Performancing Metrics

۹۷ درصد مخازن سدهای استان خوزستان پر شد | اتاق خبر
کد خبر: 425304
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1398 - 11:51
در حال حاضر حدود ۹۷ درصد مخازن سدهای استان خوزستان پر شده است.

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، آورد طبیعی رودخانه‌های استان خوزستان از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ (اول مهرماه) تاکنون ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب بوده که از این مقدار حدود ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب از مخزن سدها خارج شده است.

فرهاد ایزدجو - مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان - گفته است که آورد بخش سیلابی رودخانه‌های استان، ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب است که ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب از این میزان در مخازن سدها نگهداری و مابقی آن رهاسازی شده است.

ایزدجو با تاکید بر پایداری و سلامت کامل بدنه سد مخزنی کرخه تصریح کرد: هم‌اکنون ورودی به سد کرخه دوهزار و ۲۸۷ مترمکعب در ثانیه و خروجی آن دو هزار و ۴۷۶ مترمکعب در ثانیه است.
همچنین بر اساس اعلام وزارت نیرو، تراز کنونی سطح آب در مخزن سد کرخه ۲۲۴.۵ متر اختلاف از سطح دریا است و هم اکنون ۲۵۵ میلیون متر مکعب از حجم این سد خالی است و این میزان به‌طور معمول باید یک میلیارد متر مکعب باشد.

میزان کنونی ورودی به سد مخزنی دز هم ۱۵۵۶ مترمکعب در ثانیه و خروجی آن ۱۷۲۱ مترمکعب در ثانیه اعلام شده و هم‌اکنون تراز سطح آب در این سد با ۳۴۸ متر اختلاف از سطح دریا، ۲۴۰ میلیون متر مکعب حجم خالی دارد. این سد بر اساس استاندارد موجود باید حداقل ۶۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی داشته باشد.

در این باره، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، دبی کنونی رودخانه کارون در مقطع اهواز را ۳۱۰۰ متر مکعب در ثانیه اعلام و تصریح کرد: در این مقطع رودخانه، امکان افزایش تا ۳۵۰۰ متر مکعب در ثانیه وجود دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید