورت نمی‌گیرد. این ماده در ایستگاه‌های CGS مبادی ورودی به تأسیسات شهری تزریق می‌شود تا مشترکان بتوانند نشت گاز را تشخیص دهند.

جانسریان در مورد جلوگیری از خروج ارز از کشور با راه اندازی واحد ساخت مرکاپتان توضیح داد: این ماده حدوداً کیلویی ۶ تا ۷ یورو قیمت دارد. اما مزیت تولید آن در داخل کشور فقط این نیست. زمانی که مرکاپتان از کاندنسیت ورودی جدا می‌شود که ارزش افزوده زیادی ایجاد می‌کند. زیرا میعانات شیرین مشتری بهتری نسبت به میعانات ترش دارند. در واقع مرغوبیت کاندنسیت تولیدی نیز افزایش می‌یابد. به طور کلی حدود ۱۰۰ مترمکعب بر ساعت خوراک وارد می‌شود که این صد مترمکعب شیرین شده و ارزش افزوده زیادی دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید